اگرچه در مورد پیوند مو سن فرد اهمیتی ندارد اما لازمست که باید ها و نباید ها ی آن در هنگام انجام پیوند مو برای جوانان مورد بررسی قرار گیرد . بیماران بین 20 تا 30 سال پیش از انجام پیوند مو باید به یک مرحله ثبات در ریزش مو برسند بعد از آن پیوند مو انجام دهند . باید سابقه خانوادگی در زمینه ریزش مو و طراحی الگوی جدید رویش مو بررسی شود .
رنگ ، کیفیت ، چگالی موی دهنده و تضاد بین رنگ مو و رنگ پوست از جمله عوامل مهمی هستند که در کسب نتیجه موفقیت آمیز دخالت دارند . هر قدر تضاد بین رنگ مو و رنگ پوست فرد کمتر باشد نتیجه پیوند مو بهتر خواهد شد . همچنین ، پیوند موی موهای فردار ، وز دار و موج دار موفقیت آمیز تر است .

برای ایجاد خط رویش مو ، پیوند مو به صورت دانه دانه انجام می شود . یکی از مهم ترین مراحل در پیوند مو تعیین خط رویش موهاست . زیرا خط رویش مو بسیار جلب توجه می کند و کیفیت کار جراح هم با ایجاد یک خط رویش موی درست و بی نقص قضاوت می شود . بنا به توصیه میکل آنژ برای طراحی خط رویش مو در بیمار طاس باید سر را به سه قسمت تقسیم کرد . در قسمت میانی ، خط رویش مو حداقل از 8 سانتی متری برآمدگی پیشانی طراحی می شود . به طرفین مرکز این نقطه یک منحنی به دو طرف پیشانی کشیده می شود . از این نقطه ، وقتی که فرد رو به جلو نگاه می کند باید خطوط رویش موی طرفین موازی با این خط باشد . خطوط رویش موی طرفین در فاصله 5/9 تا 5/11 سانتی متری گوشه چشم ها ترسیم می شود . در بیشتر مردان زوایای گیجگاهی باید تا حدودی قائمه یا حاده باشد در حالی که در زنان این زاویه قوس دار ترسیم می شود. خط رویش مو مطابق به شکل صورت فرد هم ترسیم می شود ، شکل صورت ممکنست گرد ، بیضی یا مستطیلی باشد .خواسته بیمار و ایده آل های وی هم بر ترسیم خط رویش مو تاثیر می گذارد .  

در هرفرد به طور معمول 250 تا 300 تار مو لازمست تا بتوان خط رویش مو را به روش میکروگرفت ترسیم نمود. در روش میکروگرفت باید موها با الگوی دندان کوسه ای یا نامنظم قرار گیرند تا ظاهر طبیعی پیدا کنند . در پشت خط رویش مو دو واحد فولیکول مو قرار داده می شود . سپس در پشت آن ها سه یا چهار واحد فولیکول مو قرار می گیرند. هر قدر پوست و مو ویژگی های ایده آل کمتری داشته باشد ، باید از گرفت های کوچکتر استفاده شود . برای این که در نواحی طاس شده تراکم بیشتری داشته باشیم ، جراح درپشت خط رویش مو از پانچ گرفت به قطرهای 1 ، 25/1 و 5/1  استفاده می کند . پانچ گرفت این مزیت را دارد که یک ناحیه گرد در منطقه خالی شده را بر می دارد تا فولیکول مو در آن قرار بگیرد. از پانچ گرفت نباید در مناطقی که مو دارد استفاده شود زیرا موهای موجود را از جای خود خارج می کند و جراحی بی تاثیر خواهد بود. پانچ گرفت می تواند در مناطقی کاملا طاس و خالی سر به کار برد .

آمادگی قبل از عمل

بیمار باید روز قبل از عمل و صبح روز عمل سر خود را با بتادین مخصوص جراحی بشوید .

آماده سازی منطقه دهنده یا بانک مو

برای کل عمل پیوند مو از بیحسی موضعی استفاده می شود . محلول بیحسی موضعی حاوی 30 میلی لیتر لیدوکائین 2 درصد همراه با 100 میلی لیتر نرمال سالین است که به آن 1 میلی لیتر آدرنالین افزوده می شود ( محلول 1 در هزار ) . موهای ناحیه دهنده کوتاه می شود تا طول موها 2 تا 4 میلی متر شود . محلول بیحس کننده درست در زیر منطقه دهنده تزریق می شود. سپس نرمال سالین در کل منطقه تزریق می شود تا منطقه دهنده مشخص گردد. بعد از 10 تا 20 دقیقه برای تکمیل تاثیر هموستاتیک و کاهش خونریزی ، منطقه دهنده با انفیلتره کردن محلول بیحسی ورم می کند . در نتیجه بیحسی اِعمال شده و مقدارخونریزی به حداقل می رسد .

برداشت مو

نوار پوستی توسط چاقوی جراحی یک لبه یا چند لبه ( 3 تا 7 تیغ) برداشته می شود . چاقوی چند تیغه چند نوار موازی با عرض های مختلف ( 2 تا 6 نوار) را بر می دارد که عرض هر یک ممکنست 5/1 ، 2 یا 5/2 میلی متر باشد . ایجاد برش های کورکورانه به کمک این لبه ها می تواند به فولیکولها آسیب برساند در نتیجه بهتراست که از چاقوی یک لبه یا دو لبه استفاده شود . نکته مهم در هنگام برداشتن مو از منطقه دهنده اینست که لبه های چاقو باید موازی با جهت رویش موها قرارگیرد تا به ریشه مو آسیبی وارد نشود . موهای منطقه پشت سر و گیجگاهی نازک تر هستند و از آن ها برای ایجاد خط رویش مو استفاده می شود . پس از برداشتن نوار مو قسمت جراحی شده توسط بخیه یا چسب های مخصوص بسته می شود. برخی از جراحان ترجیح می دهند به بافت پیوندی پوست یا زیر جلد بخیه های عمیق بزنند تا از عرض اسکار کاسته شود. دو لبه پوست به کمک نایلون مونوفیلامان 3 یا 4 یا بخیه قابل جذب به هم دوخته می شوند. در هنگام دوختن لبه پوست باید مراقب بود تا آسیب بیشتری به بافت وارد نشود. همچنین بخیه زدن باید در سطحی انجام شود که ریشه عمیق موها که قرارست در جراحی های بعدی مورد استفاده قرار گیرند آسیب نبینند.

برداشت هر واحد فولیکول مو با استفاده از یک پانچ یک میلی متری انجام می شود که یک واحد فولیکول مو را از منطقه دهنده خارج می کند . با این تکنیک میزان آسیب رساندن به فولیکول مو در هنگام برداشت به حداقل می رسد . همچنین ، در منطقه دهنده اسکار به جا نمی گذارد. اسکار ناشی از آن به صورت نقطه های ریز دیده می شود که نسبت به اسکار ایجاد شده در روش برداشت نواری از پوست بسیار ناچیز است .

@@@356.jpgبرداشت موهای سفید رنگ یا روشن بسیار دشوار است . مراقبت بیشتری باید صورت گیرد تا آسیبی به فولیکول مو نرسد . برای افزایش میزان دید به بیماران توصیه می شود که چند روز قبل از عمل موهای خود را رنگ کنند . ماده متیلن بلو با غلظت کم درست قبل از جراحی در منطقه دهنده تزریق می شود تا موهای خاکستری رنگ بهتر دیده شوند . در بیمارانی که دومین عمل جراحی را انجام می دهند باید مراقبت بیشتری اعمال شود زیرا اسکار ناشی از جراحی قبلی جهت مو در منطقه دهنده را منحرف می کند .

آماده سازی گرفت

نوار برداشته شده حاوی فولیکول های مو بلافاصله در نرمال سالین سرد قرار داده می شود . به صورتی که ظرف حاوی بافت برداشته شده و نرمال سالین در یخ قرار داده می شود . آب رسانی مناسب به بافت برداشته شده در حین جراحی اهمیت زیادی دارد زیرا فولیکول ها را زنده نگه می دارد . اگر یک نوار بلند گرفت برداشته شده باشد آن را به دو یا چند قسمت کوچک تر و حتی به دانه های فولیکول تقسیم می کنند . بافت چربی زیر ریشه های مو یا پیاز مو تا 2 میلی متر برداشته می شود . هر واحد فولیکول مو یک تا 4 تار مو دارد. گرفت ها به صورت دانه ای در محلول سالین نرمال و در ظرف مخصوص کشت ( پتری دیش) یا در دسته های 25 تایی در گاز و در گالی پات حاوی نرمال سالین نگه داری می شوند .  وجود نور کافی در هنگام بریدن گرفت اهمیت زیادی دارد . گرفت ها در نور بلک لایت و به کمک ابزار چوبی یا پلاستیکی بریده می شوند. باید دقت کرد که هیچ ذره ای از چوب به گرفت ها نچسبد زیرا بعد از پیوند کیست زیرپوستی ایجاد می کند . با استفاده از ذره بین لوپ با قدرت بزرگ نمایی 2 تا 3 برابر می توان واحد های فولیکول مو را مشخص نمود . آماده سازی گرفت به کمک میکروسکوپ ، روند جدا سازی را کندتر می کند اما دقت بسیار بالایی دارد . برخی از جراحان ترجیح می دهند که اپیدرم موجود در گرفت را تحت زاویه 45 درجه برش بزنند تا در مرحله بعد از عمل قابل مشاهده نباشد اما زمان زیادی لازم دارد و از نظر من خوب نیست .

آماده سازی منطقه گیرنده

بیحسی منطقه گیرنده با بلوکه کردن عصب بالای کاسه چشمی و عصب بالای قرقره ای و سپس یک بلوک حلقه ای در ناحیه پیشانی واقع در پشت منطقه پیوند مو ایجاد می شود . منطقه گیرنده هم با تزریق نرمال سالین ، برجسته و مشخص می شود . به نظر من نباید در منطقه گیرنده آدرنالین تزریق کرد زیرا منجر به تلوژن افلوویوم ( ریزش مو) در ابتدای مرحله بعد از عمل می شود و جذب گرفت ها را کم می کند . مصرف آدرنالین در منطقه گیرنده به خصوص در زنان توصیه نمی شود زیرا موارد متعدد بروز افلوویوم بعد از عمل با مصرف آن گزارش شده است . برای کاهش درد و خونریزی باید منطقه گیرنده قبل از ایجاد شکاف و سوراخ جهت قراردادن گرفت ها متورم شود.
ایجاد شکاف و سوراخ در منطقه گیرنده اهمیت زیادی برای دنبال کردن مسیر رویش مو در این ناحیه دارد . خط رویش مو باید ناصاف و به اصطلاح ظاهردندان کوسه ای داشته باشد . سوراخ ها به وسیله سوزن شماره 18/20/23 در الگوی تعیین شده به صورت نامنظم ایجاد می شوند . برای ایجاد خط رویش موی طبیعی لازمست که 250 تا300 میکروگرفت پیوند شود. در پشت خط رویش مو شکاف ها با سوزن های مارک Nokor یا چاقوی مارک Minde ، چاقوی جراحی شماره 11 یا سوزن ایجاد می شوند . من استفاده از یک ابزار جدید که با نام Kolkata slit معروفست را توصیه می کنم . سوزن های مارک Nokor  وچاقوی Minde یک بار مصرف هستند در هندوستان قابل اعتماد به شمار نمی روند . چاقوهای جراحی هم شکاف های بزرگ و عمیقی ایجاد می کنند در نتیجه گرفت ها شل و از مسیرشان خارج می شوند .  همچنین به موهای موجود در منطقه گیرنده آسیب جدی وارد می کنند . در زنان تعداد زیادی از رشته های مو در حین جراحی توسط چاقوی جراحی بریده می شوند .  اما Kolkata slit ابزاری است که سایز های مختلف دارد و چند بار قابل استفاده است . این ابزار یک فضای خالی درست اندازه گرفتی که باید کاشته شود ایجاد می کند ومی توان  گرفت را درست در محل  و جهت مناسب قرار داد . شکاف به منظور افزایش تراکم در مناطق کم پشت سر هم می توان به کار برد .

در بیمارانی که برای بار دوم یا سوم تحت عمل جراحی قرار می گیرند خونریزی قابل توجه در منطقه گیرنده بروز می کند . همچنین ، در بیمارانی که قبل از عمل از لوسیون مینوکسیدیل استفاده کرده اند خونریزی بیشتر است . ایجاد ورم مناسب و 10 تا 15 دقیقه تامل قبل از ایجاد شکاف احتمال بروز این عارضه را کاهش می دهد . باید درنظر داشت که در عمل جراحی دوم به خاطر فیبروزه شدن بافت در جراحی قبلی ، شکاف ها در منطقه گیرنده ضخیم تر هستند.

قراردادن گرفت یا کاشت تارهای مو

گرفت ها با کمک فورسپس های بسیار ظریف در شکاف ها یا سوراخ های تعبیه شده قرارداده می شوند . لازمست که در هنگام قراردادن گرفت ها از تکنیک بی خطری استفاده شود . به منظور جلوگیری از آسیب دیدن ، واحدهای فولیکول مو در زیر بافت زیر جلدی به قطر 2 میلی متر درزیر پیازمو قرارداده می شوند بدین ترتیب آن ها در منطقه گیرنده قرار می گیرند بدون این که انتهای فولیکول درگیر شود. فشار ثابتی اِعمال می شود تا فولیکول ها با پوست اطراف خود تراز شوند . نباید گرفت ها را در زیر سطح پوست دفن کرد زیرا ظاهر برجسته و فرورفته ای ایجاد می کند و ممکنست به بروز کیست اپیدرمال بیانجامد. اگر گرفت ها خیلی نزدیک به سطح پوست قرار بگیرند هم ظاهری شبیه به کلم بروکلی پیدا می کنند. همزمان دو یا سه نفر با هم باید گرفت ها را در جای های مناسب قرار دهند تا جراحی سریع و با کیفیت تر انجام شود . قسمت هایی که برای پیوند آماده شده اند 5 تا 6 ساعت دوام می آورند و در هر یک باید 2000 تا 3000 فولیکول مو قرارگیرد.

مراقبت های بعد از عمل

بیمار در همان روز عمل مرخص می شود و به طور معمول پانسمان ندارد . برخی از جراحان ترجیح می دهند که محل عمل را پانسمان کنند در این صورت باید با دقت پانسمان کرد تا فولیکول های پیوند شده از جای خود خارج نشوند . همچنین ، برداشتن پانسمان هم باید با دقت و ظرافت انجام شود زیرا ممکنست به پوست بچسبد.
بعد از عمل تورم مشاهده می شود و لازمست که درباره بروز آن قبل ازعمل به بیمار اطلاع داد. مصرف استرویید های خوراکی به مدت 3 تا 5 روز می تواند از ادم ایجاد شده بکاهد . برخی از جراحان در حین جراحی و تزریق نرمال سالین به محل عمل تریامسینولون ( 40 میلی گرم ) به محلول اضافه می کنند تا تورم بعد از عمل را کاهش دهد . یک سر بند بعد از عمل جراحی بسته می شود تا از انتشار ورم به نواحی صورت و ایجاد یک ظاهر پف آلود جلوگیری کند . بیمار باید 2 تا 3 روز بعد از عمل موهایش را با یک شامپوی ضعیف بشوید. شانه کردن محل پیوند شده هم 3 هفته بعد از عمل مجاز است . نوک برس نباید به نواحی گرفت شده برخورد کند . پوشیدن لباس های جلو بسته مانند تی شرت یا پولیور هم تا 3 هفته مجاز نیست . مصرف شامپوهای قوی یا روغن های مو  و پوشیدن کلاه تا سه هفته توصیه نمی شود. در مردان زمانی که شامپو کردن موها مجاز شد استفاده از لوسیون مینوکسیدیل 5 درصد  در نواحی پیوند شده  و در زنان محلول 2 درصد آن تجویز می شود . مصرف لوسیون دو تا شش ماه ادامه دارد و به رشد موهای پیوند شده کمک می کند .

روند رویش موهای پیوند شده

اپیدرم و درم همراه با پوسته های زخم جراحی و موی پیوند شده در خارج پوست در مدت 2تا 3 هفته بعد از عمل ریزش می کند اما فولیکول ها باقی می مانند و وارد مرحله استراحت می شوند . موهای جدید سه ماه بعد از جراحی رشد می کنند . قابل توجه است که با مصرف مینوکسیدیل 5 درصد موها ریزش نمی کنند و بلافاصله بعد از جراحی رشدشان آغاز می شود . به طور معمول 6 تا 9 ماه طول می کشد تا نتایج مطلوب پیوند مو نمایان گردد . اگر پیوند مو برای بار دوم برنامه ریزی شود باید حداقل 3 تا 6 ماه از جراحی اول گذشته باشد . بعضی از بیماران از بیحسی پوست سر در منطقه پیوند شده شکایت دارند که موقتی است ولی در مواردی تا 18 ماه وجود خواهد داشت .

تراکم موی پیوند شده کم تر است به خصوص در مناطقی که کاملا طاس بوده است . بیمار باید بداند که برای پر پشت کردن این منطقه نیاز به انجام عمل جراحی دوم خواهد داشت .

عوارض ناشی از پیوند مو

عوارض ناشی از پیوند مو ناچیز و نادر است. بروز عفونت در مناطق عمل شده به ندرت دیده می شود . در منطقه دهنده هم عفونت در اطراف بخیه ها بروز می کند اما بعد از برداشتن بخیه ها از بین می رود . کیست های اپیدرمی هم در برخی از موارد بروز می کند که نیاز به تخلیه دارند . نباید منطقه دهنده را زیاد خالی کرد زیرا فشار آوردن به خط بخیه سبب باز شدن زخم و ایجاد یک اسکار بزرگ خواهد شد .

پیوند مو در مناطق خاص

پیوند ابرو برای بهتر کردن ظاهر ابروها انجام می شود . این عمل بسیار دقیق و ظریف است زیرا باید در مسیر رویش ابرو با پیوند مو یک خط جدید ایجاد کرد . به طور معمول برای پیوند یک ابرو 150 میکروگرفت لازم است . برای ابروها باید از مناطقی که موی نازکتری دارند مانند پشت گردن یا گیجگاه مو برداشته شود . شکاف های گیرنده با سوزن سایز 20 یا 21 یا تیغ میکرو 7/0 میلی متر ایجاد شود . در اطراف منطقه پیوند شده چسب سیانوآکریلات استفاده می شود تا در مرحله بعد از عمل موهای پیوند شده را در جای خود نگه دارد .
پیوند مژه یکی از دشوارترین جراحی های پیوند مو به شمار می رود . خوشبختانه پیوند تعداد کمی مو برای بهبود ظاهر مژه ها کافی است . در بیشتر بیماران 6 عدد واحد میکروگرفت حاوی یک تار مو در هر پلک مناسب به نظر می رسد . در این مورد هم استفاده از چسب سیانوآکریلات بعد از عمل برای نگه داشتن موهای پیوند شده در جای خود توصیه می شود .
البته رشد موهای پیوند شده سر سریع تر از رشد موهای پیوند شده ابرو یا مژه است . بیمار باید بداند که موی پیوند شده مرتب نیاز به پیرایش دارد .
برخی از بیماران نیاز به پیوند ریش دارند ، به خصوص افرادی که شکاف لب داشتند یا دچار آسیب دیدگی شده اند . موی ناحیه ریش زبرتر و خشن تر از موی سر است . برداشتن مو از ناحیه ریش درست در زیر خط چانه بهترین انتخاب برای پیوند موی ریش به شمار می رود.

بیمارانی که تحت عمل جراحی پیوند مو با استفاده از تکنیک های قدیمی قرار می گیرند ، شکاف های بزرگتری دارند . این شکاف ها سبب برجسته و دانه دانه شدن ظاهر خط رویش مو می شود و نیاز به اصلاح دارد . روش های امروزی برجستگی ایجاد نمی کند و برای دو ردیف جلوی مو بیشتر کاربرد دارد .

نتیجه گیری

پیشرفت های اخیر فن آوری نشان می دهد که پیوند مو عملی قابل قبول برای مردم به شمار می رود اما باید با احتیاط انجام شود . لازمست که یک تیم پیوند مو تشکیل شود زیرا یک فرد به تنهایی نمی تواند کل جراحی را اداره کند . تنظیم همه مراحل جراحی اهمیت زیادی دارد و برای کسب نتیجه مطلوب لازمست . در تامین نور اتاق عمل و به کار گیری تجهیزات و وسایل با کیفیت هیچ اهمالی نباید صورت  گیرد . اتاق عمل باید محیط راحتی داشته باشد و با استفاده از امکانات دیداری و شنیداری مناسب محیط آرامبخشی برای بیمار و پرسنل فراهم شود .

به یاد داشته باشیم که بیمار بعد از پیوند ناموفق حال خوبی نخواهد داشت . در حالی که یک عمل جراحی پیوند موی موفق هم برای بیمار و هم برای جراح تجربه ای با ارزش به شمار می رود.
 
 
مجموعه
زیبایی » کاشت و پیوند مو

ادامه موضوع

برخی از پزشکان سایت

02122780701 22780701-2 88898440-1
طب فیزیکی - توانبخشی
02186082125
گوش و حلق و بینی
02188107646-88107897 66017818
بیماری های مغز و اعصاب
02188041005 88056942
جراحی چشم لیزر- لیزیک
021 - 22277925 021 - 22277026
بیماریهای کودکان
02122704580 (١٠خط) ٠٢١٢٢٧٠٤٥٨٠
بیماریهای پوستی
02166911657 88603352
جراحی چشم لیزر- لیزیک
02122666984-5 22365363-6
بیماریهای پوستی
02188675319-88675317 8865318
طب سنتی
021 - 22856185 021 - 22857955
جراحی چشم لیزر- لیزیک
Top