عمل های جراحی اصلاح شکل بدن شامل انواع جراحی های پلاستیک است که می تواند شکل هریک از بخش های بدن را بازسازی کند. به همین سبب به نام "اصلاح شکل بدن" یا "شکل دهی به بدن" هم نامیده می شود. عمل های جراحی اصلاح کننده ی شکل بدن با هدف متناسب کردن اندام فرد انجام می گیرد.

لیپوپلاستی یا لیپکتومی با ساکشن - این عمل که لیپو ساکشن هم گفته می شود رایج ترین عمل جراحی برای اصلاح شکل بدن به شمار می رود. در این عمل چربی های اضافی در نواحی ران ها، زانو ها، باسن، کمر، شکم، چانه، گردن، بازوها و غیره برداشته می شود. در این عمل که یک یا دو ساعت به طول می انجامد، سلول های چربی که با روش های کاهش وزن عادی از بین نرفته، برداشته می شوند. بنابراین، نمی تواند جایگزین یک رژیم غذایی مناسب و ورزش به شمار رود.

لیفت قسمت زیر شکم - جراح در این عمل پوست های اضافی در ناحیه ی ران و زیر شکم که پس از کاهش وزن یا بارداری شل و آویزان شده است را بر می دارد. انجام این عمل شکل بدن را به صورت متناسب و زیبا در می آورد.

لیفت ران - در این عمل که برای زیبا کردن شکل ران و پاها انجام می شود، در این عمل برش پوست در نواحی چین خوردگی باسن و نزدیک کشاله ی ران ایجاد می شود تا ظاهر بهتری داشته باشد.
زنانی که دیگر تمایلی به بچه دار شدن ندارند می توانند شلی پوست ناحیه ی شکم که بر اثر بارداری های قبلی ایجاد شده است را اصلاح کنند و بدن متناسبی داشته باشند.

آبدومینوپلاستی یا جراحی پلاستیک ناحیه شکم (Abdominoplasty) - در این روش چربی ها و پوست اضافی در ناحیه ی شکم را بر می دارند و عضلات شکم هم درجای خود محکم می شوند. کل مدت جراحی دو تا چهار ساعت است و بیمار می تواند بعد از 15 تا 30 روز زندگی عادی و حرفه ای خود را از سر گیرد.

براکیوپلاستی یا لیفت بازو - در این عمل، پوست اضافی و آویزان در ناحیه ی بازو که براثر افزایش سن یا کاهش وزن ایجاد شده است، برداشته می شود. باسن هم ناحیه ی دیگری است که تحت تاثیر افزایش سن و کاهش وزن شکل متناسب خود را از دست داده و شل می شود. لیفت باسن هم عمل جراحی دیگری است که برای رفع شلی پوست در ناحیه ی باسن انجام می گیرد. در بیشتر موارد عمل های جراحی براکیوپلاستی، لیفت بازو و لیفت باسن با هم انجام می شود که به نام لیفت بدن یا (body lift) معروفست.

برجسته سازی پستان، کوچک کردن پستان، لیفت پستان - سه عمل جراحی یاد شده برای اصلاح شکل بدن در ناحیه ی پستان برای اصلاح شکل و اندازه ی پستان ها انجام می شوند. برجسته سازی پستان ها عملی است که در آن پستان های کوچک را بزرگ کرده یا عدم تقارن پستان ها را برطرف می سازند. در این جراحی از ایمپلنت های سیلیکونی برای پر کردن و شکل دهی به پستان ها استفاده می شود. گاهی اوقات پستان های بزرگ برای زن مشکل ایجاد می کند، سبب بروز کمر درد مزمن، نقص قامتی و دردناک شدن شانه ها و پشت خواهد شد. در این موارد، عمل جراحی کوچک کردن پستان انجام شده و اندازه ی آن متناسب با اندازه ی بدن فرد تغییر داده می شود. پستان هایی که بر اثر بارداری یا کاهش وزن شل و آویزان شده اند هم با عمل جراحی لیفت پستان بالا کشیده می شوند. در این عمل جراحی هم شکل و تناسب پستان ها درنظر گرفته می شود.

لابیا پلاستی - در این عمل اندازه ی لب های کوچک واژن کم شده و درد ناشی از بزرگی آن ها برطرف می شود.

هرچند همه ی عمل های جراحی برای اصلاح شکل بدن که در این جا آمده است بسیار موثرند، اما خطراتی هم در بر دارند که باید پذیرفت. خطرهای ناشی از انجام این جراحی ها عبارتند از: ترس خونریزی، عفونت، احتباس آب، التیام نیافتن زخم ها، از دست دادن پوست، بیحسی یا تغییرات دیگر در احساس های پوستی.
 

ادامه این موضوع

اسکلروتراپی - ترمیم عروق

اسکلروتراپی شامل بازسازی و درمان عروق خونی و وریدهای بدن است. یکی از روش های درمانی تزریق دارو به داخل عروق خونی است. با این روش عروق واریسی و برجستگی ها برطرف می شود. با تزریق ماده ی دارویی به داخل عروق خونی، رگ ها فشرده می شوند.

اصلاح شکل بدن با جراحی پلاستیک

اصلاح شکل بدن با جراحی پلاستیک برای متناسب کردن شکل بدن و زیبا ساختن آن انجام می گیرد. این جراحی درمواردی پس از لیپوساکشن انجام می گیرد. مهم ترین فایده ی حاصل از انجام جراحی پلاستیک برای اصلاح شکل بدن، بازگشتن قوام و انعطاف پذیری پوست به حالت اول و ایجاد ظاهری جوان و متناسب است.

اصلاح شکل بدن با عمل لیپوساکشن همراه با کشیدن یا لیفت پوست

لیپو اسکالپچر یک روش جراحی برای اصلاح شکل بدن است که کم تهاجمی تر از لیپوساکشن به شمار می آید. این روش با حداقل اسکار همراه است و مدت زمان بهبودی هم بسیار کوتاه است.

اصلاح شکل بدن پس از برداشتن چربی

اصلاح شکل بدن پس از برداشتن چربی ها یک روش درمانی است که برای برطرف کردن نواقص بدن پس از کم کردن وزن و شل شدن پوست به کار می رود. می توان گفت که اگر پس از جراحی برداشتن چربی های اضافی باید شکل بدن هم اصلاح شود، بیمار نیاز به انجام دو عمل جراحی خواهد داشت.

ترمیم اسکار - جای زخم

ترمیم اسکار یا جای زخم به طور کلی ظاهر اسکار را اصلاح می کند. تشکیل اسکار بخش اجتناب ناپذیر هر عمل جراحی به شمار می رود همان طور که ابتلا به آکنه، آبله مرغان و بیماری های مشابه از خود اسکار به جا می گذارند.

تزریق چربی

تزریق چربی یکی از روش های جراحی پلاستیک است که با موفقیت رو به رو بوده است. می توان با این روش چروک ها یا برجستگی های نا خوشایند صورت را اصلاح کرد و چهره ای زیباتر داشت.

جراحی پلاستیک برای از بین بردن اسکار

اسکارهای صورت بر اثر تصادف، تروما یا انجام جراحی ایجاد می شوند. این عمل اسکار روی صورت را از بین برده یا حداقل سبب می شود که کمتر معلوم باشد.

لابیا پلاستی - ترمیم لب های کوچک واژن

عمل جراحی لابیا پلاستی، یک جراحی بسیار مهم واژن است که در آن لب های کوچک واژن را کوچک می کنند. میزان تقاضا برای انجام لابیا پلاستی در دهه ی اخیر رو به افزایش است.

لیپوساکشن

لیپوساکشن یکی از روش های جراحی پلاستیک است که در آن لایه های چربی برداشته می شود. با کمک لیپوساکشن، چربی را می توان در هر ناحیه از بدن برداشت. چربی نواحی شکم، پستان ها و ران ها بیشتربا این روش برداشته می شود. افرادی که وزن طبیعی و متعادل و کنترل شده دارند بهترین گزینه برای انجام این جراحی هستند.

لیفت بازو - کشیدن بازو

این جراحی در پزشکی با نام براکیوپلاستی یا جراحی پلاستیک بازو خوانده می شود. در این عمل پوست شل و اضافی بازوها برداشته می شود. انجام لیپوساکشن همراه با لیفت بازو انتخاب مناسبی نیست. یکی از علت هایش این است که لیپوساکشن شلی و آویزانی بازو را برطرف نمی کند.

واژینوپلاستی - جراحی پلاستیک واژن

عمل جراحی پلاستیک واژن یا واژینوپلاستی برای ترمیم واژن انجام می شود. زنان می توانند هریک از مشکلات مربوط به واژن را با این عمل اصلاح کنند. در این جراحی دیواره و عضلات واژن ترمیم و محکم می شود. لابیا پلاستی (جراحی پلاستیک لب کوچک واژن) و هایمنوپلاستی (جراحی پلاستیک پرده ی بکارت) هم در مواردی انجام می گیرد. مهم ترین هدف از انجام این جراحی تغییر ظاهر دستگاه تناسلی و احیاء زندگی زناشویی بیمار است.

Top