کم پشت شدن مو به معنای ریزش موی خفیف یا متوسط است . برخلاف ریزش موی وسیع ، کم پشت شدن مو الزاما منجر به بروز طاسی نمی شود. هرچند ، ظاهری کم پشت و ناخوشایند ایجاد می کند. کم پشت شدن موها به تدریج ایجاد می شود. بدین ترتیب زمان کافی در اختیار دارید که علت های بروز آن را شناخته و با رفع آن ها از ادامه ریزش موها جلوگیری کنید.

عوامل بروز کم پشتی مو

کم پشت شدن موها به سبک زندگی ، ژنتیک یا هر دو بستگی دارد. ابتلا به بعضی از بیماری ها هم منجر به کم پشت شدن مو ها می شود. طبق نظر آکادمی پوست آمریکا ، ریزش 50 تا 100 تار مو در روز طبیعی است . اگر بیشتر از این تعداد باشد لازمست که به رفع عامل بروز آن بیندیشید .
عادت هایی که می تواند با ریزش مو یا کم پشت شدن مو ارتباط داشته باشند عبارتند از :
 • ور رفتن زیاد با موها یعنی رنگ کردن مرتب موها ، استفاده از فیکساتورها ، نرم کننده ها و غیره ...
 • استفاده از محصولات آسیب زننده به موها مانند اسپری ها یا ژل های بسیار قوی ( extreme hold) . . استفاده از رنگ موهای موقتی هم برای موها زیان آوراست .
 • محکم بستن موها . جمع کردن موها یا دم اسبی کردن آن ها برای راحت بودن در طول روز می تواند سبب شکسته و شل شدن فولیکول های مو شود و به مرور زمان کم پشتی موها را سبب خواهد شد .
 • عدم مصرف آهن ، اسید فولیک و سایر املاح در رژیم غذایی . مصرف این مواد به رشد موهای جدید کمک می کنند .
 • استرس کنترل نشده یا ناگهانی : استرس سبب افزایش بعضی از هورمون ها از جمله کورتیزول می شود . افزایش میزان هومورن های استرس سبب مرگ فولیکول های جدید خواهد شد .
کم پشت شدن موها می تواند عامل ژنتیکی داشته باشد . قرار گرفتن بدن در شرایط خاص هم به بروز آن می انجامد . عوامل زیر در بروز ریزش مو دخالت دارند :
 • زایمان
 • توقف مصرف قرص های ضد بارداری
 • تغییر تدریجی هورمون های بدن
 • کاهش وزن بیش از 10 کیلوگرم در مدت زمان کوتاه 
 • مصرف داروی بیماری های اتوایمون یا سیستم ایمنی
 • ضعف سیستم ایمنی بدن 
 • ابتلا به اختلالات پوستی یا عفونت
عواملی که تاثیر اندکی بر کم پشت شدن و ریزش موها دارند عبارتند از :
 • کشیده شدن موها
 • اختلالات غذا خوردن
 • تب شدید
درمان و اقدامات خانگی

بیشتر موارد کم پشت شدن موها با انجام اقدامات خانگی قابل درمان است . به 12 مورد زیر توجه کرده و پیش از مصرف هر نوع مکملی با پزشک خود مشورت کنید .
 1. ماساژ سر - احتمالا ارزان ترین روش برای درمان کم پشتی مو ماساژ سر است . هیچ هزینه ای ندارد و عارضه جانبی هم به دنبال نخواهد داشت . وقتی که موهای خود را می شویید به آرامی با نوک انگشتان دست پوست سر خود را به آرامی فشار دهید تا جریان خون در پوست سر تقویت شود. حتی برای کسب نتیجه بهتر می توانید از یک ماساژور دستی استفاده کنید و سلول های مرده پوست برداشته شود .
 2. روغن های گیاهی - روغن های گیاهی شامل روغن هایی هستند که از گیاهان خاصی گرفته می شوند . آن ها در اصل برای آروماتراپی یا عطردرمانی به کار می روند و یک درمان جایگزین هم محسوب می شوند . طبق یافته های مایو کلینیک مصرف روغن اسطوخودوس در افرادی که به طاسی دچار شده بودند موفقیت آمیز بوده است . این روغن به طور معمول با سایر روغن ها از جمله  رزماری و آویشن به کار می رود . هنوز هم مدارک کافی برای اثبات درمان کنندگی روغن های گیاهی در رفع کم پشتی مو یا طاسی در دست نیست . اگر تصمیم گرفته اید که از این روش درمانی استفاده کنید ابتدا مقدار کمی از روغن را روی دست خود بریزید و به مدت 24 ساعت صبر کنید اگر واکنشی مشاهده نکردید مصرف آن را شروع کنید . قرمزی ، خارش یا بروز دانه های جلدی می تواند حاکی از وجود آلرژی به این ماده باشد .
 3. شامپو برای موهای کم پشت  - شامپوی مخصوص موهای کم پشت از دو طریق عمل می کند . اول این که به موها حجم می دهد بنابراین ظاهر کم پشت آن ها اصلاح می شود . این تاثیر برای افرادی خوب است که به طور طبیعی موهای نازک و کم پشتی دارند. شامپوهای مخصوص موهای کم پشت یا ریزش مو حاوی ویتامین ها و اسید آمینه های مورد نیاز هستند که به رشد موهای جدید کمک خواهد کرد . برای کسب بهترین نتیجه بهترست که از این شامپوها هر روز استفاده شود . همچنین از مشاور بهداشت خود بپرسید که قدرت اثر انواع این شامپوها چگونه است .
 4. مصرف مولتی ویتامین - موی سالم به سلامتی بدن شما بستگی دارد. در صورت ابتلا به سوء تغذیه ، یا اختلالات غذا خوردن ، موهای تازه قبل از در آمدن و رشد کردن ریزش می کنند . انجام آزمایش خون می تواند کمبود مواد مورد نیاز بدن را نشان بدهد . اگر دچار کمبود بعضی از مواد اصلی و مورد نیاز بدن شده باشید پزشک مصرف روزانه مولتی ویتامین را توصیه می کند . موی سالم نیاز به آهن ، اسیدفولیک و روی نیاز دارد تا رشد کند و ضخامت طبیعی داشته و محکم باشد . هرچند مایو کلینیک با مصرف ویتامین های اضافی مخالف است زیرا هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد مصرف مولتی ویتامین به حفظ موها کمک می کند یا موی کم پشت را پر پشت می کند . به علاوه ، مصرف بیش از حد مواد مغذی به جای سودمند بودن ، برای بدن زیان آور خواهد بود.
 5. مکمل های حاوی اسید فولیک - اسید فولیک نوعی ویتامین ب است که برای رشد سلول ها ضروریست .در مورد کم پشتی مو ها به نظر می رسد که مصرف اسید فولیک به رشد مو ها در نواحی خالی شده کمک می کند . البته مانند مصرف مولتی ویتامین ها هنوز مدرک کافی در دست نیست که نشان دهد مصرف اسید فولیک کم پشتی مو ها را برطرف می سازد .
 6. بیوتین - بیوتین یا ویتامین ب 7 یک ویتامین محلول در آب است که به طور طبیعی در مواد غذایی مانند آجیل ، عدس و جگر وجود دارد . اگر یک رژیم غذایی متعادلی داشته باشید به نظر نمی رسد که کمبود بیوتین داشته باشید . اما شکل های مکمل بیوتین در سال های اخیر زیاد در بازار دیده می شود . با تشکر از تولید کننده هایی که محصولات انرژی زا عرضه می کنند ، رشد مو با مصرف این محصولات تقویت می شود . بیوتین به شکستن آنزیم ها کمک می کند و مدارک کافی در دست نیست که نشان دهد کم پشتی مو را هم برطرف می سازد . اگر از مکمل های ویتامین ب 5 استفاده می کنید نباید بیوتین مصرف کنید . مصرف این دو با هم سبب کاهش اثر هر یک از آن ها به تنهایی خواهد شد .
 7. اسید های چرب اومگا 3 و اومگا 6 - اسید های چرب اومگا 3 و اومگا 6 به عنوان اسید های چرب ضروری شناخته می شوند . زیرا بدن انسان نمی تواند آن ها را بسازد . مصرف اومگا 3 به بدن کمک می کند تا با التهاب ناشی از هر عاملی مبارزه کند . ریزش مو هم به التهاب بستگی دارد . از طرف دیگر مصرف اومگا 6 برای سلامت کلی پوست لازم است و پوست سر را تقویت می کند . روغن های گیاهی منبع اومگا 6 هستند اما اومگا 3 در ماهی وجود دارد . اگر به طور عادی این غذا ها را مصرف نمی کنید با پزشک خود مشورت کرده و مکمل های حاوی آن ها را مصرف کنید .
 8. مینوکسیدیل - مینوکسیدیل بیشتر با نام روگاین معروف است و در آمریکا درمان ریزش مو به شمار می رود . مرکز غذا و داروی آمریکا فروش آن را بدون نسخه پزشک مجاز کرده است . وقتی که مینوکسیدیل را دو بار در روز به سر بمالید به تدریج رویش موهای نازک در نواحی خالی شده را مشاهده خواهید کرد . این محصول به شکل های مایع یا فوم در بازار موجودست . به گفته مایو کلینیک روگاین باید تا 16 هفته مصرف شود تا نتیجه بخش باشد . باید این محصول را به طور مرتب مصرف کرد در غیر این صورت نتیجه نخواهد داد . تحریک پوست سر و رشد ناخواسته مو در صورت و گردن از جمله عوارض جانبی ناشی از مصرف این داروست .
 9. اسپیرونولاکتون  - مصرف اسپیرونولاکتون یا آلداکتون برای افرادی که ریزش موی ناشی از تولید آندروژن دارند توصیه می شود . اگر چه یک قرص معمولی است اما در اصل بر ضد آندروژن عمل می کند . در زنان مصرف این دارو می تواند ریزش مو و کم پشتی موی ناشی از تغییرات هورمونی  را برطرف سازد. قبل از مصرف این دارو باید آزمایش خون انجام شود .
 10. فیناسترید - فیناسترید هم داروییست که در موارد ریزش مو به کار می رود . این دارو فقط برای مردان به کار می رود . برخلاف داروهای موضعی مانند مینوکسیدیل ، این دارو به صورت قرص عرضه می شود که روزی یک بار باید مصرف شود . به خاطرعوارض جانبی ناشی از مصرف آن زنان نباید این دارو را مصرف کنند به خصوص اگر در دوران بارداری یا شیردهی باشند .
 11. کورتیکوسترویید ها - کورتیکوسترویید ها هم در صورت بروز التهاب تجویز می شوند . در مواردی بروز التهاب می تواند با نشانه های مختلف از جمله ریزش مو همراه باشد
 12. لیزر درمانی در منزل - لیزردرمانی توسط متخصصان پوست و سایر کارشناسان پوست و زیبایی انجام می شود . اکنون مرکز غذا و داروی آمریکا محصولاتی را مورد تایید قرار داده است که می توانند در خانه به کار روند . لیزردرمانی در منزل برای مو به رشد موها کمک کرده و آن ها را ضخیم تر می کند . نتیجه در مدت چند ماه قابل مشاهده خواهد بود . مهم ترین عامل عدم پذیرش این روش هزینه بالای آن است . قیمت بعضی از این دستگاه ها چند صد دلار است . پیش از پرداخت این مبالغ با پزشک خود مشورت کنید .
 
 
مجموعه
زیبایی » کاشت و پیوند مو

برخی از پزشکان سایت

021648795-96
بیماریهای پوستی
021 - 88024128
بیماریهای کودکان
02188517444
چشم پزشکی
021-88881060 021-88791621
بیماری های مغز و اعصاب
021 - 88698439
بیماریهای کودکان
02181472934
زنان و زایمان و نازایی
021-88681352 021-88681977
دندانپزشکی
02188503825
امراض داخلی
021870212-14
دندانپزشکی
021-26764383
بیماریهای کودکان
02133515262 26215334-22666834 مطب دوم: 66695108 - 66603211 - 66658003 - 66658009
دندانپزشکی
Top