روش کار

لایه برداری پوست به کمک لیزر هم در بیمارستان و هم به صورت سرپایی و در شرایط اتاق عمل انجام می گیرد . این عمل تحت بیحسی موضعی انجام می شود ( به کمک ماده بیحس کننده ناحیه مورد نظر را بیحس می کنند). ممکنست یک داروی ضد درد خوراکی هم به بیمار داده شود. لایه برداری پوست در سطح وسیع نیاز به بیهوشی عمومی با تزریق وریدی دارد که البته کمتر اتفاق می افتد. متخصص پوست و زیبایی تشخیص می دهد که برای کدام بیمار عمل لایه برداری پوست باید تحت بیحسی موضعی انجام گیرد و کدام بیمار به بیهوشی عمومی نیاز دارد.

به محض این که بیحسی ایجاد شد ، پزشک لیزر را روی سطح پوست می تاباند و عمل لایه برداری را شروع می کند . پرتو لیزر به صورت کنترل شده و با اندازه مناسب تابیده می شود . لایه های خارجی پوست تبخیر شده و لایه های نرم و زیرین آن که ظاهر جوانتری دارند آشکار می گردند. به تدریج که لایه های قدیمی پوست برداشته می شوند ، رشد سلول های جدید هم تحریک خواهد شد.به طور کلی عمل لایه برداری پوست با لیزر در بخش های مورد نظر پوست 30 تا 45 دقیقه طول می کشد . لایه برداری ناحیه وسیع تر به 2 ساعت زمان نیاز دارد . به کارگیری هر دو روش لیزردرمانی احتمال بروز عوارض جانبی و آسیب دیدگی پوست را به حداقل می رساند و پزشک متخصص زیبایی می تواند عملکرد سطح بالایی ارائه دهد. با مشورت پزشک درباره مراحل بعد از لیزردرمانی پرس و جو کنید.

مزایا

لایه برداری پوست تاثیر زیادی در جوانسازی پوست و زیبایی آن دارد. قسمت لایه بردار دستگاه برای کم کردن خطوط و چروک های صورت ، از بین بردن اسکار ناشی از آکنه ، لکه های سالخوردگی ، ماه گرفتگی و لکه های قرمز روی پوست به کار می رود. همچنین ، بافت کلی پوست که به خاطر آسیب دیدگی ناشی از نور خورشید ضخیم و زبر شده است را بهتر می کند. لایه برداری عمیق با لیزر هم تولید کلاژن جدید در لایه درمیس زیرین را تحریک می کند .  عمل لایه برداری پوست با لیزر برای از بین بردن زوائد پوستی از جمله خال و زگیل و حتی به عنوان درمان سرطان پوست در مراحل اولیه کاربرد دارد . علاوه بر این ها ، لایه برداری پوست با لیزر یکی از موثر ترین روش های اصلاح ضایعات پوستی خفیف تا متوسط ناشی از عمل جراحی یا هر نوع آسیب دیدگی دیگر به شمار می رود.

معایب

به طور کلی عمل لایه برداری پوست با لیزر اگر توسط پزشک متخصص پوست و زیبایی انجام شود بی خطر است . البته لازمست که بیمار بداند لایه برداری پوست با لیزر ممکنست درمواردی با عوارضی مانند عفونت یا بهبودی غیر طبیعی همراه شود. بیمارانی که بعد از آسیب دیدگی خفیف پوست در معرض بروز اسکار قرار دارند نباید لایه برداری با لیزر را انجام دهند زیرا کمکی به زیباتر شدن ناحیه اسکار نخواهد کرد. وجود تبخال ، آکنه و سایر ضایعات پوستی ممکنست بروز عوارض بعد از لیزردرمانی را سبب شوند و در این مورد باید با متخصص پوست مشورت کنید . برای بیمارانی که پوست تیره دارند ممکنست لایه برداری با لیزر سبب تیره رنگ شدن پوست یا تجمع رنگدانه ها شود که دائمی است . لیزر اربیوم یا لیزر فراکسل خطر کمتری دارد و تغییر رنگ پوست با استفاده از آن ها برای لایه برداری در مقایسه با لیزر CO2 کمتر اتفاق می افتد. ممکنست که پزشک مصرف ماده سفید کننده را قبل از انجام عمل لایه برداری پوست توصیه کند تا تجمع رنگدانه ها اتفاق نیفتد. تجمع رنگدانه ها یا هایپرپیگمانتاسیون تغییر رنگ دائمی پوست ممکنست بروز کند اما به ندرت اتفاق می افتد.

پیش از انجام لایه برداری پوست با لیزر باید شرح کاملی درباره تاریخچه پزشکی خود و داروهای مصرفی به پزشک متخصص پوست ارائه دهید. وجود حساسیت دارویی ، ابتلا به بیماری ، به خصوص ابتلا به اختلالات بافت پیوندی و سیستم ایمنی ، داروهای مصرفی و هر نوع دستکاری پوست که قبلا انجام شده است باید به اطلاع پزشک برسد. به خصوص اگر قرار است که لایه برداری با لایه بردارهای شیمیایی آکوتان انجام شود. استعمال دخانیات قابلیت بهبودی پوست را کاهش می دهد و لازمست که سیگاری ها دو هفته قبل و بعد از عمل سیگار نکشند . پزشک متخصص پوست و مو رهنمودهای لازم را برای قبل و بعد از عمل لیزردرمانی به شما ارائه می دهد . عوارض جانبی را هم شرح خواهد داد.

بهبودی و نتایج حاصل از عمل

بهبودی لیزردرمانی و نتایج حاصل از آن به نوع لیزری که به کار رفته و اندازه ناحیه ای که تحت عمل لایه برداری قرار گرفته است بستگی دارد. تهاجمی ترین درمان ها می توانند نتایج چشمگیری داشته باشند اما مدت زمان بهبودی چند هفته خواهد بود. یک درمان ساده ی جوانسازی پوست با لیزر می تواند نواقص پوستی را رفع کند و نیازی به استراحت یا استعلاجی گرفتن ندارد یا مدت زمان استراحت بیمار بسیار کم خواهد بود. بهترست درباره روش درمانی و مدت زمان بهبودی بعد از عمل و نتایجی که باید انتظار داشته باشید با متخصص پوست مشورت کنید.

عوارض جانبی

بعد از لایه برداری پوست با لیزر ممکنست عوارضی بروز کند . هر چند این عوارض نسبتا خفیف هستند و باید در کوتاه مدت از بین بروند. رایج ترین عوارض جانبی ناشی از لایه برداری با لیزر قرمز شدن پوست ، تورم ناحیه لایه برداری شده و تحریک اندک پوست شبیه به آفتاب سوختگی خفیف است . در موارد نادر عوارضی مانند سوزش پوست ، اسکار یا تغییر در رنگ پوست هم بروز می کند . در هنگام مشورت با متخصص پوست بیمار باید درباره خطرات احتمالی و عوارض جانبی اطلاعات لازم را کسب نماید.

مدت زمان بهبودی بعد از لایه برداری با لیزر

بعد از لیزردرمانی دوهفته طول می کشد تا نواحی درمان شده بهبود یابند و لایه جدید پوست سالم نمایان شود. صورتی بودن یا قرمزی پوست به طور معمول تا مدتی وجود دارد و ممکنست تا چند ماه بعد از لایه برداری پوست دیده شود. در این صورت می توان تغییر رنگ را با آرایش کردن پوشاند تا به مرور زمان برطرف شود. بیمارانی که قرارست تحت عمل لایه برداری با لیزر قرار بگیرند باید آماده باشند که یک تا دوهفته سر کار نروند . البته مدت زمان استراحت بیمار به وسعت ناحیه لایه برداری شده بستگی دارد.

نتایج حاصل از لایه برداری با لیزر

اگر عمل لایه برداری پوست با لیزر موفقیت آمیز باشد ، چروک های اطراف چشم و خطوط ظریف اطراف دهان برطرف می شوند . بعد از درمان  و التیام یافتن ناحیه لایه برداری شده پوست جدید با ظاهری نرم ، صاف و سالم تر ظاهر خواهد شد . همین نتیجه در پوست نواحی دست و گردن هم که علائم سالخوردگی را پیش از دیگر نقاط بدن نشان می دهند ، قابل مشاهده است . همچنین ، ضایعات پوستی و تغییر رنگ پوست که بعد از لایه برداری ایجاد می شوند به تدریج رفع یا کمرنگ خواهند شد.
 
 
مجموعه
زیبایی » لیزر صورت

ادامه موضوع

برخی از پزشکان سایت

021-88839944
جراحی عمومی
021-22262166 021-22254681
امراض داخلی
02188729563
بیماری های مغز و اعصاب
021-22387146
جراحی عمومی
021-22080676 021-22072911
پوست و مو
02122268540-22269850
دندانپزشکی
021-22734320
بیماریهای کودکان
02122201643
بیماریهای پوستی
021 - 88275844 021 - 88281415
جراحی چشم لیزر- لیزیک
021-22252393
جراحی عمومی
021-88684222-23
روان‌ پزشکی
Top