مزوتراپی چگونه انجام می شود

لازمست که به مدت یک هفته قبل از انجام مزوتراپی ، مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ( NSAID) و آسپیرین ( در صورتی که در حال مصرف هر یک از آن ها هستید ) را متوقف کنید زیرا مصرف این داروها خطر بروز خونریزی و کبودی را تشدید می کند .

نحوه انجام  مزوتراپی چگونه است ؟

در ابتدا بیمار توسط پزشک مورد ارزیابی و معاینه قرار می گیرد. شرح حال دقیق از بیمار گرفته می شود و اطلاعات لازم درباره احتمال بروز خطرها و عوارض جانبی ناشی از مزوتراپی به بیمار ارائه می شود .  اگر قرار باشد که عمل مزولیفت انجام گیرد ، در صورت نیاز قبل ازعمل ،  پوست صورت را با یک کرم بیحس کننده موضعی ، بیحس می کنند . بلافاصله بعد از آن مزوتراپی انجام می شود . مزوتراپی یا با دست انجام می گیرد یا به وسیله دستگاهی به نام مزوگان. مواد مختلف از جمله ویتامین ها ، آنتی اکسیدان ها ، املاح و اسید هیالورونیک با توجه به نیاز هر بیمار با یکدیگر مخلوط شده و در لایه های مختلف پوست تزریق می شود . تزریق ماده مغذی و مورد نیاز پوست بیمار با استفاده از سوزن های بسیار نازک ( میکرو)  در بافت پیوندی و چربی پوست صورت می گیرد. بدین ترتیب ، لایه های پوست از هم باز شده و مواد مزوتراپی در لابه لای آن ها تزریق می شوند و تاثیر مزوتراپی به سرعت در نواحی مختلف بدن نمایان می گردد. اگر لازم باشد ، این عمل را می توان همراه با لایه برداری پوست ( پیلینگ) ، فیلر یا تزریق بوتاکس هم انجام داد . در نتیجه عملیات جوانسازی پوست بدون استفاده از چاقوی جراحی انجام می شود . در ابتدا ، لازمست که مزوتراپی هر هفته به مدت 2 ماه انجام شود . سپس می توان مزوتراپی را یک بار در ماه یا هر دوماه یک بار انجام داد  . برای حفظ نتایج حاصل از مزوتراپی بهترست که این عمل هر دو سال یک بار تکرار شود . همانند سایر روش های جوانسازی پوست ، مصرف مرتب تنباکو ، آفتاب گرفتن ، رفتارهای نامناسبی به شمار می روند  و اگر می خواهید تاثیر حاصل از مزوتراپی دوام داشته باشد بهترست که سیگار را ترک کرده و از آفتاب گرفتن خودداری کنید .

تکنیک ها تزریقی مورد استفاده در مزوتراپی

هر جلسه مزوتراپی شامل تزریق های زیر پوستی مواد دارویی و مغذی با استفاده از سوزن های نازک و کوتاه است که به روش خاصی در نواحی مختلف تزریق می شوند . لازمست که تزریق ماده مزوتراپی چند صد بار انجام شود ، البته تعداد تزریق به اندیکاسیون یا مشکل بیمار بستگی دارد . به طور کلی در بزرگسالان برای موارد حاد از جمله آسیب دیدگی ورزشی ، 1 تا 3 جلسه مزوتراپی توصیه می شود . ممکنس 10 تا 15 جلسه مزوتراپی نگه دارنده هر 6 ماه یک بار یا هر سال یک بار در مورد ابتلا به بیماری های مزمن از جمله سلولیت لازم باشد . به طور معمول مزوتراپی به سه روش انجام می گیرد:

نقطه به نقطه

در نخستین مزوتراپی  که توسط دکتر پیستور انجام شد ، 2./0 تا 5./. میلی لیتر محلول دارویی به صورت عمودی با عمق 4 میلی متر و در فواصل 1 سانتی متر تا 2 سانتی متری تزریق شد .

ناپاژ یا گسترده

ناپاژ روشی در مزوتراپی است که تزریق سطحی تر است ، 2 میلیمتر عمق دارد و با استفاده از یک سوزن 4 میلی متری انجام می شود . این روش برای پوشش دهی سطح وسیعی از پوست مورد استفاده قرار می گیرد. تزریق با زاویه 45 درجه نسبت به سطح پوست انجام می شود . پزشک به آرامی فشار ثابتی را به پلانگرسرنگ  وارد کرده و تزریق را انجام می دهد.  حرکت دست پزشک سریع و منظم ( شبیه به  حرکت سوزن چرخ خیاطی یا نمک پاشیدن ) است . در هر منطقه یک قطره از محلول تزریق می شود. بدین ترتیب ، تحمل انجام مزوتراپی به این روش کمی برای بیمار دشوار است .

مزوتراپی به روش اپیدرمیک

سطحی ترین تزریق در همه روش های جوانسازی پوست  در عمق 1 میلی متری  است و نباید به لایه زیرین پوست یا لایه بازال وارد شود.  سوزن با شماره 27 تا 31 به کار می رود . ناحیه مورب سوزن دور تر از پوست قرار گرفته و ماده تزریقی با اعمال فشار آرام و ثابت به پلانگردر پوست تزریق می شود. تزریق به شکل شبکه ای و به فاصله 1 سانتی متری انجام می گیرد. تزریق های چندتایی با دوز کم دارو در نواحی خاص و در یک جلسه بنا به نظر متخصص پوست انجام می گیرد . برای انجام این روش بسیار دشوار، بیشتر متخصصان پوست در اروپا و آمریکای جنوبی از دستگاهی به نام مزوگان استفاده می کنند . تزریق با این دستگاه سریع تر است ، دوز دارو به دقت تعیین و تزریق شده و تزریق در عمق مطلوب انجام می گیرد . استفاده از این دستگاه کار را  برای بیمار و پزشک راحت تر کرده است  .  

نتایج قابل انتظار از مزوتراپی کدامست ؟

برای جوانسازی پوست ، تکرار مزوتراپی توصیه می شود زیرا ظاهر کلی پوست را بهتر کرده و ظرفیت مرطوب کنندگی و کشسانی آن را تقویت می کند . پوست ظاهری شاداب ، براق و طبیعی پیدا می کند . این تاثیر به نام اثر براق کنندگی مزو معروفست . اگر در محلول تزریقی از اسید هیالورونیک استفاده شود ، به آن مزولیفت می گویند . مزو- بوتاکس هم به برطرف کردن چروک های ظریف روی صورت کمک می کند . پوست صورت ظاهری باز و شاداب پیدا می کند . چند روز بعد از تزریق در زیر بغل هم در کم کردن تعریق شدید در این ناحیه کاربرد دارد.  مزوتراپی برای درمان سلولیت هم به کار می رود و سبب کشیده شدن پوست و بهبود ساختار آن خواهد شد . در مورد ریزش موی مردان هم مزوتراپی همان طور که برای جوانسازی پوست زنان کاربرد دارد . در این مورد هم اگر ریزش مو به صورت منتشر یا  آندروژنیک باشد و حتی در مورد طاسی منطقه ای ، مزوتراپی به کار می رود.

عوارض جانبی ناشی از مزوتراپی

در صورتی که مزوتراپی توسط پزشک متخصص انجام گیرد ، عارضه ای به دنبال نخواهد داشت . اما مانند همه تزریق ها ، ممکنست که در مزوتراپی هم هماتوم های کوچک ( خونمردگی) یا التهاب پوستی در محل تزریق بروز کند که بعد از چند روز برطرف خواهد شد . بلافاصله بعد از مزوتراپی برجستگی های قرمز و کوچکی که دربرخی از موارد با لکه های خون همراهست دیده می شود. خونریزی بعد از چند ثانیه متوقف می شود . به طور معمول عارضه جانبی خاصی بروز نمی کند . فقط در صورت وجود آلرژی یا بارداری بعضی از داروها نباید مورد استفاده قرار گیرند.

برخی از عوارض جانبی رایج بعد از مزوتراپی عبارتند از :
 • تورم ( ورم ناشی از آسیب دیدگی یا التهاب )
 • اریتم ( قرمزی پوست )
 • خارش 
 • درد خفیق ( در نواحی مزوتراپی شده )
 • حساس شدن شدید پوست 
 • تهوع
 • اسهال 
 • استفراغ 
 • گره های زیر پوستی بسیار ظریف در نواحی مزوتراپی شده 
 • مشکلات مربوط به پیگمانتاسیون یا رنگدانه های پوست
 • بروز واکنش های شدید پوستی از جمله راش های جلدی
 • آلرژی نسبت به مواد مورد استفاده در مزوتراپی
 • برخی از بیماران بعد از مزوتراپی  برجستگی هایی را در زیر پوست خود احساس کرده و آن ها را شبیه به رسوب کلسیم توصیف می کنند. وجود این گره ها در زیر پوست بسیار حساس است . البته این عارضه یکی از عوارض جانبی رایج ولی موقتی ناشی از حل شدن چربی ها در زیر پوست است . برجستگی های حاوی چربی های تجمع یافته به زودی با حل شدن چربی ها و انتشار آن ها در زیر چوست برطرف خواهد شد . بدن فرد در این پروسه چربی های باقی مانده در نواحی مزوتراپی شده را خارج می سازد.
نشانه هایی از قبیل تورم ، کبودی ، خارش و احساس ناراحتی در نواخی مزوتراپی شده تا سه روز بعد از بین خواهد رفت .

 به طور کلی علل بروز عوارض ناشی از مزوتراپی را می توان بدین شرح توصیف نمود:
 • به کارگیری تکنیک های نا درست که سبب بروز اسکار و عفونت می شوند
 • عدم رعایت اصول بهداشتی و استریلیزاسیون که عفونت را به پوست منتقل کند ، یا عفونت های دیگر
تکنیک های تزریق و عوارض آن ها

در هر جلسه مزوتراپی ، مایع مورد نیاز پوست بیمار به وسیله یک سرنگ یا یک دستگاه ( به طور دستی ) یا تفنگ مکانیکی در زیر پوست بیمار تزریق می شود ( چندین بار تزریق ) . تزریق توسط یک سوزن شماره 27 تا 30 انجام می گیرد که در نواحی مورد نظر به کار می رود. روش کار مشخصی برای انجام مزوتراپی تعریف نشده و عمق و مقدار مایع تزریق شده در هر تزریق و فواصل تزریق همگی به شرایط فرد بستگی دارد . عوارض ناشی از تزریق شامل تورم ، اریتم پوستی ، خونمردگی ، تغییر رنگ غیر طبیعی پوست ، گره های زیر پوستی حساس است . واکنش های آلرژیک هم نسبت به ماده  تزریقی ممکنست بروز کند . بروز عفونت مایکوباکتریال هم در نواحی تزریق مشاهده شده است . عوارض جانبی سیستمیک ناشی از مصرف فسفاتیدیل کولین عبارتند از : بالارفتن موقتی مقادیر آزمایشات کبدی و در موارد نادر تهوع و استفراغ بعد از انجام مزوتراپی با حجم بالا .

عوارض جانبی دیگر عبارتند از :

سایر عوارض مرتبط با مزوتراپی شامل بیحسی موقتی نواحی و تغییر رنگ پوست است . در برخی از بیماران حالت تهوع بروز می کند ، یا هماتوم ( کبودی یا تورم همراه با خونریزی خفیف) دیده می شود . بعضی هم با وجود اسکار در نواحی تزریق روبرو می شوند . در مواردی که دستگاه تزریق کننده به خوبی استریل نشده باشد ، احتمال بروز عفونت شدید وجود دارد .
اگرچه عوارض جانبی ناشی از مزوتراپی جزئی است ، این روش را نباید در مورد افراد زیر به کار برد :
 • مبتلایان به بیماری ایدز
 • مبتلایان به هپاتیت سی 
 • مبتلایان به سرطان فعال
 • مبتلایان به بیماری های کبدی ( فعال یا در مراحل آخر)
 • مبتلایان به بیماری های کلیه ( فعال یا در مراحل آخر)
 • مبتلایان به اختلالات خونی 
 • مبتلایان به دیابت 
 • مبتلایان به بیماری های تیروئید
 • خانم ها در دوران باردار
 • خانم ها در دوران شیردهی
این روش توسط اداره دارو و غذای آمریکا تایید نشده است و حتی راهنمای انجمن آمریکایی جراحان پلاستیک هم آن را به منظور از بین بردن چربی  توصیه نکرده است . بر این اساس ، تعداد پژوهش های  مربوط به  استفاده از مزوتراپی در از بین بردن چربی بسیار کم است .
 
 
مجموعه
زیبایی » مزوتراپی

ادامه موضوع

برخی از پزشکان سایت

02122583641 22586401
دندانپزشکی
02122585806
دندانپزشکی کودکان
02122873855-22860550 22870619-22870620
دندانپزشکی زیبایی
02122577734 2577733
بیماریهای پوستی
021-88031107 021-88046141
جراحی چشم لیزر- لیزیک
02188034928-32 88607885-93
رادیولوژی
02188786360
طب فیزیکی - توانبخشی
02125015070 44594015 44594016 021-47286
بیماریهای پوستی
02144133694 مطب2: 33749661
جراحی چشم لیزر- لیزیک
02122866116
انکولوژی
026 - 32756200 - 2
بیماریهای کودکان
Top