پیوند مو یک روش جراحی است که در آن فولیکولهای مو از یک بخش از بدن به نام منطقه دهنده برداشته شده و در محل دیگر از بدن فرد که موهایش کم پشت یا طاس است ، یعنی منطقه گیرنده ، کاشته می شود. این روش در اصل برای درمان طاسی مردان به کار رفته است . این روش کم تهاجمی است و در آن گرفت یا پیوند حاوی فولیکول های مو که از نظر ژنتیکی دچار ریزش نمی شوند مانند موهای ناحیه پشت سر ، برداشته شده و در ناحیه کم پشت یا بدون مو کاشته می شود . عمل پیوند مو برای مژه ، ابرو ، ریش ، موی سینه و پر کردن محل اسکار ناشی از بروز تصادف یا انجام عمل جراحی ( عمل لیفت صورت یا پیوند مو) هم انجام می شود .  پیوند مو بر اساس بافت پیوندی که از پوست برداشته می شود دسته بندی می گردد ، گرفت یا پیوند حاوی اپیدرم و درم است که اطراف فولیکول مو قرار دارند . می توان پیوند مو را به جای برداشتن بخشی از پوست پشت سر ، با پیوند های بسیار کوچک هم انجام داد .  

از آن جا که مو در دسته های 1 تا 4 تایی رشد می کند ،در تکنیک های رایج واحدهای فولیکول موی حاوی دسته های مو برداشته شده و برای پیوند مورد استفاده قرار می گیرد. به طور معمول پیوند مو در مطب انجام می گیرد . پزشک یک یا دو روش را برای پیوند مو انتخاب کرده و به کار می گیرد : پیوند مو با بخشی از پوست سر حاوی واحد های فولیکول مو

(FUSS) یا پیوند مو با واحد های فولیکول مو ( FUE)

در روش FUSS جراح 6 تا 10 اینچ ( 15 تا 25 سانتی متر) از پوست پشت سر شما را برمی دارد. آن را کنارمی گذارد و قسمت جراحی شده را بخیه می زند . این قسمت بعد از عمل با موهای پشت سر پوشیده خواهد شد. سپس تیم جراحی پوست برداشته شده را به 500 تا 2000 قسمت پیوندی تقسیم می کنند . هر قسمت گرفت های موجود حاوی یک یا چند فولیکول موی فرد هستند . تعداد و نوع گرفت به نوع موی فرد ، کیفیت ، رنگ و اندازه ناحیه ای که باید پیوند مو در آن انجام گیرد ، بستگی دارد.
اگر قرارست که عمل پیوند مو به روش FUE انجام شود ، تیم جراحی پشت سر فرد را می تراشند . سپس پزشک فولیکول های مو را دانه دانه از آن قسمت بر می دارد. این ناحیه بعد از عمل بهبود یافته و نقطه های ریزی که محل برداشت فولیکول هستند روی پوست به جا می گذارد که با موهای پشت سر پوشیده می شود.  بعد از این مرحله ، هر دو روش شبیه به هم هستند . وقتی که پیوندها آماده شدند ، جراح ناحیه مورد نظر را که باید پیوند شود تمیز و بیحس می کند . در این محل با تیغ جراحی یا سوزن سوراخ های ریزی ایجاد می کند و در هریک از آن ها یک فولیکول مو را قرار می دهد . البته این کار با همکاری تیم پیوند مو به سرعت انجام می گیرد.
عمل پیوند مو با توجه به اندازه ناحیه ای که باید پیوند شود در مدت 4 تا 8 ساعت انجام می شود. اگر همچنان ریزش مو داشته باشید یا بخواهید که موهایتان تراکم بیشتری داشته باشد ، ممکنست لازم باشد که پیوند مو یک بار دیگر هم انجام شود .

انتظارات و بهبودی

بعد از جراحی ، پوست سر بسیار حساس خواهد شد . لازمست که فرد تا چند روز مسکن مصرف کند. بانداژ روی سر باید یک تا دو روز باقی بماند . ممکنست که پزشک داروی آنتی بیوتیک یا داروی ضد التهاب تجویز کند . بیشتر افراد بعد از 2 تا 5 روز می تواند فعالیت های روزانه خود را شروع کرده و سر کار بروند .

خطرات ناشی از پیوند مو

عمل پیوند مو هم مانند جراحی های دیگر با خطر خونریزی و عفونت همراه است . همچنین احتمال بروز اسکار و حتی ظاهر غیر طبیعی به خاطر رشد مو های جدید ایجاد شود. به تدریج که موی جدید رشد می کند ممکنست التهاب پوست سر یا عفونت فولیکول ها بروز کند که به آن فولیکولیتیس گفته می شود . مصرف آنتی بیوتیک و کمپرس این مشکل را حل خواهد کرد . ممکنست که بخشی از موها در ناحیه پیوند شده  به طور ناگهانی بریزند که به آن شوک ریزش مو می گویند . اما در بیشتر موارد موقتی است .
درباره خطرات ناشی از پیوند مو و پیشرفت هایی که بعد از عمل داشته اید با پزشک صحبت کنید . وی می تواند بهترین گزینه را برای شما انتخاب کند .

چرا عمل جراحی پیوند مو انجام می شود ؟

پیوند مو می تواند ظاهر فرد کم مو را بهتر کند و بر اعتماد به نفس وی بیفزاید . این عمل نمی تواند مو های جدید ایجاد کند بلکه موهای موجود در پوست سر شما را به جاهایی که خالی شده است منتقل می کند . بیشتر افرادی که پیوند مو انجام می دهند یک الگوی ریزش موی مردانه یا زنانه دارند. ریزش مو در نواحی پیشانی و کفِ سر دیده می شود . برای انجام پیوند مو لازمست که در نواحی پشت سر و طرفین فولیکول موی کافی داشته باشید . در برخی از موارد افراد بر اثر ابتلا به بیماری لوپوس ، آسیب دیدگی  یا موارد پزشکی دیگر نیاز به پیوند مو خواهند داشت .

پیوند مو چگونه انجام می شود ؟

در طول جراحی موهای نواحی پر پشت برداشته شده و در نواحی خالی شده یا کم پشت قرارداده می شود . در بیشتر موارد این جراحی در مطب انجام می گیرد. روند جراحی به شرح زیر طی می شود:
  • ابتدا با بیحسی موضعی پوست سر بیحس می شود . ممکنست داروی آرامبخش هم تجویز شود.
  • کل پوست سر تمیز می شود .
  • به کمک تیغ جراحی نواری نازک حاوی فولیکول مو برداشته شده و کنار گذاشته می شود . این نقطه از پوست سر را منطقه دهنده یا بانک مو می نامند . سپس این ناحیه با کمک بخیه بسته می شود .
  • سپس دسته های کوچک مو یا دانه های فولیکول مو به دقت از این قسمت جدا می شود . 
  • ناحیه بدون مو یا کم پشت هم تمیز می شود . این نقطه از پوست سر را منطقه گیرنده می نامند .
  • برش های ظریفی در این ناحیه ایجاد می شود .
  • موهای سالم با دقت در این برش ها قرار داده می شوند . اگر پیوند مو در یک جلسه صورت گیرد ممکنست تعداد صدها یا حتی هزاران تار مو کاشته شود .
 
 
مجموعه
زیبایی » کاشت و پیوند مو

ادامه موضوع

برخی از پزشکان سایت

021 - 22861604
بیماریهای کودکان
02122850742 22850743
دندانپزشکی کودکان
021-88876226
جراحی پلاستیک
021-22011892 021-22052228 021-22057844 021-22057857
ارتودنسی
021 - 26401712
امراض داخلی
02122603939 22649363 22613131
پزشک عمومی
02188208372
کاردیولوژی - بیماری‌های قلبی
02144212100 44212097
جراحی چشم لیزر- لیزیک
02188042677
جراحی چشم لیزر- لیزیک
02181472934
زنان و زایمان و نازایی
Top