جراحی ترمیمی یکی از شاخه های مهم جراحی پلاستیک است. جراحی ترمیمی متفاوت از عمل جراحی زیبایی است. برای یک ساختار غیر طبیعی در بدن جراحی ترمیمی انجام می گیرد. بنابراین عمل جراحی ترمیمی، به اصلاح نقص غیر طبیعی در ساختار بدن کمک می کند که این نقص ممکن است مادرزادی یا ناشی از ناهنجاری های رشدی، تروما یا زخم بزرگ، عفونت، تومور یا بیماری باشد. برخی از متداولترین اختلالات مادرزادی شامل شکاف لب، شکاف کام، خالهای مادرزادی، سینداکتیلی syndactyly (انگشتان پره دار یا انگشتان دست یا پا که بوسیله یک بافت نرم به همدیگر متصل هستند)، انگشت اضافی یا فقدان انگشت دست، رشد غیر طبیعی سینه و غیره میباشد. نقص های بسیار شایع که شامل، زخم سوختگی، پارگی، تومورها و غیره می‌باشد.

زخم باز را که به طور طبیعی جوش نخورد را میتوان از طریق پیوند پوست ترمیم کرد، به این صورت که از قسمتی از بدن اهدا کننده پوست برداشته می‌شود و به آن قسمت از بدن گیرنده که احتیاج به ترمیم دارد، پیوند زده می‌شود که این عمل گرافت پوست نامیده می‌شود. سه نوع پیوند پوست وجود دارد. در برخی موارد از لایه های پوست که به سطح نزدیک تر است برای گرافت استفاده می‌شود. از این نوع گرافت برای درمان زخم های سوختگی استفاده می شود و گرافت لایه به لایه نامیده می‌شود. برای سوختگی های عمیق تر از گرافت تمام لایه یا پیوند با لایه های ضخیم تر پوست که شامل رگ های خونی بیشتری است، استفاده می‌شود. از این نوع گرافت برای قسمتهایی استفاده می شود که پوست به قابلیت ارتجاعی نیاز دارد. نوع سوم پیوند کامپوزیت است، و زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که زخم به زیر ساخت بیشتری نیاز داشته باشد، مانند سرطان پوست در بینی. درپیوند کامپوزیت، تمام لایه های پوست، چربی و گاهی اوقات زیر ساخت غضروف را باید از اهدا کننده برداشت و به بیمار منتقل کرد.

روشی که پوست از طریق بافت مجاور بتواند رشد کند را تیشو اکسپنشن tissue expansion یا گسترش بافت می‌نامند. در این روش یک پرتز کیسه مانند در زیر پوست قرار داده می‌شود و بعد برای یک دوره کیسه با سالین پر می‌شود. کیسه پر شده با سالین باعث کشش و انبساط پوست می‌شود. استفاده از روش تیشو اکسپنشن این مزیت را دارد که به پوست کمک می کند تا با رنگ، احساس و بافت پوست اصلی هماهنگ شود. علت هماهنگی در این روش اینست که پوست به رگ های خونی و اعصاب پوست اصلی پیوند داده می‌شود.

عمل جراحی میکروسکوپی و فلپ تا حد زیادی به بخش عمل جراحی پلاستیک کمک کرده است. انتقال بخشی از بافت زنده که حامل جریان خون خود است را از یک قسمت بدن به قسمت دیگربدن فلپ می‌نامند. از آنجا که فلپ حامل جریان خون خود است، می تواند شکل و عملکرد قسمتی که به آن منتقل شده است را بازسازی کند. اگرقسمتی که با فلپ پوشیده شده به حجم و جریان خون بهتری نیاز داشته باشد در آنصورت از فلپ عضلات و پوست استفاده می شود. از این نوع فلپ عضلانی پس از عمل ماستکتومی (نوعی از جراحی است که پستان با غدد لنفاوی زیر بغل یا بدون آن بر حسب نیاز برداشته می شود) در جراحی بازسازی پستان استفاده می شود. جراحان پلاستیک به غیر از اصلاح بریدگی ها و زخم ها، رشد سرطانی و غیر سرطانی پوست را هم درمان می‌کنند.

بیمارانی که دارای مشکلات دست هستند، از طریق جراحی پلاستیک می‌توانند راحتی، تحرک و ظاهر طبیعی دستشان را دوباره بدست بیاوردند. نقص هایی مانند، تونل کارپال (مچ دست)، انگشتان ماشه ای (بیمار در خم کردن انگشت یا صاف کردن انگشت مبتلا به این بیماری مشکل دارد)، کیست گانگلیون (شایعترین توده یا تومور خوش خیم درقسمت مچ دست است) و رشد کیست خوش‌خیم و غیره را با جراحی می‌توان درمان کرد. نقص هایی مانند سینداکتی لی syndactyly و پلی داکتیلی polydactyly (نوعی بیماری مادرزادی است که در آن فرد بیمار بیش از پنج انگشت در هر دست یا پا دارد) را با عمل جراحی میتوان درمان کرد.

صدمه به شبکه بازویی بر اثر کشش، پاره شدن و یا آسیب های دیگر را با جراحی پلاستیک ترمیمی می توان درمان کرد. در جراحی ترمیمی شکاف لب جراح در قسمت دهان به طرف سوراخ بینی، دو طرف لب را برش میدهد و شکل "قسمت کمانی بالای لب که در وسط لب است و به شکل هفت است" را حفظ میکند. تغییر شکل سوراخ بینی نیز می توان درمان کرد. در عمل جراحی شکاف کام با به هم متصل کردن عضله آن قسمت، میتوان کام را بازسازی کرد.
 

ادامه این موضوع

انقباض دیوپوی ترنز

انقباض دیوپوی ترنز یا بیماری دیوپوی ترنز وضعیتی است که به علت انقباض بافت همبند (انقباض درقسمتی که دو استخوان انگشت با بند به هم متصل میشود) در زیر پوست کف دست بصورت نهفته ایجاد میشود. این بیماری میتواند بیش از یک انگشت را به سمت کف دست خم کند.

پیوند مو

پیوند مو بهترین راه برای تامین موهای از دست رفته و به دست آوردن موی طبیعی، بلند، سالم و با دوام است. تکنیک های متعددی وجود دارد که بدون عارضه قابل استفاده اند.

جراحی پلاستیک - تیشواکسپنشن

عمل جراحی با تیشو اکسپنشن برای ترمیم و بازسازی پوست انجام می‌شود. این جراحی پلاستیک صرفاً برای پوست که ویژگی قابلیت انعطاف پذیری را دارد انجام می‌شود. جراحی پلاستیک با تیشو اکسپنشن یک نوع عمل جراحی ترمیمی است که امکان یک ترمیم و بازسازی فوق العاده ای را برای پوست فراهم می‌کند.

جراحی پلاستیکی ترمیمی دست

جراحی پلاستیک دست یک رشته جداگانه در علوم پزشکی است که با ضایعات ترومَتیک traumatic (اعصاب آسیب دیده در دست بر اثر ضربه)، بیماریهای مربوط به دست، ناهنجاریهای مادرزادی، آرتزوز دست (ورم مفاصل دست)، آسیب بر اثر استرس های مکرربه دست، مشکلات ناخن، التهاب تاندون دست، مچ وقسمت جلوی بازو سرو کار دارد.

جراحی تونل کارپال روش آندوسکوپی

ECTS (حروف اختصاری جراحی تونل کارپال به روش آندوسکوپی) یک روش نوین جراحی برای ترمیم سندروم کانال مچ دست در کوتاهترین مدت زمان است. در این روش، یک لوله نازک انعطاف پذیر (بطول 0.5 - 0.6 اینچ) که به دوربین متصل است را از طریق یک برش کوچک به داخل مچ دست یا ویا کف دست هدایت می‌شود.

جراحی شکاف لب - کام

شکاف لب و کام یکی از شایع ترین نقص ارثی است که حدوداً درهفته ششم تا هفتم بارداری رخ می دهد. شکاف لب یا کام زمانی بوجود میاید که بافت هایی که در دو طرف زبان قرار دارند، نتوانند در وسط به هم بپیوندند و مرتبط شوند. این ناهنجاری باعث می‌شود مشکلاتی در تغذیه ( هنگام مکیدن پستان مادر و مکیدن شیر با شیشه )، گفتار و شنوایی بوجود بیاید. در ترتیب قرار گرفتن دندانها نیز می‌تواند اختلال بوجود بیاید که در این صورت باید از دانپزشک کمک گرفت.

Top