ادامه موضوع

انواع چروک پوست صورت
درمان چروک پوست
 

برخی از پزشکان سایت

 
هنگامیکه بدن جوان است، به این علت که پوست به اندازه کافی سفت است و رطوبت را ذخیره میکند، بنابراین چروکی در پوست وجود ندارد. در زیر پوست، درلایه میانی پوست یک فیبر مهم به نام الاستین وجود دارد که حالت ارتجایی و الاستیکی زیادی را در پوست بوجود میاورد. به علت عملکرد این الاستین است که پوست جوان میماند. اما همینطور که سن بالا میرود مانند دوره جوانی دیگر الاستین به فراوانی در لایه میانی پوست وجود ندارد و پوست نازک میشود و رطوبت خود را از دست میدهد. در نتیجه لایه رویی پوست پژمرده میشود و باعث بوجود آمدن چروک میشود.

روند میانسالی


پیش از اینکه فرد پیر شود، دوره میانسالی یکی از مهمترین چیزهایی است که برای یک فرد اتفاق میافتد. چروکها تنها علامت دوره میانسالی در پوست است. در طی دوره میانسالی، لایه رویی پوست قابلیت خودش را در نگهداری رطوبت از دست میدهد که باعث بوجود آمدن چروک میشود. هر چند که چروک علامت میانسالی است، اما با یک مراقبت مناسب از پوست و استفاده از محصولات ضد پیری، میتوان آنرا کنترل کرد.

آسیب از نور خورشید- به این معنا که نور خورشید به پوست آسیب میرساند. آسیب از نورخورشید یا از نور عکاسی عوامل بیرونی هستند که در دوره میانسالی باعث آسیب رسیدن به پوست میشود. تمام ضررهای نور خورشید با هم ادغام میشوند در نتیجه باعث چروک پوست میشوند. اشعه ماوراء بنفش یا اشعه UV که توسط خورشید منتشر میشود. این اشعه مضر است. اشعه UV  دارای دو نوع است اشعه UVA و اشعه UVB. اشعه  UVA عمیقاً به پوست رخنه میکند و پیری زودرس میاورد. اشعه  UVB فقط به لایه بیرونی پوست اثر میگذارد و باعث افتاب سوختگی میشود.

سیگار کشیدن


سیگار کشیدن به عنوان ریشه بسیاری از بیماری های مخاطره آمیز در زندگی شناخته شده است. یکی از تاثیرات سیگار کشیدن که همیشه نادیده گرفته میشود، عاملی برای پیر شدن پوست است. این علت که سیگار کشیدن پیری زودرس میاورد کلمه مناسبی نیست. سیگار کشیدن روی بدن تاثیراتی میگذارد که عبارتند از:
  • وقتی سیگار میکشیم، اَسِتالدِهاید acetaldehyde که یک نوع ماده شیمیایی است در بدن تشکیل میشود. این ماده پیوندهای ارتباطی بافت های پوست را تحت کنترل در میاورد و باعث پیری میشود.
  • سیگار کشیدن به پایین آمدن سطح انعطاف پذیری پوست در بدن کمک میکند.
  • جریان خون در بدن را محدود میکند و باعث میشود که پوست بطور منظم از خون تغذیه نشود.

پیری بیرونی

منظور از پیری بیرونی یک نوع پیری است که به علت عوامل بیرونی بوجود میاید. به غیر از اشعه UV و سیگار کشیدن عواملی مانند حالت های چهره، میزان وزن و ماهیچه ها نیز به پیر شدن صورت کمک میکنند. ورزش دادن دائمی و منظم صورت هم میتواند چروک و خطوطی را در پوست صورت بوجود آورد. هرزمان که صورت ورزش داده میشوند و یا عضلات صورت کشیده میشوند بعضی تغییر شکل ها در صورت بوجود میاید. وقتی بدن به سمت پیری میرود نمیتوانید از تغییر شکلی که خود بخود منجر به چروک درصورت میشود، اجتناب کنید. وزن میتواند نقش مهمی را در پیری داشته باشد. تاثیرات وزن بیشتر مشهود است بصورتی که یک نفر میتواند به راحتی مردمی که در سنین 50 سال هستند را تشخیص دهد، بینی هایشان افتادگی پیدا میکند، گوششان دراز میشود و لب پایین آویزان میشود و پلکها حالت افتادگی پیدا میکنند.

اثرات هورمونی

تحقیقات در زمینه علوم هورمونی نشان داده است که هورمون هایی وجود دارد که برای ضدپیری استفاده میشود. هورمون درمانی پیش از یائسگی مورد استفاده قرار میگیرد و سالهای طولانی این هورمون درمانی را ادامه میدهند. پس از یک نظر سنجی در بین 1000 نفر از خانمها نتیجه بدست آمده نشان دهنده این بوده که هورمون درمانی راه حل بسیار خوبی برای متوقف کردن نشانه های پیری است. هر چند آسیب وارد شده به پوست را نمیتوان با هورمون درمانی از بین برد و آنرا به حالت پیش از آسیب دیدگی پوست بازگرداند.

رادیکال های آزاد

مولکول معیوب الکترون، رادیکال آزاد -رادیکال های آزاد، اتمها و یا مولکول هایی هستند که دارای یک الکترون جفت نشده اند (به عبارتی مولکول هایی اشباع  نشده اند)- نامیده میشود. از آنجا که این مولکول ها بسیار ناپایدار هستند، برای بدست آوردن ثبات و پایداری از مولکولهای پایدار الکترون را میگیرند، در نتیجه این کار رادیکال های آزاد بیشتری را تولید میکنند. تولید این رادیکال های آزاد بیشتر به سلول های پوست آسیب میرساند که باعث پیری پوست میشود.
 
 
دسته بندی
مبارزه با پیری » دانستنی ها درباره چین و چروک
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

پرس سینه با تخته

سیم کش با تکنیک فلیپ ( Flip ) جودو

چرخش بازو

پرس آرنولد با دمبل

بلند کردن هالتر

ایستاده با دمبل

Top