طاسی آندروژنیک یا ریزش موی زنان شبیه به طاسی مردان است با این تفاوت که الگوی ریزش مو در زنان مانند مردان نیست . ریزش مو در زنان طبیعی است به خصوص در سنین بالا. بیشتر دو سوم زنان بعد از یائسگی دچار ریزش مو می شوند . بیشتر از نیمی از زنان بعد از 65 سالگی همه موهایشان می ریزد.

الگوی ریزش موی زنان ارثی است . ریزش مو بعد از یائسگی بسیار رایج است بنا براین ، هورمون های زنانه نقش مهمی را ایفا می کنند . اگر دچار ریزش مو شده اید به دکتر خود یا یک متخصص پوست مراجعه کنید .  پزشک می تواند نوع الگوی ریزش مو را مشخص نماید . هر قدر زودتر درمان را شروع کنید ، ریزش مو ها سریع ترمتوقف خواهد شد و حتی ممکنست موهای جدید رشد کند .

الگوی ریزش موی زنان چگونه است ؟

الگوی ریزش زنان بدین صورتست که روند رویش مو کند می شود . از طرف دیگر مدت زمان بیشتری طول می کشد تا موهای جدید بلند شوند . فولیکول های مو کوچک می شوند . این موضوع سبب رویش موی نازک و ظریف تر شده و در نتیجه موها شکننده خواهد شد . ریزش 50 تا 100 تار مو در روز برای زنان طبیعی است اما زنانی که دچار ریزش موی غیر طبیعی شده اند ریزش موی بیشتری دارند.

در مردان ریزش مو از جلوی سر شروع شده و به پشت سر ادامه می یابد تا کل این ناحیه طاس شود. اما در زنان ریزش مو در همه جای سر بروز کرده و از خط پیشانی شروع می شود . موهای شقیقه هم ممکنست ریزش پیدا کند .

در زنان کمتر احتمال دارد که طاسی بروز کند اما ریزش مو به صورت پراکنده سبب خالی شدن فضای بین موها و نازک شدن تارهای مو می شود . پزشکان الگوهای ریزش مو در زنان را به سه دسته تقسیم می کنند :
  • در نوع 1 ریزش موهای نازک در اطراف سر شروع می شود
  • در نوع 2 قسمت خالی شده گسترش یافته و موها نازک می شوند
  • در نوع 3 قسمت خالی شده  در همه جای سر پخش شده و به وضوح در راس سر قابل مشاهده است .
آیا ژنتیک می تواند در طاسی زنان تاثیر داشته باشد ؟

ریزش مو از والدین به فرزندان به ارث می رسد و ژن های مختلفی در بروز آن دخالت دارند . ممکنست ژن ها را از یک والد دریافت کرده باشید . اگر دچار طاسی زنانه شده اید به طور حتم مادر ، پدر یا خویشانتان به این عارضه مبتلا بوده اند .

عوامل دیگری که به بروز طاسی در زنان کمک می کنند کدامند ؟

مهم ترین عامل در ریزش موی زنان وضعیت آندوکرینی یا هورمون مترشحه از یک تومور است . اگر نشانه های دیگری از جمله پریود نامنظم ، جوش های چرکی فراوان و ریزش بیش از حد مو را ذکر می کنید باید با پزشک مشورت کنید .ممکنست به نوع متفاوتی از ریزش مو مبتلا باشید .

آیا زنان در دهه 20 سالگی ممکنست به طاسی مبتلا شوند ؟

زنان پیش از میانسالی به ندرت دچار ریزش موی شدید می شوند .همانند مردان ، زنان هم وقتی که به سن 40 یا 50 سالگی و بیشتر برسند دچار ریزش مو خواهند شد .
سطوح بالای هورمون های جنسی معروف به آندروژن ها منجر به ریزش مو در مردان خواهد شد .به نظر می رسد که آندروژن ها در ریزش موی زنان هم دخالت داشته باشند .
سیگار کشیدن هم میزان  ریزش مو در زنان را افزایش می دهد .

چگونه تشخیص داده می شود ؟

اگر موهای سرتان نازک و کم پشت شده است به پزشک یا متخصص پوست مراجعه کنید . پزشک الگوی ریزش مو را بررسی می کند تا علت بروز آن را بیابد . به طور معمول انجام آزمایش برای تشخیص ریزش موی زنان لازم نیست . اگر پزشک به الگوی ریزش موی دیگری مشکوک باشد آزمایش تجویز می کند تا سطوح هورمون های تیرویید ، آندروژن ها ، آهن یا سایر مواد تاثیر گذار بر رشد مو را بررسی نماید .

درمان ریزش مو و طاسی در زنان

اگر مبتلا به ریزش مو شده اید می تواند از ابتدا با تغییر مدل مو آن را مخفی نگه دارید و بعد از مدتی ممکنست در بالای سر کم پشتی مو ها کاملا قابل مشاهده شود .
تشخیص به موقع ریزش مو و درمان به موقع آن سبب کاهش ریزش مو در آینده می شود. لازمست یک یا چند نوع دارو را مصرف کنید تا از ریزش مو جلوگیری شود .

آیا برگشت پذیر است ؟

ریزش موی زنان برگشت پذیر نیست . درمان مناسب سبب توقف ریزش موهای موجود و تقویت رشد بخشی از موهای از دست رفته می شود . درمان تا کسب نتیجه مطلوب 12 ماه طول می کشد  و لازمست آن را در دراز مدت ادامه دهید تا دوباره دچار ریزش مو نشوید .

آیا می توان از بروز طاسی در زنان جلوگیری کرد ؟

شما نمی توانید از بروز ریزش مو جلوگیری کنید اما می توانید موهای خود را از شکستگی و ریزش محافظت نمایید .

پیوند مو برای چه کسی مناسب است ؟

پیوند مو ظاهر فرد را بهتر کرده و اعتماد به نفس وی را افزایش می دهد . افراد زیر کاندید خوبی برای پیوند مو به شمار می روند :
  • مردانی که موهایشان ریخته و طاس شده اند
  • زنانی که موهای نازک و کم پشتی دارند 
  • هر فردی که موهایش را بر اثر سوختگی یا تصادف از دست داده باشد
اما پیوند مو برای افراد زیر انتخاب مناسبی نیست :
  • زنانی که موی قسمت های مختلفی از سرشان ریخته است
  • افرادی که بانک موی کافی برای پیوند مو ندارند 
  • افرادی که اسکار های کلوئیدی ( فیبروزه و ضخیم ) دارند 
  • افرادی که موهایشان بر اثر شیمی درمانی ریخته است
 
 
مجموعه
زیبایی » کاشت و پیوند مو

ادامه موضوع

برخی از پزشکان سایت

021-88887045-7 021-22344203
زنان و زایمان و نازایی
021-22591816
بیماریهای کودکان
021 - 22772806
امراض داخلی
02122602523
امراض داخلی
021-26110738
کاردیولوژی - بیماری‌های قلبی
021-88209310-11 021-88202836
جراحی چشم لیزر- لیزیک
021-22895944 021-22861604
بیماریهای کودکان
021-88686467-8
غدد- بیماریهای دیابتی
88634644
بیماریهای کودکان
021-22252701
گوش و حلق و بینی
021 - 22953385
بیماریهای کودکان
Top