برخی از افراد اهمیت چندانی به پوست خود قائل نیستند. آنها نمی دانند که پوست نیازمند مراقبت های اولیه است و صورت باید همیشه تمیز نگه داشته شود و نیز باید از آسیب های طبیعی مانند نور خورشید محافظت شود. پوست صورت نیازمند حتی مراقبت های بیشتری است، صورت نسبت به سایر نقتط بدن دارای غدد عرقی بیشتر است. این غدد عرقی در پیشانی، چشمها، چانه و بینی فراوان است. باید مراقبت خاصی برای صورت درنظر گرفته شود که یکی در هنگام صبح که کوتاه است و دیگری هنگام عصر که بلند می باشد. برخی دیگر از مراقبتهای پوستی باید طی کل روز در نظر گرفته شود.

نکاتی که باید در سلامت صورت مورد توجه قرار گیرد و طی روز انجام گردد به شرح زیر است:

مراقبت از پوست در هنگام صبح
 • وقتی که بیدار می شوید صورت خود را با آب ولرم بشویید. می توانید از ژل شستشو و تمیز کننده های کرمی استفاده نمایید. از شستشو با صابون بپرهیزید، چون نرمی و لطافت پوست را کم می کند و در نهایت پوست خشک می شود.
 • پوست صورت باید نرم نگه داشته شود، بنابراین باقی مانده آرایش و تمیز کننده باید پاک شود و نیز کمک می کند تا ph پوست نگه داشته شود و آماده جذب آب باشد.
 • مرطوب کننده با کیفیت خوب باید مورد استفاده قرار گیرد تا نرمتر و لطیف تر شود و خشکی پوست از بین برود.
 • کرم ضد آفتاب مرطوب باید استفاده شود.
 • اگر تمایل به آرایش کردن دارید ترجیحا از لوازمی استفاده کنید که با پوست شما و صورتتان مطابقت داشته باشند.
 • برای زهر زدایی باید آب زیادی طی روز نوشیده شود.

مراقبت از پوست هنگام شب
 • در اینجا نیز مواردی را که در هنگام شروع در صبح انجام دادید را استفاده نمایید و با آب ولرم صورت خود را شسته و باقی مانده آرایش را پاک کنید.
 • از پد نخی برای پاک سازی صورت استفاده کنید. باقی مانده آرایش بدین طریق پاک خواهد شد.
 • در این هنگام صورت نم دار و خیس باید لایه برداری شود. با این روش پوست مرده از بین می رود، پوست های مرده باعث مسدود شدن و پر شدن سوراخ های کوچک شده و باعث بوجود آمدن جوش شده و سپس پوست تیره می شود. لایه برداری باعث شفاف شدن پوست می گردد. صورت را به آرامی ماساژ داده و زیر آب بگیرید. باتوجه به لایه برداری این کار را می توان دو بار در هفته یا هر روز انجام داد.
 • طبق نوع پوست صورت خود باید پوست را مرطوب کنید. نواحی اطراف چشم باید کرم مناسبتری استفاده شود.

مراقبت های پوستی بیشتر
 • پوست صورت نیاز به تنفس دارد، از خوابیدن با صورت آرایش شده بپرهیزید، چون باعث پر شدن سوراخ های ریز شده و مانع پوست اندازی می گردد. و در نهایت جوش های سرسیاه و لکه در پوست بوجود می آید.
 • تمیز کننده های ژلی بهترین روش برای پاک کردن آرایش ضد آب است.
 • پوست باید از قرار گرفتن در عرض نور خورشید محافظت شود و کرم های ضد آفتاب مناسب مورد استفاده قرار گیرد. قرار دادن پوست در معرض  نور خورشید باعث پیر شدن سریع پوست و سرطان پوست می شود.
 • برخی افراد مستعد بوجود آمدن جوش هستند، به این افراد توصیه می شود اسید هيدروكسيل‌ آلفا استفاده نمایند. تاثیرات نورآفتاب را به پوست صورت و دست ها را با مقایسه کردن آنها با سایر قسمتهای بدن متوجه خواهید شد.
 • اگر تمام نکات گفته شده در بالا در از بین بردن جوش ها موثر نبود سریعا با متخصص پوست مراجعه کنید. پزشک روش های مناسبی را به شما توصیه خواهد کرد.
 

ادامه این موضوع

آیا آب برای پوست مفید است؟

رابطه بین آب و پوست یکی از موضوعاتی است که سال ها مورد بحث بوده است. سلایق فردی در انتخاب آب و وسایل حمام نقش اصلی را دارند. دانستن اثرات دمای آب، صابون و کلر بر پوست اهمیت دارد.

اصول مراقبت از پوست

در این مقاله در مورد الفبای اصول مراقبت از پوست صحبت شده است که برای شما یک شروع تازه در این مورد است. اصول اولیه برای زندگی لازم است و اصول اولیه مراقبت از پوست هم باید برای شما اهمیت داشته باشد.

پوست سالم در مقایسه با پوست ناسالم

اگر می خواهید پوست سالمی داشته باشید باید بتوانید تشخیص بدهید پوست ناسالم چیست. این راهنمای مختصر، چند ترفند و چگونه مقایسه کردن پوست سالم و ناسالم برای تشخیص پوست ناسالم را ارائه می کند. با رعایت این نکات هر وقت مسواک می زنید یا دوش می گیرید می توانید پوستتان را از نظر سلامت آن بررسی کنید.

حلقه‌های سیاه زیر جشم ها را چطور بپوشانیم؟

حلقه های سیاه زیر چشم یکی از مشکلات رایجی هستند که بعضی افراد با آن مواجه می شوند. هرچند صدها کرم برای این مشکل پوستی در بازار موجود است، به دلایل بسیاری پوشاندن این ناحیه با آرایش کاملا کارساز است.

خورشید و اثرات آن بر روی پوست

هنگامیکه درمورد حفاظت از پوست صحبت میشود، خورشید میتواند به عنوان بزرگترین دشمن شناخته شود. اما همه ما میدانیم که بدون خورشید هیچ کاری نمیتوانیم انجام دهیم. پس به منظور یک سری اقدامات احتیاطی بهتر است که در مورد آسیب احتمالی که خورشید میتواند بوجود بیاورد، اطلاعاتی بدست بیاوریم.

درمان پوست های خشک

مقاله حاضر به مشکلات پوست های خشک و نحوه درمان آنها می پردازد، به ویژه، روی چشم ها، اطراف بینی، چانه و گونه ها و همچنین روی جوش های سر سیاه. به همان اندازه که به محصولات مراقبت های پوستی اهمیت داده می شود، پوست های خشک نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

درمان خشکی آرنج

آرنج بخشی از بدن است که به بیشترین میزان مورد استفاده و در معرض هوا قرار می گیرد. بنابراین آرنج آسان تر از بخش های دیگر بدن خشک شده و سلول های پوست مرده ایجاد می کند. این درمان های خانگی می توانند با موفقیت برای بدون هزینه درمان کردن خشکی آرنج مورد استفاده قرار بگیرند.

درمان خشکی دست

خشکی دست یکی از مشکلات پوستی رایج است که در همه جای دنیا دیده می شود. خشکی دست دلایل زیادی دارد. با رعایت چند نکته ساده می توان به آسانی این شرایط را کنترل کرد. این مقاله نکته ها و ترفندهای جلوگیری از خشکی دست را توضیح می دهد.

دستور العمل برای پوست صورت

دراین مقاله یک دستور العمل ماسک صورت آمده است که به آسانی میتوان آنرا در خانه ساخت. عوامل مغذی برای هر یک از مواد تشکیل دهنده هم برای هر دستور العمل داده شده است. این روش بهتر از رفتن به سالن زیبایی و استفاده از ماسک صورت است.

راه هایی برای پوشاندن صورت

بسیاری از خانم ها با شرایط اضطراری مواجه می شوند که در آن باید جوش و لکه و چیزهای مشابه دیگر را روی صورتشان بپوشانند. در این مقاله راهنمائی در مورد کارهایی ارائه شده است که در صورت احساس نیاز به پوشاندن یک بخش از صورتتان باید انجام بدهید.

روش‌های درمان خشکی پا

"خشکی پا" یکی از رایج ترین مشکلات پوستی بین بزرگسالان است. بین درمان های دیگر، درمان های خانگی خیلی خوب خشکی و ترک پا را رفع می کنند. می توانید از چیزهایی که در آشپزخانه دارید برای درست کردن یک دارو در مدت زمانی کوتاه استفاده کنید.

مراقبت از پوست

جراحان پلاستیک توجه بسیار کمی در بافت پوست تا سال های اخیر داشتند. در عوض آنها در عمل جراحی برای برداشت پوست اضافی تاکید می کردند. امروز تعدادی از روش های جوان سازی پوست بدون جراحی در دسترس هستند.

مراقبت از پوست بر اساس نوع پوست

این مقاله در مورد انواع پوست صحبت میکند. آشنایی با انواع پوست به شما کمک میکند که نوع پوست خود را تشخیص دهید. مشکلات احتمالی در مورد انواع پوست نیز مورد بحث قرار میگیرد و راه حل های احتمالی نیز برای آن ارائه داده میشود.

مراقبت از پوست برای آقایان

این مقاله مواردی که برای مراقبت از پوست آقایان مورد نیاز است را ارائه میدهد. در سه سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته، با ذکر جزییات مفصلاً در مورد آن صحبت شده است. اهمیت ماسک صورت و تقویت کننده های صورت هم مورد بحث قرار گرفته شده است.

مراقبت از پوست برای سن خاص

در هر سنی مراقبت از پوست یک کار خاص است به این دلیل که در سنین مختلف با مشکلات گوناگونی روبرو میشویم. روش مناسب برای رسیدگی به این مشکلات به شما کمک میکند که به راحتی بتوانید اختلالات پوستی را برطرف کنید و سلامتی پوست را حفظ کنید.

مراقبت از پوست بصورت موضعی

اگرچه ما روزانه پوست خود را میشوییم، اما آیا اینکار را به روش صحیح انجام میدهیم؟ آیا ما تمام قسمت های پوست بدنمان را که احتیاج به مراقبت و رسیدگی دارند، توجه میکنیم؟ یا اینکه با بی توجهی باعث میشویم که پوست ما حالت سرزندگی و شادابی خودش را از دست بدهد و آسیب ببیند، آیا این خواست ما است؟

مراقبت از پوست خشک بدن

مراقبت از پوست خشک کار سختی است. وقتی کارهای ابتدایی را که شرایط پوست را بهتر می کنند بدانید، می توانید به آسانی از خشکی پوست جلوگیری کرده و آن را کنترل کنید.

مراقبت از پوست صورت برای خانمها

این مقاله روال مراقبت از پوست صورت را برای خانمها توضیح میدهد. شایع ترین مشکل زنان آکنه و چین و چروک پوست صورت است. خانمها با این جزئیات سروکار دارند. یک راهنمای کامل مراقبت از صورت در اینجا تهیه شده است.

مراقبت دائمی از پوست صورت

انگیزه اصلی این است که برای مراقبت از پوست صورت به شما آگاهی داده شود تا طبق یک روال منظم آنرا انجام دهید. مجموعه ای از سوالات هم داده شده است که با جواب دادن به آنها میتوانید تعیین کنید که انجام دادن این روال مناسب است یا نه؟

نیازها و قوانین مراقبت از پوست

مراقبت از پوست شما چیزی است که باید بطور دقیق انجام گیرد. در طی مراقبت از پوستتان باید از قوانین و از استانداردهایی که بطورکلی قابل قبول است، پیروی کنید. بنابراین بدنبال این باشید که برای مراقبت از پوست خودتان باید چکار کنید و از چه محصولاتی باید استفاده کنید.

ورزش دادن صورت

این مقاله در مورد ورزش دادن صورت توضیح میدهد. یک مراقبت دائمی خوب از پوست صورت باید شامل ورزش دادن صورت هم باشد. در این مقاله در مورد تعدادی از ورزشها که برای عضلات صورت، گردن و همچنین چشم است، توضیح داده شده است.

Top