بیشتر خانم ها در طول زندگی خود ممکنست به سلولیت پوست دچار شوند. سلولیت بیشتر زنان را در مقایسه با مردان مبتلا می سازد و بیشتر در نواحی ران و باسن مشاهده می شود. در سلولیت پوست نامنظم شده و برجستگی و فرورفتگی پیدا می کند ، شبیه به پوست پرتقال می شود. در حقیقت 95 درصد از زنان مبتلا به سلولیت ، از پوشیدن شلوارک ، دامن یا مایو در مکان های عمومی احساس خوبی ندارند.

سلولیت چیست ؟

پیش از آن که با عملکرد مزوتراپی آشنا شوید ، بهترست سلولیت را بشناسید. لازمست بدانید که سلولیت چیست و چگونه به وجود می آید. سلولیت وقتی بروز می کند که تغییرات ناگهانی در متابولیسم بدن رخ دهد . پیروی از رژیم های غذایی سخت ، عوامل هورمونی و عوامل ژنتیکی هم منجربه شکل گیری بافت چربی همراه با احتباس آب شده و به بروز این عارضه کمک می کنند.

مزوتراپی چیست ؟

مزوتراپی یک روش درمانیست که در آن یک محلول خاص به پوست تزریق می شود تا مزودرم تحریک شود . تزریق با یک سوزن بسیار نازک و ظریف انجام می شود و انواع آنزیم ها ، هورمون ها و ویتامین ها به پوست تزریق می شود تا قوام خود را به دست آورده و دوباره جوان شود. مزودرم لایه زیر پوست است که بافت های چربی و پیوندی را در بر می گیرد. این روش برای نخستین بار در سال 1952 میلادی در فرانسه و توسط دکتر میشل پیستور به منظور درمان بیماری های عروقی و عفونی ، آسیب دیدگی های ورزشی و بهبود وضعیت گردش خون  ابداع و به کارگرفته شد. این تکنیک شامل تزریق مقادیر بسیار جزئی از انواع داروها به مزودرم پوست است . این لایه در زیر پوست قرار دارد و چربی و باقت پیوندی را در بر می گیرد. بر اساس این فرضیه ، وقتی که مقادیر بسیار اندکی از دارو به مزودرم تزریق شود ، چربی زیر پوست ذوب می شود.

مزو به معنای " میان " است . این روش مزوتراپی نامیده می شود زیرا مواد دارویی از طریق سوزن های نازک به لایه میانی پوست تزریق می شوند. هدف کلی استفاده از این روش درمان بافت های زیرین پوست از جمله درمان التهاب ، ضعف گردش خون و مواردی است که به پوست آسیب می رسانند.
مزوتراپی برای انواع مشکلات پوست به کار می رود از جمله :
  • پیگمانتاسیون ( وجود دانه های رنگی روی پوست)
  • سفت کردن پوست 
  • کاهش خطوط و چروک های ناشی از سلولیت 
  • برداشتن چربی از صورت ، بازوها ، ران ها ، معده ، پاها و باسن
  • طاسی
روش مزوتراپی چگونه به رفع مشکلات پوست کمک می کند ؟

روش مزوتراپی شامل تحریک لایه مزودرم پوست با تزریق مقدار کمی داروست . البته در این روش انواع ویتامین ها ، داروهای هوموپاتی با منشاء طبیعی در زیر پوست تزریق می شود. هدف از تزریق این مواد در پوست از بین بردن سلولیت ، بهبود گردش خون و تقویت درناژ لنفاتیک و وریدی است . ویتامین C هم در پوست تزریق می شود زیرا قوام پوست را بهتر کرده و ظاهر صاف و همواری ایجاد می کند  .

مزوتراپی یک روش سریع و بدون درد برای درمان مشکلات پوست به شمار می رود. در حقیقت ، بیماران می توانند بعد از مزوتراپی فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرند. بیشتر بیماران باید در طول دوره 4 تا 8 هفته ای ، دوبار در هفته مزوتراپی شوند . وقتی که دوره درمانی مزوتراپی به اتمام رسید ، بیمار می تواند نتایج قابل توجه و واضح آن را ملاحظه نمایند . این نتایج دراز مدت هستند و مراقبت زیادی لازم ندارند.

درمان به روش مزوتراپی جایگزین مناسبی برای لیپوساکشن است به خصوص برای افرادی که علاقه ای به انجام عمل جراحی ندارند .این روش کم تهاجمی تر است . مدت زمان بهبودی آن هم کوتاه تر و نتایج حاصل از انجام آن هم اگر بهتر نباشد ! خوب و قابل قبول است . روش درمانی مزوتراپی شاید از نظر دوام و ظاهری با لیپوساکشن قابل مقایسه نباشد اما یک روش غیر تهاجمی و کم خطر به شمار می رود. همچنین ، هزینه کمتری هم دارد و به همین سبب روز به روز افراد بیشتری این روش را به جای لیپوساکشن انتخاب می کنند. 

انواع کاربرد مزوتراپی

در این بخش روش مزوتراپی و کاربرد آن در موارد مختلف شرح داده می شود . البته مقدار مصرف ماده دارویی و تعداد تزریق به شرایط بیمار بستگی دارد.

کاهش چربی / کاهش وزن

در این مورد لازمست که 2 تا 4 جلسه مزوتراپی در فاصله بین 2 تا 4 هفته انجام شود. با توجه به مشکل فرد و شدت آن تعداد جلسات افزایش می یابد . از آن جا که به کارگیری مزوتراپی برای کاهش وزن تغییر قابل ملاحظه ای ایجاد نمی کند استفاده از این روش برای افرادی توصیه می شود که می خواهند چربی را در برخی از نقاط بدن بردارند و به بدن خود شکل دلخواه را بدهند.

کاهش سلولیت

به طور تقریبی 3 تا 4 جلسه مزوتراپی به فواصل 3 تا 4 هفته لازمست . البته مزوتراپی برای درمان سلولیت تاثیر زیادی ندارد اما به کارگیری آن می تواند برای برطرف کردن درجات کمی از سلولیت موفقیت آمیز باشد .

 رفع افتادگی پلک  پایین

انجام 1 تا 2 جلسه مزوتراپی به فاصله 6 هفته ( که در مواردی نیازبه انجام مزوتراپی درجلسه دوم نیست) توصیه می شود . برای بلفاروپلاستی پلک یا رفع افتادگی آن لازمست که بیمار قبل از مزوتراپی کورتون مصرف کند . تورم بعد از عمل تا 6 هفته بعد برطرف خواهد شد.

جوانسازی پوست

4 جلسه مزوتراپی به فواصل 2 تا 3 هفته باید انجام شود . این مورد یکی از رایج ترین موارد استفاده از مزوتراپی به شمار می رود و برای بیمارانی مناسب است که می خواهند تغییر اساسی در صورتشان پدید آید. مورد استفاده دیگر مزوتراپی در ریزش مو است . مزوتراپی می تواند در درمان ریزش موی مردان و همچنین زنان موفقیت آمیز باشد . در این مورد مایع تزریقی حاوی ویتامین و مواد محرک برای رشد موهاست که در نواحی مورد نظر پوست سر تزریق می شود.
مزوتراپی می تواند همراه با تزریق بوتاکس در صورت هم به کار رود که به آن عمل مزو-بوتاکس گفته می شود . انجام این عمل با شل شدن عضلات فعال صورت همراه است و به پوست صورت ظاهری  صاف و طبیعی  صورت می بخشد .

مزوتراپی می تواند در نواحی زیر به کار رود:

غبغب ، بازو ، چربی نواحی پهلوها ، چربی اطراف زیر بغل - سینه و چربی ران ها

چه اقداماتی باید انجام شود و چه انتظاراتی باید داشته باشیم ؟

مزوتراپی روشی چند منظوره به شمار می رود که 50 سال است برای درمان مشکلات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد . این روش را می توان برای موارد زیر به کار برد :
  • ورزشکاران: ورزشکاران و افرادی که زندگی فعالی دارند می توانند با مزوتراپی التهاب عضله و درد ناشی از آسیب دیدگی و بیش تمرینی را برطرف کنند .
  • افرادی که عضلات بدنشان درد دارد : افرادی که مبتلا به آرتریت ، رگ به رگ شدن ، کمردرد ، التهاب تاندون هستند می توانند به روش مزوتراپی تسکین یابند  
  • افرادی که مبتلا به دردهای عصبی شدید و منظم ( نورآلژی ) هستند : مزوتراپی می تواند در درمان نورآلژی به کار رود . فرد مبتلا به نورآلژی درد شدیدی را به طور متناوب در طول عصب آسیب دیده احساس می کند . این عارضه بیشتر در صورت و گردن بروز می کند و سایر قسمت های بدن را هم متاثر می سازد.
  • مبتلایان به سرطان همراه با لنف اِدِم : این افراد هم می توانند با انجام مزوتراپی وضعیت خود را بهتر کنند .لنف اِدِم به تورم دست ها و پاها ناشی از آسیب دیدگی غدد لنفاوی یا برداشتن آن ها گفته می شود . در بعضی از انواع سرطان ها لازمست که غدد لنفاوی برداشته شوند.
  • به منظور زیباسازی پوست : در دهه اخیر مزوتراپی برای بهتر کردن ظاهر فرد اهمیت زیادی پیدا کرده است. افراد چاق می توانند با استفاده از ماده ی خاصی این روش را برای حل کردن چربی ها ، تحلیل بافت ها ی پیوندی آسیب دیده و بهبود گردش خون به کار برند.  در این صورت پزشک می تواند به بدن بیمار شکل بدهد و در نواحی خاصی که تجمع چربی بیشتر است مزوتراپی انجام دهد و ظاهر فرد را بهتر کند . مزوتراپی در زیبا سازی پوست هم کاربرد دارد زیرا تولید کلاژن را تحریک کرده و از بروز چروک و افتادگی پوست ناشی از افزایش سن جلوگیری کرده و ریزش مو را هم درمان کند  .
 
 
مجموعه
زیبایی » مزوتراپی

ادامه موضوع

برخی از پزشکان سایت

02188839600
گوش و حلق و بینی
02122372643
بیماریهای کودکان
02122563858
جراحی چشم لیزر- لیزیک
021-88879316
بیماری های عفونی
02188902649
امراض داخلی
02144064929-44005027
بیماریهای پوستی
02188653145 7-88653145
بیماریهای پوستی
02177291252
ارتوپدی
021-26355891
پوست و مو
02122859929
بیماریهای کودکان
021-88767263
بیماری های مغز و اعصاب
Top