مراقبت های بعد از عمل ، عوارض جانبی لیفت صورت با نخ

در راهنمای جراحی پلاستیک برای بیماران، لیفت با نخ به عنوان کم تهاجمی ترین تکنیک برای کشیدن پوست صورت معرفی شده است . این عمل تحت بیحسی موضعی انجام می شود . به جای برش پوست اطراف صورت و خط رویش مو جهت کشیدن پوست صورت ، جراحان پلاستیک برش های ظریفی در نواحی خاص ایجاد می کنند. لیفت با نخ فقط در نواحی خاص صورت که دچار مشکل شده است انجام می گیرد نه در همه بخش های پوست صورت .  جراحان پلاستیک با یک سوزن و نخ های مخصوص جراحی بافت صورت را بلند کرده و آن را می کشند . رشته های نخ خارهای نازکی دارند که در محل مورد نظر قرار می گیرد و تولید کلاژن در مناطق هدف جراحی را تحریک می کند . لیفت صورت با دقت انجام گرفته و اسکاری به جا نمی گذارد. قرارگرفتن صحیح و برنامه ریزی شده رشته های نخ در جای مناسب و کشش پوست ، ظاهری طبیعی تر به وجود خواهد آورد.
مراقبت های بعد از عمل و ملاحظات مالی

وقتی که عمل لیفت صورت به اتمام رسید ، بیمار در تخت می ماند و به مدت 10 دقیقه روی محل جراحی شده کیسه یخ قرار داده می شود . بیماران باید از انجام موارد زیر بعد از عمل خودداری کنند :
  • انجام ورزش های شدید در مدت 3 روز بعد از عمل
  • استفاده از وسایل برنزه کننده
  • استفاده از سونا و حمام ترکی
  • مصرف غذاهای داغ
  • مصرف داروهای ضد انعقاد
در روز اول یا دوم بعد از عمل ، لازمست که بیماران شدت درد خود را تعیین کرده و گزارش دهند . پیگیری درمان بیماران سرپایی طبق برنامه زمانبندی 3 و 7 روز بعد از عمل ، 1 ، 6 و 12ماه بعد از عمل  انجام می شود. بیماران باید بعد از عمل و سپس در زمان های تعیین شده به پزشک مراجعه کنند.

عوارض جانبی بعد از لیفت صورت با نخ

عوارض جانبی ناشی از عمل لیفت صورت با نخ بسیار اندک است ، به خصوص اگر بخواهیم این تکنیک را با سایرروش ها مورد مقایسه قرار دهیم . بیمار در روز اول بعد از عمل نیاز به کمک دارد تا بتواند کارهای روزمره خود را انجام دهد ، ممکنست که جراح مصرف غذاهای نرم را به مدت یک هفته توصیه کند . ناراحتی خفیف با مصرف آسپیرین کاهش می یابد. مصرف استامینوفن خوراکی هم برای رفع درد توصیه می شود. ممکنست که محل های کشیده شده کبود و متورم شوند که در مدت یک هفته یا کمتر بهبود خواهد یافت. در نواحی عمل شده بیحسی وجود دارد. این عوارض جانبی با مصرف ایبوبروفن درمان می شوند. به منظور کاهش تورم بهترست که زیر سر بیمار در هنگام خوابیدن بلند باشد .

نتایج و برداشت های گوناگون

لیفت با نخ هنوز هم یک روش جدید به شمار می رود و نتایج دراز مدت آن مشخص نیست . بیماران هم بر اساس انتظاراتشان و مهارت جراح نتایج را ارزیابی می کنند. نتایج نهایی لیفت صورت با نخ تا 3 هفته بعد از عمل مشهود نیست و نباید تا قبل از آن نتیجه عمل را مورد قضاوت قرار داد. برخی از بیماران هیچ تغییری در صورت و ظاهرشان مشاهده نمی کنند . ساندرا بی  گودمن ، نویسنده واشنگتن پست ، در سال 2006 مقاله اش را با عنوان "لیفت صورت در وقت نهار " نوشت . در حالی که رابرت دبلیو برنارد ، رییس سابق انجمن آمریکایی جراحان پلاستیک نتایج حاصل از لیفت با نخ را "مایوس کننده" خواند.

عوارض مربوط به نخ ها

در مواردی دیده می شود که بیماران از قابل مشاهده شدن نخ ها در پوست صورتشان بعد از عمل لیفت صورت شکایت دارند. همچنین ، از جمع شدن نخ ها در یک نقطه در زیر پوست و در مواردی هم سوراخ کردن پوست اظهار ناراحتی می کنند. در مواردی هم خارهای نخ ها در زیر پوست حس می شود و قابل مشاهده است . عارضه احتمالی دیگر ، بروز عفونت است . در راهنمای جراحی پلاستیک برای بیماران ذکر شده است که بروز عفونت کمتر اتفاق می افتد. عفونت را می توان با مصرف آنتی بیوتیک درمان کرد و در موارد نادر ، ممکنست درناژ لازم باشد . بروز عفونت ، خطر ایجاد اسکار در بافت پوست را زیاد می کند .

خطرهای ناشی از انجام لیفت صورت و لیفت گردن با نخ

به کار گیری هر روشی ، فرقی نمی کند که چه اندازه بی اهمیت باشد ، خطرات و عوارض خود را به دنبال دارد . البته وقتی که یک جراح ماهر و باتجربه این عمل را انجام دهد ، احتمال بروز خطر و عارضه بعد از عمل بسیار کم خواهد شد. از آن جا که لیفت صورت و لیفت گردن با نخ یک عمل کم تهاجمی به شمار می رود ، احتمال بروزعوارض دائمی یا اصلاح نشدنی پس از انجام آن ، بسیار اندک است  .

در مواردی کبودی بروز می کند اما بروز عوارض جانبی دیگر که بعد ازجراحی لیفت صورت دیده می شوند از جمله تورم ، بیحسی ، ضعف عضلانی و اسکار ، غیر معمول و غیر منتظره است. فرورفتگی پوست ممکنست دیده شود اما اگر در ابتدای عمل مشاهده شود می توان به راحتی و بدون درد آن را برطرف کرد. اگر فرورفتگی پوست یا نامنظم شدن سطح پوست بعد از عمل مشاهده شود می توان آن را ترمیم و برطرف کرد. در مواردی هم عدم تقارن پوست صورت دیده می شود ، البته اندکی عدم تقارن قابل قبول است . عدم تقارن قابل توجه بر اثر پاره شدن رشته های نخ یا درگیر نشدن آن ها با بافت پوست بروز می کند . در این مورد ممکنست یک رشته نخ جدید جایگزین شود یا نخ موجود محکم کشیده شود تا کشش مورد نظر را پیدا کند و نتیجه مطلوب را به دست دهد . یکی از مهم ترین مشکلات این است که نخ در زیر پوست قابل مشاهده باشد یا احساس شود. این عارضه وقتی بروز می کند که نخ نزدیک به سطح پوست قرار گرفته باشد یا پوست فرد به مرور زمان بر اثر افزایش سن یا کاهش وزن نازک شود . در این گونه موارد ، لازمست که نخ قدیمی خارج شود و یک رشته نخ جدید در زیر پوست قرار گیرد.

عوارض و خطرات ناشی از انجام "لیفت صورت و گردن در یک ساعت" در این جا شرح داده شده است . احتمال بروز هر یک از عوارض یا خطرات در صورت انجام لیفت صورت و گردن توسط یک جراح با تجربه ذکر شده است .

عوارض رایج : 70 درصد ازموارد بروز می کنند

کبودی : بیشتر کبودی در مدت 1 هفته بعد ازعمل به طور کامل از بین می رود .
تورم : تورم هم به طور معمول در مدت یک هفته برطرف می شود . تورم باقیمانده هم در مدت یک ماه بعد از بین خواهد رفت .
عوارض نادر: ( کمتر از 5 درصد از موارد بروز می کنند)
قابل لمس شدن نخ : در این صورت اگر مشکل ایجاد کند نخ برداشته شده یا جا به جا می شود
پاره شدن نخ : زیاد مشخص نمی شود اما اگر لازم باشد نخ جدید قرار داده خواهد شد .
عدم تقارن
: اصلاح عدم تقارن از طریق سفت کردن نخ های موجود یا اضافه کردن نخ های جدید امکان پذیری است .

عوارض بسیار نادر: ( در 1 درصد از موارد بروز می کند )

ریزش مو : از بین رفتن 5 تا10 فولیکول مو در قسمت برش خورده باید به طور کامل پنهان شود .
اسکار : ممکنست اسکار ناشی از سوراخ سوزن ایجاد شود که به ندرت اتفاق می افتد/
شل شدن پوست بعد از عمل : این عارضه هم با اضافه کردن نخ های بیشتر برطرف می شود.

عوارض غیر منتظره : کمتر از یک درصد از موارد بروز می کند

فرورفتن پوست : این عارضه به سادگی در بیشتر موارد قابل اصلاح است و باید عمل لیفت با نخ یک بار دیگر تکرار شود.
غیر طبیعی بودن کشش پوست : معمولا همزمان برطرف می شود یا قابل اصلاح است
قابل مشاهده شدن نخ : نخ های قابل مشاهده باید برداشته شده / یا جایگزین شوند
عفونت : ممکنست به مصرف آنتی بیوتیک یا درناژ نیاز داشته باشد . همچنین ، نخ ها باید خارج شوند
خونریزی : نیاز به درناژ دارد
آسیب دیدن عصب : ممکنست تحلیل رفتن عصب به مرور زمان بروز کند 
 
 
مجموعه
زیبایی » لیفت صورت با نخ

ادامه موضوع

برخی از پزشکان سایت

02122574523
زنان و زایمان و نازایی
021-88683028
گوش و حلق و بینی
021 - 88068541
بیماریهای کودکان
021-22056605 021-26208393
دندانپزشکی
02142198461 88041757 مطب کرج:026-32228223
ارتوپدی
021 - 81034 021 - 88877172 - 9
جراحی چشم لیزر- لیزیک
021-22018997 021-22023866
جراحی چشم لیزر- لیزیک
021 - 88041133
بیماریهای کودکان
02122560431-2
ارتودنسی
02188771802
پروتز دندان
021-22035812 021-22054433 021-2204296 09361236671
کاردیولوژی - بیماری‌های قلبی
Top