لایه برداری لیزری پوست یک روش زیبا سازی بسیار پر طرفدار است که به جوانسازی پوست کمک کرده و اثرات نامطلوب ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید ، سالخوردگی و برخی از مشکلات پوستی را از بین می برد. درمان با لیزر بی خطر ، موثر و راحت است . همچنین ، هزینه لایه برداری با لیزر در مقایسه با روش های دیگر مقرون به صرفه تر است .

لایه برداری لیزری پوست چیست؟

لایه برداری لیزری پوست روشی است که ضایعات سطح پوست را از بین می برد. در طول مدت لیزردرمانی و لایه برداری پوست ، پرتو لیزر برای حل کردن پیوندهای ملکولی سلول های آسیب دیده پوست به صورت لایه لایه مورد استفاده قرار می گیرد. این عمل تا زمانی که یک پوست نرم و صاف به دست بیاید ادامه دارد. لایه برداری لیزری زمانی که برای رفع عوارض ناشی از سالخوردگی به کار برود ، جوانسازی با لیزر نامیده می شود . همچنین ، به این عمل پیلینگ با لیزر هم گفته می شود زیرا در آن لایه های آسیب دیده پوست تراشیده می شود.
چه کسانی می توانند این عمل را انجام دهند؟

برای برخی از بیماران لایه برداری پوست با لیزر بهترین روش برای از بین بردن چین و چروک ها ، اسکار و لکه های رنگی غیر طبیعی روی پوست به شمار می رود . اگرچه افرادی که نوع پوست و رنگ پوست خاصی دارند یا به خاطر شرایط جسمی شان ممکنست در معرض خطر عوارض جانبی ناخواسته این روش قرار بگیرند . لایه برداری پوست با لیزر در واقع ظاهر این افراد را بدتر می کند . مشاوره با یک متخصص پوست مشخص می کند که آیا کاندید خوبی برای انجام لایه برداری با لیزر هستید یا نه .
 
بهترین کاندید ها برای انجام لایه برداری لیزری

لایه برداری پوست با لیزر برای افرادی ایده آل است که چروک و خطوط نازک ، لکه های رنگی یا اسکار های ناشی از آکنه یا مشکلات دیگر در صورتشان دیده می شود که به درمان های ساده تر پاسخ نداده اند. بهترین کاندید برای لایه برداری پوست با لیزر افرادی هستند که پوستشان قابلیت ارتجاعی دارد ( کش می آید ) و چرب نیست . این افراد با آسیب دیدگی خفیف روی پوستشان اسکار ایجاد نمی شود. بهتر این است که لایه برداری پوست با لیزر برای فردی انجام شود که مشکل جسمی نداشته باشد ، به طور مثال دارو مصرف نکند یا شرایطی نداشته باشد که عمل لایه برداری و دوران ریکاوری را با خطر همراه سازد.

یک کاندید خوب برای انجام لایه برداری پوست با لیزر انتظارات واقعی دارد . فردی که می خواهد این روش را امتحان کند باید درباره مزایا و معایب و حتی محدودیت های این عمل آگاهی کسب کند . افرادی که پوست روشن تری دارند در مقایسه با کسانی که رنگ پوستشان تیره تر است ، کاندید بهتری برای این عمل به شمار می روند زیرا احتمال بروز عوارض جانبی از جمله تغییر رنگ موقتی پوست در این افراد به حداقل می رسد.

چه کسی کاندید خوبی برای انجام لایه برداری پوست با لیزر نیست

افرادی که ضایعات یا نواقص پوستی کمی دارند بهترست عمل لایه برداری لیزری را انجام ندهند . متخصصان پوست و زیبایی لایه برداری پوست با لیزر را یک عمل جراحی بر می شمارند و مانند هر عمل جراحی دیگر انتظار بروز عوارض جانبی و تداوم آن ها تا یک هفته یا بیشتر را در نظر می گیرند . برای ضایعات خفیف پوستی بهترست روش های ساده تر به کار گرفته شود.

به علاوه ، افرادی که پوستشان تیره است کاندید خوبی برای لایه برداری با لیزر محسوب نمی شوند .در حین لایه برداری با لیزر رنگدانه موجود در ناحیه ای از پوست که مورد هدف پرتوهای لیزر قرار دارد انرژی زیاد پرتو لیزر را جذب می کند . این انرژی گرمای زیادی تولید می کند که سلول را منهدم می سازد. اگر پرتوی بیشتری تابیده شود منتشر و توسط سلول های نواحی مجاور جذب شده و به آن ها  آسیب می رساند . فردی با پوست تیره رنگدانه بیشتری در پوست خود دارد و در مقایسه با فردی با پوست روشن ، انرژی بیشتری را جذب می کند . جذب ناخواسته انرژی سبب بروز عوارض جانبی شده و تغییر رنگ پوست و تاول زدن پوست را در پی دارد. در لایه برداری با لیزر فراکسل یا لیزر اربیوم در مقایسه با لیزر CO2 ،  احتمال بروز تغییر رنگ پوست کمتر است . یک متخصص پوست با تجربه می تواند طوری عمل لایه برداری را با لیزر انجام دهد که به سلول های اطراف ناحیه هدف آسیبی وارد نشود. به هر حال لازمست که با یک متخصص پوست که در این زمینه تجربه کافی دارد مشورت کنید و با توجه به نوع پوست خود درباره انجام عمل لایه برداری با لیزر تصمیم بگیرید.

ملاحظات پزشکی

از آن جایی که این عمل یک روش تهاجمی به شمار می رود به خصوص وقتی که قرار است از لیزر CO2 استفاده شود ، بیشتر پزشکان لایه برداری پوست با لیزر را یک عمل جراحی به شمار می آورند ، اگرچه در این عمل هیچ نوع برشی در پوست ایجاد نمی شود. روند بهبودی بعد از جراحی می تواند بار زیادی را به بیمار تحمیل می کند از این رو بیماری که از اختلال در سیستم ایمنی رنج می برد ، نمی تواند از عهده آن بر بیاید . فردی که به راحتی روی پوستش اسکار ایجاد می شود هم نباید تحت این عمل قرار بگیرد زیرا ممکنست بعد از عمل ظاهر قابل قبول و زیبایی که انتظار دارد به دست نیاید. مبتلایان به بیماری های بافت پیوندی از جمله لوپوس اریتماتوز یا سندرم  شوگرن ( با اختلال در سیستم ایمنی همراه است ) در معرض بروز عوارض جانبی این عمل قرار دارند و نباید به دنبال آن باشند .

اگرچه لایه برداری پوست با لیزر برای درمان اسکار ناشی از آکنه کاربرد دارد ، وجود آکنه فعال می تواند خطر بروز عفونت را افزایش دهد . از این رو افرادی که مبتلا به آکنه فعال هستند باید قبل از انجام این عمل با متخصص پوست مشورت کنند . ابتلا به سایر عفونت های پوستی از جمله تبخال و عفونت ویروسی هرپس سیمپلکس هم خطر بروز عوراض جانبی در حین دوران ریکاوری و بهبودی را افزایش می دهد. 

انواع لیزر: لیزر CO2
لیزر CO2 پر قدرت ترین روش درمانی رایج به شمار می رود. بعد از درمان با لیزر CO2 سطح پوست صاف و نرم تر خواهد شد زیرا گرمای ناشی از پرتوهای لیزر کلاژن موجود در لایه های زیرین پوست را حفظ می کند . لیزر CO2  می تواند چین و چروک ها و خطوط روی پوست ، اسکار  ، زگیل و ماه گرفتگی را از بین ببرد یا ظاهر آن ها را بهتر کند .

انواع لیزر : لیزر اربیوم

لیزر اربیوم در مقایسه با لیزرهای پرقدرت ، برای برداشتن لایه های نازک تر پوست مورد استفاده قرار می گیرد و از لیزر CO2 ضعیف تر است . لیزرهای اربیوم بهترین انتخاب برای بیمارانی است که پوست تیره دارند زیرا خطر بروز تغییر رنگ با این نوع لیزر کم است . مدت زمان بهبودی هم کوتاه است و برای بیمارانی مناسب است که پوست سالمی دارند و می خواهند فقط چروک ها و خطوط سطحی روی پوست خود را از بین ببرند و ظاهر جوانتری پیدا کنند .

لایه برداری با لیزر فراکسل

لیزر درمانی با لیزر فراکسل یک روش متفاوت ازسایر روش های جوانسازی پوست به شمار می رود. از آن جا که لایه برداری با لیزر فراکسل یک روش غیر تهاجمی است ، عوارض جانبی کمی هم به دنبال دارد . درمان با لیزر فراکسل نیاز به استراحت بعد از عمل ندارد و باید اشاره کرده که لایه برداری با این روش در یک جلسه پایان نمی یابد و بهبودی ظاهر پوست پس از گذشتن یک دوره چند هفته ای یا چند ماهه معلوم می شود .
 
 
مجموعه
زیبایی » مبارزه با پیری

ادامه موضوع

برخی از پزشکان سایت

02122860480
کاشت دندان - ایمپلنت
021-88650450
جراحی پلاستیک
021 - 88975558 021 - 88632283
امراض داخلی
02188026674 88019382 88007587
 
021 - 22611736
بیماریهای کودکان
021- 66940721 021 - 66435149
انکولوژی
02166508841
طب فیزیکی - توانبخشی
021-22922448
پزشک عمومی
021-22224917 021-22921002
روان شناسی
021-26800905 021-26800915
فیزیوتراپی
02188584732 88584773 9338888946
دندانپزشکی
Top