لایه برداری پوست با لیزر چگونه انجام می شود؟

لایه برداری لیزری مفهوم گسترده ایست . به زبان ساده یعنی برداشتن لایه ای از پوست که می تواند خیلی نازک باشد ، سطحی باشد یا به صورت عمیق صورت گیرد . در صورتی که لایه برداری عمیق لازم باشد باید بیمار بیهوش شود و مدتی هم استراحت کند و احتمال بروز عوارض جانبی هم وجود دارد. برداشتن پوست به نظر ترسناک می آید اما نباید تصور کنید که صورتی بدون پوست خواهید داشت ! بلکه لایه برداری پوست صورت همه صورت را در بر نمی گیرد و به نواحی کوچکی محدود می شود یا  یک نقطه از پوست صورت را هدف قرار می دهد.

لایه برداری پوست به چه منظور و در چه مواردی انجام می شود ؟

لایه برداری پوست می تواند در موارد زیر به کار رود :
 • رفع خطوط نازک
 • رفع چین و چروک 
 • رفع شل شدن یا افتادگی پوست 
 • رفع ضخیم شدن بافت پوست 
 • رفع اسکار ناشی از آکنه
 • وجود حفره های بزرگ روی صورت 
 • تجمع رنگدانه ها 
 • ماه گرفتگی
 • از بین بردن مو های زائد
 • برداشتن تاتو در اصل برداشتن لایه ای از پوست می تواند بسیاری از این مشکلات را حل کند . اما در کنار انجام این عمل ، نمی خواهید تحت گرمای ناشی از پرتو لیزر که واکنش بدن را تحریک می کند قرار بگیرید. در طول روند بهبود زخم ، پوست جدید شکل می گیرد . بدین ترتیب به طور مصنوعی زخمی ایجاد می شود که با تحریک سیستم ایمنی بدن ، به شکل گیری پوست تازه ، صاف و بدون ضایعه منجر می گردد. گرمای ناشی از پرتوهای لیزری قسمت های رنگی را هم هدف قرار می دهد از جمله ملانین ( رنگدانه ) و هموگلوبین ( پروتئین موجود در خون که رنگ آن را قرمز می کند ) . این تاثیرگذاری سبب می شود که لیزر درمانی روش انتخابی برای درمان نواحی تیره شده پوست یا تجمع یافتن عروق خونی از جمله عروق واریسی یا رگ های وریدی قابل مشاهده زیر پوستی به شمار رود .
مقایسه روش های ابلیتو با روش های غیر ابلیتیو

وقتی با لایه برداری لیزری سرو کار داشته باشید با اسامی ابلیتیو و غیر ابلیتیو آشنا می شوید .

روش ابلیتیو

ابلیتیو به معنای برداشتن یا تخریب لایه های خارجی پوست است . در این روش گرمای لیزر آب موجود در بافت پوست را میلیون ها درجه گرم می کند و در نتیجه سلول های پوست تبخیر می شوند . این روش به نام روش سوزاندن کنترل شده هم معروفست . تصور کنید که پوست شما نسبت به سوختن واکنش نشان دهد . اگر سوختن عمیق باشد پوست قرمز ، زخمی و دردناک می شود . بهبودی به زمان نیاز دارد که به آن دوران ریکاوری گفته می شود . عوارض جانبی از جمله قرمزی ، حفره دار شدن نواحی پوست ، پوسته پوسته شدن و حساس شدن پوست هم بروز می کند .

اما نتیجه نهایی رشد و شکل گیری پوست جدید است . بدن در واکنش برای ترمیم زخم کلاژن می سازد و پوست جدید ساخته می شود . این لایه از پوست صاف تر است . فقط لیزرهای ابلیتیو هستند که لایه ای از پوست را برداشته یا تخریب می کنند مانند ( لیزر  IPL و LED) درحالی که لیزرهای غیر ابلیتیو پوست را بر نمی دارند .
 رایج ترین لیزرهای ابلیتیو عبارتند از :
 • لیزر اربیوم یا یاگ به نام اربیوم یاگ
 • لیزر CO2لیزر های غیر ابلیتیو  
غیر ابلیتیو
غیر ابلیتیو به معنای این است که این نوع پرتوی لیزری به لایه های عمقی پوست نفوذ می کند . پرتو لیزر آب موجود در بافت پوست را گرم کرده و به جای تبخیر سلول های پوست ، عروق خونی را منقبض می کند .در نتیجه بدن به طور طبیعی تحریک می شود که پوسته ریزی کند که به آن روند دسکوامیشن گفته می شود .  انواع موارد مصرف لیزرهای غیر ابلیتیو عبارتند از :
 • IPL پرتو لیزر با شدت بالا
 • لیزرهایی با نور مرئی
 • لیزرهایی با نور مادون قرمز
لایه برداری فراکشنال

لایه برداری فراکشنال نوعی لایه برداری است که آرام تر و خفیف تر از روش های سنتی عمل می کند . فراکشنال به معنای بخش است یعنی در این روش لایه برداری با لیزر فقط در بخشی از سطح پوست انجام می شود . لیزر فقط به نواحی آسیب دیده تابیده می شود و سایر قسمت های پوست دست نخورده باقی می ماند . الگوی حرکت لیزر روی پوست شبکه ایست و در عکس نشان داده شده است . نقطه های قرمز نقاطی را نشان می دهد که تحت پرتو لیزرقرار گرفته اند . نواحی دیگر که قرمز نیستند ، پوست دست نخورده است .
وقتی که بخشی از پوست دست نخورده باقی بماند ، روند بهبودی منطقه لیزرشده سریع تر طی خواهد شد و عوارض کمتری هم بروز می کند . به همین سبب لیزرهای فراکشنال در مقایسه با انواع دیگر ، طرفدار بیشتری دارند. امروزه لیزرهای دیگری به نام فراکسل در دسترس است که لیزر فراکشنال با گاز co2 هستند . ممکنست به جای لیزر فراکشنال با نام فراکسل روبه رو شوید ، حتی اگر لیزر درمانی با لیزر فراکسل هم انجام نگیرد به این نام خوانده شود . به طور مثال ، لیزر اِر یاگ می تواند با یک نوک پیکسلی مجهز شود و لایه برداری فراکشنال انجام دهد .
لیزرهای رایج کدامند ؟ در این بخش اسامی لیزرهای رایج در بازار با طول موجشان ذکر شده است :

لیزرهای مرئی
 • لیزر آرگون ، آبی – سبزبا طول موج  488 تا 514 نانو متر
 • لیزر KTP ، سبز با طول موج 532 نانومتر
 • لیزر پالس دای ، زرد با طول موج 577 تا 585 نانومتر
 • لیزر رابی ، قرمز با طول موج 694 نانومتر
لیزرهای مادون قرمز :
 • لیزر الکساندریت ، مادون قرمز نزدیک و طول موج 755 نانومتر
 • لیزر دیود ، مادون قرمز نزدیک و طول موج 800 تا 900 نانومتر
 • لیزر ان دی یاگ ، مادون قرمز نزدیک و طول موج 1064 نانومتر
 • لیزر اربیوم یاگ ،  مادون قرمز میانه با طول موج 2940 نانومتر 
 • لیزر CO2 ، مادون قرمز دور و با طول موج  10600 نانومتر
این پرتوها چه تاثیری دارند ؟

لیزر آرگون: لیزر آرگون برای نواحی ای از پوست به کار می رود که عروق خونی یا رنگدانه ها تجمع یافته باشند به طور مثال در همانژیوما ( تومور عروقی خوش خیم ) ، عروق خونی واریسی و روزاسیا.

لیزر KTP : پتاسیم تیتانیل فسفات: این لیزر برای نواحی تجمع یافتن رنگدانه ها یا عروق خونی کاربرد دارد مانند لکه های تیره پوست ناشی از آسیب دیدگی با نور خورشید ، تلانژکتازی  ، روزاسیا و کراتوزیس .

لیزر پالس دای: این لیزر برای نواحی عروقی کاربرد دارد مانند همانژیوما ، خال لکه شرابی یا پورت واین و اسکار هیپرتروفیک

لیزر رابی: این لیزر برای رفت تجمع رنگدانه ها به صورت های سیاه ، آبی و بنفش به کار می رود مانند تاتو و کبودی

لیزر الکساندریت : بیشتر برای از بین بردن موهای زائد به کار می رود

لیزر دیود: لیزر دیود برای از بین بردن موهای زائد کاربرد دارد

لیزر ان دی یاگ: این لیزر برای رفع تجمع رنگدانه ها و عروق خونی به کار می رود . مصرف بالایی دارد و برای از بین بردن موهای زائد در پوست های تیره ، عروق ورایسی و تولید کلاژن مورد استفاده قرار می گیرد .

اربیوم یاگ: این نوع لیزر برای رفع خطوط ظریف و چروک ها ، اسکار ناشی از آکنه و مشکلات بافت پوست به کار گرفته می شود.

لیزر CO2 - لیزر CO2 سنتی : استفده از این نوع لیزر خیلی رایج بود ولی اکنون به ندرت به کار می رود . لیزر CO2 سنتی یا قدیمی قدرت نفوذ بسیار بالایی داشت و از بالا تا پایین درمیس عبور می کرد در نتیجه دوران ریکاوری طولانی می شد . همچنین ، خطر بروز اسکار و تجمع رنگدانه ها را هم در بر داشت .

لیزر CO2 فراکشنال: این نوع لیزر اکنون مورد استفاده قرار می گیرد و برای درمان خطوط و چین و چروک ها ، اسکار ناشی از آکنه و مشکلات بافت پوست کاربرد دارد .
 
 
مجموعه
زیبایی » لیزر صورت

ادامه موضوع

برخی از پزشکان سایت

02122191534
تغذیه و رژیم درمانی
021-22433022 021-22176874
ارتوپدی
021-22895893
روان‌ پزشکی
021-88217752 021-88217765
بیماریهای پوستی
02122139001-3 22139002 22139000
بیماری های مغز و اعصاب
02144073334
کاردیولوژی - بیماری‌های قلبی
021-88367230-4
بیماری های عفونی
021-22228956
جراحی چشم لیزر- لیزیک
02188053472 88056454
دندانپزشکی
02188888268
زنان و زایمان و نازایی
02188849374
پزشک عمومی
Top