بوتاکس برای متخصصان چشم نام آشنایی است. اکنون بوتاکس برای درمان چروک های پوستی بدون بر جا گذاشتن عارضه ای به کار می رود. بوتاکس از طریق شل کردن عضلاتی که سبب ایجاد چین و چروک های پوستی شده اند ظاهر پوست را با ازبین بردن چروک های خط لبخند و پیشانی بهتر می کند. عضلات صورت به مرور زمان قدرت انعطاف پذیری خود را از دست می دهند. بوتاکس با نیروی جادویی خود این چروک ها را از بین می برد.

بوتاکس یک سم پروتئینی است که از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم گرفته می شود. امروزه به عنوان بهترین دارو برای رفع چین و چروک های پوستی در سالمندان شناخته شده است. تزریق بوتاکس امروزه بیشتر از عمل جراحی برجسته سازی پستان رواج دارد. از بین رفتن چروک های پوستی وقتی ایجاد می شود که بوتاکس به درون عضله نفوذ کند.

 یکی دیگر از مزیت های بوتاکس این است که طول اثر آن تا 6 ماه باقی می ماند و روش کار هم بسیار ساده است. هرچند در برخی از بیماران افتادگی پلک مشاهده شده است. علت بروز این عارضه این است که بوتاکس پس از تزریق منتشر نشده و ساعت ها در ناحیه ی تزریق باقی می ماند ومشکل ساز می شود. بوتاکس در بیمارانی که بیماری های عصبی دارند نباید استفاده شود.


 ژوودرم- Juvederm

 ژوودرم هم یکی دیگر از مواد برطرف کننده ی چین و چروک صورت است که در گذشته استفاده می شد اما فقط ثروتمندان توان پرداخت هزینه ی آن را داشتند. امروزه این ماده که ترکیبی از اسید هیالورونیک است. این ماده ی شیمیایی یکی از بهترین محرک های آبرسانی به پوست (هیدراته کننده) است. این ماده ظاهر پوست را طبیعی می کند و چهره را زیباتر می سازد.

 مهم ترین مزیت تزریق ژوودرم این است که به راحتی جذب می شود. بنابراین، جراحان پلاستیک آن را برای برجسته سازی لب و اصلاح شکل صورت و از بین بردن خط لبخند و چروک های پوستی به کار می برند. این ماده به صورت زیر پوستی تزریق می شود و بیشتر برای برجسته کردن لب ها به کار می رود.

 پس از تزریق ژوودرم احتباس آب بروز می کند. به طور معمول لازمست که 6 تا 8 بار تزریق انجام شود تا تاثیر آن دوام بیشتری داشته باشد. پیش از استفاده از این ماده باید سوابق پزشکی بیمار به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد.

رستیلان- Restylane

رستیلان هم داروی مبارزه با پیری شناخته شده است زیرا می تواند چروک های روی صورت را برطرف سازد. با استفاده از رستیلان شکل کلی و ظاهر پوست زیباتر می شود. رستیلان برای زیبا کردن ابرو، لب ها و گونه به کار می رود. رستیلان هم ترکیبی از اسید هیالورونیک است و برای رفع شلی پوست و اصلاح چین و چروک های آن مصرف می شود.

 مدت زمان به کارگیری این ماده 10 دقیقه تا یک ساعت است. پیش از تزریق کرم یا ژل بیحس کننده روی ناحیه ی مورد نظر مالیده می شود. در موارد خاصی، با وجود این که بیمار به صورت سرپایی بستری شده است، از بیهوشی عمومی استفاده می شود. عوارض جانبی عبارتند از: التهاب، تحریک پذیری جزئی در ناحیه ی مورد نظر و حتی تغییر رنگ این ناحیه که البته به مرور زمان برطرف می شود. تزریق رستیلان فقط برای افراد سالم و پس از بررسی دقیق سوابق پزشکی انجام می گیرد.

 هر سه روش یاد شده، روش های بی خطری هستند. تزریق این مواد اگر توسط متخصص با تجربه انجام شود خطری ندارد و درمدت کوتاهی انجام می گیرد. تعدادی از پزشکان غیر متخصص یا سالن های زیبایی هم اقدام به تزریق این مواد می کنند. شاید تزریق توسط آن ها در مواردی جواب بدهد اما در بیشتر موارد با مشکلات و عوارض پوستی همراه خواهد شد.

 تزریق برای زیبا سازی پوست سبب بروز ورم خفیف و تغییر رنگ پوست می شود که به مرور زمان برطرف می گردد. متخصصان معتقدند که تزریق برای زیباسازی پوست در مقایسه با سایر روش ها عوارض جانبی و خطرات کمتری دارد. حتی هزینه های این روش هم در مقایسه با روش های دیگر قابل قبول تر است.
 

ادامه این موضوع

برداشت لیزری سیاهرگ

روش برداشت لیزری ورید، روش مؤثری در درمان وریدهای عنکبوتی و به هم پیچیده شده نامنظم می باشد. در بعضی افراد وقتی که نفس می کشند وریدشان از زیر سطح پوست دیده می شود. حتی در چهره بعضی افراد نیز این علامت مشهود می شود.

برداشتن خال

برداشتن خال یک عمل جراحی پلاستیک است که با استفاده از تکنیک های متنوع و با توجه به ظاهر خال انجام می شود. خال های غیر برجسته به راحتی با کمک لیزر برداشته می شوند. اما اگر خال روی پوست به مرور زمان تغییر رنگ دهد لازمست که پیش از برداشتن آن، نمونه برداری از آن انجام گیرد.

برداشتن لکه ی ماه گرفتگی

لکه ی ماه گرفتگی به صورت یک شکل غیر طبیعی روی پوست ظاهر می شود. این لکه ها از لحاظ رنگ و اندازه متفاوتند. رایج ترین روش درمان و برداشتن لکه ی ماه گرفتگی روی صورت لیزردرمانی است.

تزریق کلاژن

تزریق کلاژن یکی از تکنیک های غیر جراحی است که دوام کوتاهی دارد و برای از بین بردن چین و چروک ها، خطوط و شلی پوست انجام می شود. در نتیجه با درد بسیار کم، پوستی صاف با ظاهری جوان به دست خواهد آمد.

جوانسازی پوست با لیزر

روش جوانسازی پوست با لیزر روشی به خطر و کم تهاجمی برای از بین بردن اسکار، چین و چروک و لکه های پوستی است. روش پرهزینه‌ای به شمار می آید و با توجه به وضعیت پوست و وسعت ناحیه ی مورد نظر ممکنست در چند جلسه انجام گیرد.

درمابراسیون

درمابراسیون یک درمان پزشکی برای از بین بردن اسکار ها، اسکار ناشی از آکنه، چروک ها و خطوط پوستی است. پوست فرد با برداشتن لایه های مرده جوان می شود و پوست جوان و شاداب نمایان خواهد شد.

درمان پوستی با استفاده از blue peel

روش لایه برداری blue peel راهی موثر برای تغییر ویژگی های بافتی پوست می باشد و در کل گزینه ی درمانی پرخطری نمی باشد. این روش در واقع نوعی لایه برداری شیمیایی است که اساساً برای بهبود بافت پوست و خنکی پوست به کار می رود.

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی به نام جراحی پلاستیک شیمیایی هم نامیده می شود زیرا برای درمان از بین بردن ضایعات پوستی مانند اسکار، چروک، آکنه و شلی پوست کاربرد دارد.

مواد پر کننده ی قابل تزریق برای مشکلات پوستی

مواد پر کننده ی تزریقی در پوست انواع بسیاری دارند و هر یک از آن ها بر اساس نوع محتوایشان با دیگری تفاوت دارند. مسیر عملکرد هر یک از آن ها درست برخلاف مواد به کار رفته در لایه‌برداری شیمیایی می‌باشد.

میکرو درمابراسیون

میکرو درمابراسیون بهترین راه برای از بین بردن اسکارهای متوسط و جوش های آکنه است. درمان با این روش با وجود بسته های حاوی محصولات میکرو درمابراسیون بسیار رایج شده است.

Top