ادامه موضوع

نکات کلی در رابطه با جراحی پلاستیک
برجسته کردن باسن

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
جراحی پلاستیک، نام خود را از کلمهء پلَستیکاس Plastikos در زبان یونانی و همچنین کلمهء پلَستیکِس Plasticus گرفته است که معنی هر دوی این واژه ها، شکل و فرم دادن و ترمیم و اصلاح کردن از طریق قالب بندی است. جراحی پلاستیک ، عموماً با هدف اصلاح و ترمیم ناهنجاری ها و بدشکلی های مادرزادی یا ناشی از صدمات و جراحت ها مورد استفاده قرار میگیرد. بنابراین این نوع جراحی به منظور بهبود وضعیت ظاهریِ فرد بکار گرفته میشود. پزشکان متخصصی که برای انجام جراحی های پلاستیک تعلیم و اموزش دیده اند، "جراح پلاستیک" نامیده میشوند.

هر فرد، قبل از اینکه بدن خود را زیر تیغ جراح پلاستیک قرار دهد، ابتدا بایستی شناخت کامل و درستی از وضعیت و شرایط خود داشته باشد. اگر لزوم انجام جراحی پلاستیک اقدامی اجتناب ناپذیر باشد، مشخص میشود که بیمار در وضعیتی قرار دارد که ناچار است برای انجام آن برنامه ریزی و آمادگی لازم را در خود ایجاد کند.

بیمار بایستی تکالیفش را به درستی انجام دهد! این تکلیف چیست؟ تکلیف و در واقع وظیفهء بیمار این است که (با مشورت پزشک متخصص خود)، انواع جراحی های موجود و متناسب با وضعیت خود را بررسی و مطالعه کند و بهترین و مناسب ترین نوع و روش را برای ترمیم ناهنجاریِ جسمانی خود انتخاب کند. در رابطه با منافع و مزایایی که در صورت اقدام به جراحیِ انتخابی، نصیب بیمار خواهد شد و نتیجه و تغییراتی که پس از عمل در خود مشاهده خواهد کرد، بایستی اطلاعات دقیق و کاملی در اختیار بیمار قرار بگیرد.

بیمار باید قبل از جراحی با پزشک خود تماس بگیرد یا به او مراجعه کند و تمام اطلاعات لازم در مورد شرایط خود و جراحی و همچنین مزایای عملی که قرار است روی او انجام شود را دریافت کند. از طرف دیگر، بیمار باید در مورد همهء اقداماتی که پیش از جراحی ملزم به انجام و رعایت آنهاست به دقت مطالعه و تحقیق کند. در مورد ابعاد مختلف جراحی، قبل و بعد از آن باید اطلاعات جامعی در اختیار بیمار قرار بگیرد. بیمار باید بدون رودربایستی و راحت و صریح با پزشک خود صحبت کند و انتظاراتی را که در مورد جراحی و نتایجِ آن دارد به دقت با او در میان بگذارد و اطلاعات مورد نیاز خود را جمع آوری نماید.

بیمار اجازه دارد هر نوع سؤالی را در رابطه با جراحیِ خود با پزشک جراح مطرح کند. این سؤالات بایستی در رابطه با تمهیدات و آمادگی های لازم جهت آمادگی های پیش از عمل مطرح شوند، از جمله: رژیم غذایی، فعالیت های جسمانی که باید از آنها اجتناب نمود، داروهایی که باید از مصرفشان خودداری کرد و مواردی از این قبیل. ضمن اینکه بیمار باید بداند عمل چه مدت به طول می انجامد و قبل از آن، چقدر و به چه صورتی باید برای آن آمادگی کسب کند.

از دیگر مسائلی که در مورد آنها باید به بیمار اطلاع رسانی کرد، نحوهء مدیریت و سازگاری سبک زندگی اش با شرایط پس از عمل در دورهء ریکاوری و نقاهت پس از پایان عمل جراحی است. بیمار باید بداند که پس از جراحی، چه نوع رژیم غذایی را دنبال کند و از چه فعالیت های فیزیکی اجتناب کند.

در مجموع میتوان جراحی های پلاستیک را به دو نوع کلی دسته بندی نمود: جراحیِ زیبایی و جراحیِ ترمیمی. جراحیِ زیبایی به جراحی ای اطلاق میشود که هدف از آن بهبود (زیباسازی) ظاهر فرد است. البته این نوع جراحی تحت پوشش خدمات بیمه ای قرار نمیگیرد. جراحی های ترمیمی برای برطرف کردن ناهنجاری ها و بدشکلی هایی که به صورت مادرزادی یا بر اثر سانحه و ضربه و جراحت های مختلف در بدن فرد ایجاد شده اند بکار میرود. این نوع جراحی ها، مشمول بیمهء خدمات درمانی قرار میگیرند.

هزینهء هر یک از این جراحی ها متفاوت است. این تفاوت در هزینه ها، شامل دستمزد پزشک جراح نیز میشود. از دیگر عوامل تأثیرگذار بر هزینهء جراحی، نوع و روشی است که برای بیهوشی ضمن عمل، توسط خودِ بیمار یا پزشک جراحِ او انتخاب میشود.

جراحی پلاستیک میتواند باعث بهبود و تقویت اعتماد به نفس بیمار شود. بیمارانی که نقص یا بدشکلیِ جسمانیشان باعث تضعیفِ اعتماد به نفسِ آنها شده، بهترین کاندیدها برای جراحی های پلاستیک به شمار میروند. این نوع جراحی ها، با تغییراتی که در ظاهرِ فرد ایجاد میکنند، باعث تقویت اعتماد به نفس او میشوند. برخی از بیماران هم هستند که با وجود اعتماد به نفس بالا، به دلیل وجود برخی ناهنجاری های جسمانی یا بدشکلی های ظاهری در بدن شان، دچار مشکلاتی شده اند، که این افراد نیز کاندیدهای مناسبی برای استفاده از جراحی های پلاستیک محسوب میشوند.

انتظار نداشته باشید که چهره و ظاهرتان بعد از جراحی پلاستیک، شبیه فلان هنرپیشهء محبوبتان شود! اگر قصد دارید با چنین توقع و ذهنیتی سراغ جراحی پلاستیک بروید، در این صورت کاملاً در اشتباهید و کاندید مناسبی برای جراحی پلاستیک نخواهید بود. افرادی هم که برای یک بدشکلی و ناهنجاریِ ظاهریِ جزئی و نه چندان جدی، دچار وسواس فکری شدیدی میشوند نیز کاندید مناسبی نیستند زیرا جراحی پلاستیک حتی در بهترین حالت و با بالاترین کیفیت نیز رضایت آنها را جلب نخواهد کرد. فرد باید خودش را به نحوی آماده کند که به نتیجهء عمل خود و آنچه که پس از عمل با آن مواجه خواهد شد دید واقع بینانه ای داشته باشد و انتظار نداشته باشد که چهره یا ظاهرش پس از جراحی، زیر و رو شده و دستخوش تغییر و تحولات رویایی شود.
 
 
دسته بندی
جراحی پلاستیک » درباره جراحی پلاستیک
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

 

برخی از تمرینات

دمبل زدن در مقابل بدن

پرس با کتل

حرکت صلیبی

چرخش به سمت خارج

شنا رفتن

کشیدن کابل در مقابل بدن

Top