آیا انجام چند جلسه لایه برداری پوست با لیزر الزامیست ؟
تعداد روش هایی که برای لایه برداری پوست انتخاب می شوند به شرایط پوست بیمار بستگی دارد . برای برطرف کردن چروک های ظریف و تغییر رنگ خفیف پوست نیاز به یک یا دو جلسه لیزردرمانی دارد تا نتیجه مطلوب به دست آید . درمورد چروک های عمیق تر و مشکلات جدی تر پوست از جمله اسکار ناشی از آکنه ، ممکنست لازم باشد که تعداد جلسات لایه برداری بیشتر شود . در مشاوره اولیه ، متخصص پوست درباره اهداف و نظرات بیمار صحبت کرده و وضعیت جسمانی وی را بررسی می کند . در این زمان می توان تعداد جلسات لیزردرمانی مورد نیاز فرد و هزینه هر یک  را تخمین زد .

آیا لایه برداری پوست با لیزر برای من مناسب است ؟
لایه برداری پوست با لیزر بیمار را از شر پوست آسیب دیده خلاص می کند . این روش برای رفع چین و چروک های پوست و اسکار ناشی از آکنه و همچنین تجمع رنگدانه ها به صورت غیر طبیعی به کار می رود. اگر چهره شما علامت های سالخوردگی را دربر دارد و می خواهید آن ها را اصلاح کنید یا نواقص دیگر پوستی را از بین ببرید عمل لایه برداری با لیزر برای شما مناسب است. پزشک وضعیت جسمی شما را تجزیه و تحلیل کرده و تعیین می کند که آیا لایه برداری لیزری برای شما مناسب است یا نه. بیمارانی که پوست تیره تری دارند در معرض خطر تغییر رنگ پوست در نواحی لیزر شده قرار دارند . این افراد باید داروی اکیونات  و داروهای دیگر را پیش از انجام لیزردرمانی مصرف کنند تا از بروز عوارض جانبی جلوگیری شود . بیمارانی که عفونت فعال پوستی دارند یا ممکنست اسکار کلوئید روی پوستشان تشکیل شود کاندید مناسبی برای لیزردرمانی نیستند . یک متخصص پوست با تجربه با درنظر گرفتن شرایط جسمانی و وضعیت پوست و مشکلات موجود و همچنین انتظارات بیمار درباره مناسب بودن این روش تصمیم گیری می کند.

مزایای لایه برداری پوست با لیزر کدامند؟
مزایای لیزردرمانی شامل درمان خطوط و چین و چروک های پوست ، اصلاح اسکارها و ناهمواری های پوست است . رفع چین و چروک های گوشه چشم ها معروف به پنجه کلاغی ، خطوط دور لب و خطوط عمیقی که از کنار بینی تا طرفین لب کشیده شده از جمله اقداماتی است که می توان با لیزردرمانی انجام داد .  این روش ظاهر اسکارهای ناشی از آکنه را بهتر می کند ، تجمع رنگدانه ها ، لکه های پوست و ضایعات دیگر را برطرف می کند . برداشتن لایه ای از پوست که ناهمواری ها و ضایعات را در بر دارد سبب می شود که لایه جدید ظاهر شود . این لایه نرم و صاف است و ظاهر جوان تری دارد . لیزردرمانی پوست روش موثری برای جوانسازی و از بین بردن علائم سالخوردگی و آسیب دیدگی های پوست به شمار می آید .

در حین لایه برداری پوست با لیزر از چه نوع لیزری استفاده می شود ؟
به طور معمول لایه برداری پوست با لیزر با لیزر دی اکسید کربن CO2  ، لیزر اربیوم یا لیزر فراکسل انجام می شود . این لیزرها از نظر قدرت متفاوتند و مصارف مختلفی دارند. لیزر دی اکسید کربن قدرت زیادی دارد و برای رفع خطوط و چروک های عمیق تر مورد استفاده قرار می گیرد . لیزر اربیوم جهت درمان چروک ها و خطوط خفیف کاربرد دارد و در نتیجه دوره ریکاوری آن کوتاه تر است . همچنین ، لیزر اربیوم تولید کلاژن را تحریک کرده و پوست را صاف و کشیده می سازد.

آیا لایه برداری پوست با لیزر یک عمل سرپایی است ؟
 بله ، لایه برداری پوست با لیزر یک عمل سرپایی به شمار می آید که در بیمارستان یا در مطب پزشک متخصص قابل انجام است .

RF فراکشنال چیست ؟
آر اف فراکشنال یک نوع فن آوری است که در آن امواج رادیویی و ابزار تمیز کننده یا لایه بردار پوست با هم به کار رفته است . امواج رادیویی پُر فرکانس بافت پوست را گرم می کنند تا بازسازی پوست تحریک شود و بدین ترتیب تولید کلاژن و الاستین تشدید شود . پوست با امواج  RF فراکشنال ترمیم شده و استحکام پیدا می کند . این امواج خطوط نازک ، چروک ها ، افتادگی پوست ، ترک خوردگی ها و منافذ پوستی ترمیم می کند . استفاده از آر اف فراکشنال نتایج قابل مشاهده خوبی دارد و لازمست که 3 جلسه به فاصله 4 هفته انجام شود .

آیا در حین لایه برداری پوست با لیزر به هوش خواهم بود؟
بله ، لایه برداری پوست با لیزر در بیشتر موارد تحت بیحسی موضعی انجام می شود ( تزریق ماده بیحس کننده در محل مورد نظر) . ممکنست داروی ضد درد خوراکی هم تجویز شود تا در حین عمل بیمار راحت تر باشد . برای لایه برداری لیزری گسترده ، لازمست که تزریق داروی ضد درد به صورت وریدی و بیهوشی عمومی به کار رود.

آیا خطرات درازمدتی در پی لایه برداری پوست با لیزر وجود دارد؟
اگر این عمل را یک متخصص پوست انجام دهد ، لایه برداری لیزری بی خطر و موثر است و به خوبی چین و چروک ها را رفع و آسیب دیدگی پوست را برطرف می سازد . با وجود این ، به یاد داشته باشیم که همه عمل های جراحی با خطر همراه هستند . خطرات و عوارض جانبی ناشی از لایه برداری پوست با لیزر کم است و کمتر اتفاق می افتد. هر چند این عمل خطر سوختگی ناشی از حرارت لیزر ، فعال سازی تبخال ، روشن تر شدن یا تیره رنگ شدن پوست و در موارد نادر ،بروز اسکار و عفونت را در بر دارد. متخصص زیبایی پیش از شروع این عمل درباره خطرات استفاده از لیزر با شما صحبت می کند .

چه موقع می توانم فعالیت های روزمره خود را شروع کنم ؟
مدت زمان ریکاوری بعد از لیزردرمانی متفاوت بوده و به نوع لیزری که به کار رفته است بستگی دارد. اگر درمان با لیزر CO2 انجام شده باشد ، مدت زمان ریکاوری 2 هفته است . بعد از لیزردرمانی با لیزر اربیوم ، که خطوط سطحی تر را برطرف می سازد ، مدت زمان ریکاوری کوتاه تر و به مدت یک هفته خواهد بود . لایه برداری با لیزر فراکسل نیاز به یک دوره ریکاوری چند روزه دارد . همان طور که گفته شد مدت زمان بازگشت بیمار به فعالیت های روزانه به نوع لیزر و ضایعات پوستی که باید درمان شوند بستگی دارد و در هر فرد متفاوت است . طول مدت ریکاوری به وضعیت سلامتی فرد ، سبک زندگی و سرعت ترمیم بدن وی وابسته است .

عوارض جانبی موقتی ناشی از لایه برداری پوست با لیزر کدامند؟
بعد از لایه برداری با لیزر ، تا چند هفته صورت بیمار قرمز است . عارضه جانبی موقتی دیگر به وسعت ناحیه لیزر شده بستگی دارد . همچنین ، ممکنست تورم و ناراحتی و درد بروز کند . البته پزشک متخصص پوست ، کمک می کند که این مرحله را به راحتی پشت سر بگذارید. ممکنست داروی مسکن تجویز شود. ممکنست بعد از لایه برداری پوست با لیزر روی پوست کبره ایجاد شود که در مدت 10 روز بعد از بین خواهد رفت . بعد از برطرف شدن عوارض جانبی موقتی ناشی از لیزردرمانی پوست ، بیمار می تواند نتایج اعجاب آور جوانسازی و زیباتر شدن پوست خود را مشاهده نماید .

آیا دوران ریکاوری با درد همراه است ؟
در دوران ریکاوری بیمار تورم و درد دارد . درد را می توان به راحتی با مصرف دارو کنترل کرد. با قرار دادن کیف یخ روی نواحی لیزر شده تورم کاهش می یابد . در مواردی هم پوست بانداژ می شود.

انواع لیزر که برای لایه برداری پوست به کار می روند کدامند؟
لیزرهایی که برای لایه برداری مورد استفاده قرار می گیرند ظاهر فرد را زیبا تر کرده ، معایب پوستی را با برداشن لایه های پوست رفع می کنند. لایه برداری پوست با لیزر می تواند به روش های زیر انجام شود :
لایه برداری ابلیتیو: این نوع لیزر زخم ایجاد می کند و لایه های پوست را می تراشد . از انواع لیزرهای ابلیتیو می توان به لیزر CO2 و لیزر اربیوم اشاره نمود.
لیزر غیر ابلیتیو: این نوع لیزر زخم ایجاد نمی کند و تولید کلاژن را تحریک کرده و میزان استحکام و کشیدگی  لایه های پوست را بیشتر می کند . از انواع لیزر های غیر ابلیتیو لیزر های IPL یا پرتوهای نور شدید پالسی هستند.
   
لایه برداری لیزری چه کارهایی انجام می دهد ؟
لایه برداری پوست با لیزر می تواند در رفع موارد زیر کاربرد داشته باشد :
 • چروک های صورت
 • رفع لکه های ناشی از سالخوردگی 
 • تغییر رنگ ناخواسته پوست یا تغییردر بافت پوست 
 • آسیب دیدگی پوست ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید
 • اسکار
چه کسی کاندید خوبی برای انجام لایه برداری با لیزر به شمار می رود ؟
اگر در اطراف چشم ها ، دهان دارید یا پیشانی شما خطوط نازک و چروک دیده می شود ، اگر ناهمواری پوست ناشی از آکنه روی پوستتان وجود دارد ، یا بعد از انجام عمل لیفت صورت نتیجه مطلوبی نگرفته اید می توانید عمل لایه برداری لیزری را امتحان کنید.

چه کسی کاندید خوبی برای انجام لایه برداری با لیزر نیست ؟
اگر روی صورت خود آکنه دارید ، اگر پوستتان خیلی تیره است نمی توانید لایه برداری لیزری انجام دهید. استفاده از این روش برای رفع ترک های پوستی است . لازمست که پیش از انجام این عمل درباره مناسب بودن یا نبودن آن با متخصص پوست و زیبایی مشورت کنید.

لایه برداری پوست با لیزر چگونه عمل می کند؟
در لایه برداری پوست به طور معمول دو نوع لیزر به کار می رود ، یکی از آن ها دی اکسید کربن است و دیگری اربیوم . هریک از انواع لیزر سلول های آسیب دیده سطح پوست را با حرارت ایجاد شده از پرتوهای لیزرتبخیر می کنند .

چه موقع متخصص پوست عمل لایه برداری با لیزر را انجام می دهد ؟
وجود اسکار ناشی از آکنه : هر دو نوع لیزر ابلیتیو و غیر ابلیتوی برای درمان اسکار ناشی از آکنه به خصوص اسکارهای رولینگ  ، اسکارهای باکس کار  به کار می روند . لیزرهای فراکشنال هم نتایج خوبی به دست می دهند و در گروه لیزرهای ابلیتیو هستند . مدت زمان ریکاوری کوتاهی دارند و عوارض جانبی ناشی از آن ها شامل تغییر رنگ پوست و عوارض رایج بعد از عمل لیزر با لیزرهای ابلیتیو است.
 • درمان اسکارهای ناشی از جراحی ، سوختگی و تروما
 • جوانسازی پوست
 • آسیب دیدگی پوست ناشی از نور آفتاب و لکه های آفتاب سوختگی
 • ملاسما ( در موارد خاص)
 • وضعیت های مختلف پوست از جمله انواع عوارض جانبی احتمالی ناشی از لایه برداری با لیزر فراکشنال کدامند؟
 • تغییر در رنگ پوست ، در بیشتر موارد تیره تر شدن رنگ پوست
 • عفونت
 • طولانی شدن مدت ترمیم 
 • قرمزی پوست دردراز مدت
 • اسکار
 • بروز ضایعات آکنه مانند در دوران ریکاوری 
 • موارد متفرقه که با لیزر فراکشنال قابل درمان است : سیرینگوما ( تومورهای کوچکی که در اطراف چشم دیده می شوند) ، رینوفیما ( ضایعه پوستی روی بینی ) ، ویتیلیگو ( لک و پیس) و خال های گوشتی.
مدت زمان بهبودی بعد از لایه برداری پوست با لیزر چقدر است ؟
مدت زمان بهبودی به طول موج به کار رفته ، وسعت ناحیه ای که لیزر شده است بستگی دارد .

مدت زمان بهبودی برای لیزرهای غیر ابلیتیو عبارتست از:
 • 3 تا 7 روز برای لیزردرمانی صورت
 • تا 10 روز برای لیزردرمانی گردن ، سینه و بازوها
مدت زمان بهبودی برای لیزرهای ابلیتیو عبارتست از :
 • 10 تا 14 روز برای لیزردرمانی صورت
 • 14 روز برای لیزردرمانی نواحی دیگر
چه نوع روش های لیزری برای از بین بردن موهای زائد موجودست ؟
 • IPL
 • لیزر الکساندریت بهترین انتخاب برای پوست های چرب
 • لیزر ان دی یاگ بهترین انتخاب برای پوست های تیره 
 • لیزر دیود بهترین انتخاب برای بیشتر رنگ های پوست
 • لیزر رابی بهترین انتخاب برای پوست نازک
 
 
مجموعه
زیبایی » لیزر صورت

ادامه موضوع

برخی از پزشکان سایت

02188787620 88786360
زنان و زایمان و نازایی
021-22225811
دندانپزشکی
021-88739668 021-88506290
زنان و زایمان و نازایی
021-22252393
جراحی عمومی
021 - 22776370
بیماریهای کودکان
021 - 88728480
جراحی چشم لیزر- لیزیک
0218832835 665053688
بیماری های مغز و اعصاب
021 - 22594250
امراض داخلی
02122871428
گوش و حلق و بینی
02122139001-3 22139002 22139000
بیماری های مغز و اعصاب
Top