شناختن نوع پوست خودتان

برای اینکه از پوست خود به خوبی مراقبت کنید لازم است که بدانید چه نوع پوستی دارید. آگاهی از نوع پوست به شما کمک میکند که محصولات مراقبت از پوست را با قیمت مناسب پیدا کنید. در این مقاله ما در مورد انواع اصلی پوست صحبت میکنیم. شما میتوانید آنرا با نوع پوست خود مطابقت دهید. هنگامیکه نوع پوست خود را بشناسید میتوانید بهترین مراقبت ها را از پوست خود بکنید.

پوست طبیعی (نُرمال)


ویژگی های پوست طبیعی به شرح زیر است:
 • نه چرب است و نه خشک
 • منافذ پوست مشخص نیستند، نه خیلی باز هستند و نه خیلی بسته
 • هنگامیکه صورتتان را میشویید احساس راحتی و صافی میکنید
 • حتی هنگام ظهر هم تمیز و تازه به نظر میرسد
 • فقط گاه به گاه روی صورت جوش میزند

مراقبت از پوست طبیعی

با استفاده از یک حوله نرم با ملایمت صورت خود را بشویید. این کار باعث میشود که چهره شما گلگون شود. از تونر برای خنک کردن پوست استفاده کنید. سپس از یک کرم مرطوب استفاده کنید، کرم را روی صورت بمالید و خیلی آرام با انگشتان خود صورتتان را ماساژ دهید.

پوست خشک

ویژگی های پوست خشک به شرح زیر است
 • بافت پوست خشک؛ نازک و کاغذی است
 • احساس خشکی در پوست میشود
 • منافذ ظریفتر هستند
 • بعد از شستن صورت احساس کشیدگی در پوست صورت بوجود میاید
 • حدود اواسط روز (ظهر) احساس میشود که پوست صورت پوسته پوسته شده است
 • بندرت پوست جوش میزند

مراقبت از پوست های خشک

همیشه از یک پاک کننده صورت که بصورت کرم است استفاده کنید تا آلودگی های صورتتان را پاک کنید. بگذارید لحظاتی پاک کننده را روی صورتتان بماند و بعد با یک پنبه خالص بدون الیاف صورتتان را پاک کنید. صورتتان را با آب سرد بشویید آنرا پاک و شاداب نگه دارید. برای حفظ حداکثر رطوبت روی پوست مرطوب کننده را بصورت ضخیم روی پوست بزنید.

پوست های چرب

ویژگی های پوست چرب به شرح زیر است.
 • احساس چربی
 • بافت پوست درشت و ضخیم است
 • منافذ پوست صورت بزرگ و قابل مشاهده است
 • داشتن یک احساس خوب پس شستشوی صورت
 • در حدود اواسط روز (ظهر) پوست براق میشود
 • بیشتر مواقع پوست جوش میزند

مراقبت از پوست های چرب

پوست چرب به مراقبت بسیار خوب نیاز دارد. با یک حوله نرم صورتتان را بشویید. شستشوی صورت تمام آلودگی های مانده از رطوبت را از روی صورت پاک میکند. برای شاداب کردن پوست از یک لوسیون سفت کننده استفاده کنید و آنرا با یک پنبه بدون الیاف روی تمام سطح پوست صورت بمالید. پوست چرب هم به مرطوب کننده احتیاج دارد. اما باید از یک مرطوب کننده سبک استفاده کنید. مرطوب کننده باید جذب پوست شود. برای جلوگیری از برق زدن پوست از یک دستمال کاغذی استفاده کنید که کرم اضافی روی پوست را به خود جذب کند.

پوست مختلط

ویژگی های پوست مختلط به شرح زیر است:
 • در این نوع پوست این حالت طبیعی است که بعضی نواحی پوست چرب و بعضی نواحی پوست خشک باشد.
 • گونه ها بطور کلی خشک هستند.
 • قسمت T شکل صورت (تمام نواحی پیشانی و روی بینی) چرب است
 • بعضی نواحی صورت پس از شستشو حالت خشکی پیدا میکند
 • پوست مختلط از شایع ترین نوع پوست در خانمها است

مراقبت از پوست های مختلط

به افرادی که پوست های مختلط دارند توصیه میشود که صورتشان را هم صبح و هم شب با کف بشویند. با این روش تمام نواحی چرب را میتوان تمیز کرد و مانع از بروز دانه های سر سیاه روی صورت شد. هنگام غروب باید از کرم پاک کننده استفاده کنید. این کرم نواحی خشک پوست را نرم میکند. بین نواحی خشک و چرب پوست تعادل برقرار میکند. توصیه میشود که از یک سفت کننده قوی برای نواحی چرب صورت و از یک شاداب کننده ملایم برای نواحی خشک صورت استفاده شود. فقط از سفت کننده و شاداب کننده به مقدار کمی استفاده شود، بنابراین خیلی هزینه گرانی نخواهد داشت. مرطوب کننده باید به تمام صورت مالیده شود اما نواحی خشک پوست باید بیشتر مورد مراقبت قرار گیرد.

پوست حساس

ویژگی های پوست حساس به شرح زیر است
 • این نوع پوست به آسانی تحریک پذیر است
 • پوست حساس مستعد به سوزش، سایش و خارش است
 • پس از شستشو در پوست احساس سوزش و خشکی بوجود میاید
 • حدود اواسط روز (ظهر) به نظر میرسد که بعضی از قسمتهای پوست صورت بیش از حد پوسته پوسته شده است
 • گاهی اوقات صورت جوش میزند

مراقبت از پوست های حساس

افرادی که پوست حساس دارند نباید از صابون و یا شوینده های صورت استفاده کنند. به آنها توصیه میشود که از لوسیون پاک کننده ای که کمتر آلرژی میدهند و ملایم هستند، استفاده کنند. این نوع پوست باید با یک مرطوب کننده تقویت شود. باید از مواد تحریک کننده پوست اجتناب شود. باید از یک مرطوب کننده غیر معطر استفاده شود که پوست شما را تحریک نکند.
 

ادامه این موضوع

آیا آب برای پوست مفید است؟

رابطه بین آب و پوست یکی از موضوعاتی است که سال ها مورد بحث بوده است. سلایق فردی در انتخاب آب و وسایل حمام نقش اصلی را دارند. دانستن اثرات دمای آب، صابون و کلر بر پوست اهمیت دارد.

اصول مراقبت از پوست

در این مقاله در مورد الفبای اصول مراقبت از پوست صحبت شده است که برای شما یک شروع تازه در این مورد است. اصول اولیه برای زندگی لازم است و اصول اولیه مراقبت از پوست هم باید برای شما اهمیت داشته باشد.

پوست سالم در مقایسه با پوست ناسالم

اگر می خواهید پوست سالمی داشته باشید باید بتوانید تشخیص بدهید پوست ناسالم چیست. این راهنمای مختصر، چند ترفند و چگونه مقایسه کردن پوست سالم و ناسالم برای تشخیص پوست ناسالم را ارائه می کند. با رعایت این نکات هر وقت مسواک می زنید یا دوش می گیرید می توانید پوستتان را از نظر سلامت آن بررسی کنید.

حلقه‌های سیاه زیر جشم ها را چطور بپوشانیم؟

حلقه های سیاه زیر چشم یکی از مشکلات رایجی هستند که بعضی افراد با آن مواجه می شوند. هرچند صدها کرم برای این مشکل پوستی در بازار موجود است، به دلایل بسیاری پوشاندن این ناحیه با آرایش کاملا کارساز است.

خورشید و اثرات آن بر روی پوست

هنگامیکه درمورد حفاظت از پوست صحبت میشود، خورشید میتواند به عنوان بزرگترین دشمن شناخته شود. اما همه ما میدانیم که بدون خورشید هیچ کاری نمیتوانیم انجام دهیم. پس به منظور یک سری اقدامات احتیاطی بهتر است که در مورد آسیب احتمالی که خورشید میتواند بوجود بیاورد، اطلاعاتی بدست بیاوریم.

درمان پوست های خشک

مقاله حاضر به مشکلات پوست های خشک و نحوه درمان آنها می پردازد، به ویژه، روی چشم ها، اطراف بینی، چانه و گونه ها و همچنین روی جوش های سر سیاه. به همان اندازه که به محصولات مراقبت های پوستی اهمیت داده می شود، پوست های خشک نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

درمان خشکی آرنج

آرنج بخشی از بدن است که به بیشترین میزان مورد استفاده و در معرض هوا قرار می گیرد. بنابراین آرنج آسان تر از بخش های دیگر بدن خشک شده و سلول های پوست مرده ایجاد می کند. این درمان های خانگی می توانند با موفقیت برای بدون هزینه درمان کردن خشکی آرنج مورد استفاده قرار بگیرند.

درمان خشکی دست

خشکی دست یکی از مشکلات پوستی رایج است که در همه جای دنیا دیده می شود. خشکی دست دلایل زیادی دارد. با رعایت چند نکته ساده می توان به آسانی این شرایط را کنترل کرد. این مقاله نکته ها و ترفندهای جلوگیری از خشکی دست را توضیح می دهد.

دستور العمل برای پوست صورت

دراین مقاله یک دستور العمل ماسک صورت آمده است که به آسانی میتوان آنرا در خانه ساخت. عوامل مغذی برای هر یک از مواد تشکیل دهنده هم برای هر دستور العمل داده شده است. این روش بهتر از رفتن به سالن زیبایی و استفاده از ماسک صورت است.

راه هایی برای پوشاندن صورت

بسیاری از خانم ها با شرایط اضطراری مواجه می شوند که در آن باید جوش و لکه و چیزهای مشابه دیگر را روی صورتشان بپوشانند. در این مقاله راهنمائی در مورد کارهایی ارائه شده است که در صورت احساس نیاز به پوشاندن یک بخش از صورتتان باید انجام بدهید.

روش‌های درمان خشکی پا

"خشکی پا" یکی از رایج ترین مشکلات پوستی بین بزرگسالان است. بین درمان های دیگر، درمان های خانگی خیلی خوب خشکی و ترک پا را رفع می کنند. می توانید از چیزهایی که در آشپزخانه دارید برای درست کردن یک دارو در مدت زمانی کوتاه استفاده کنید.

مراقبت از پوست

جراحان پلاستیک توجه بسیار کمی در بافت پوست تا سال های اخیر داشتند. در عوض آنها در عمل جراحی برای برداشت پوست اضافی تاکید می کردند. امروز تعدادی از روش های جوان سازی پوست بدون جراحی در دسترس هستند.

مراقبت از پوست برای آقایان

این مقاله مواردی که برای مراقبت از پوست آقایان مورد نیاز است را ارائه میدهد. در سه سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته، با ذکر جزییات مفصلاً در مورد آن صحبت شده است. اهمیت ماسک صورت و تقویت کننده های صورت هم مورد بحث قرار گرفته شده است.

مراقبت از پوست برای سن خاص

در هر سنی مراقبت از پوست یک کار خاص است به این دلیل که در سنین مختلف با مشکلات گوناگونی روبرو میشویم. روش مناسب برای رسیدگی به این مشکلات به شما کمک میکند که به راحتی بتوانید اختلالات پوستی را برطرف کنید و سلامتی پوست را حفظ کنید.

مراقبت از پوست بصورت موضعی

اگرچه ما روزانه پوست خود را میشوییم، اما آیا اینکار را به روش صحیح انجام میدهیم؟ آیا ما تمام قسمت های پوست بدنمان را که احتیاج به مراقبت و رسیدگی دارند، توجه میکنیم؟ یا اینکه با بی توجهی باعث میشویم که پوست ما حالت سرزندگی و شادابی خودش را از دست بدهد و آسیب ببیند، آیا این خواست ما است؟

مراقبت از پوست خشک بدن

مراقبت از پوست خشک کار سختی است. وقتی کارهای ابتدایی را که شرایط پوست را بهتر می کنند بدانید، می توانید به آسانی از خشکی پوست جلوگیری کرده و آن را کنترل کنید.

مراقبت از پوست صورت

این مقاله به مواردی می پردازد که شخص باید در مراقبت از پوست خود به آن بپردازد. دو مورد مراقبت از پوست در هنگام صبح و عصر از مواردی هستند که به تفصیل به آنها اشاره شده است. بعضی نکاتی هم که باید در کل صورت باید انجام شود مورد بررسی قرار گرفته است.

مراقبت از پوست صورت برای خانمها

این مقاله روال مراقبت از پوست صورت را برای خانمها توضیح میدهد. شایع ترین مشکل زنان آکنه و چین و چروک پوست صورت است. خانمها با این جزئیات سروکار دارند. یک راهنمای کامل مراقبت از صورت در اینجا تهیه شده است.

مراقبت دائمی از پوست صورت

انگیزه اصلی این است که برای مراقبت از پوست صورت به شما آگاهی داده شود تا طبق یک روال منظم آنرا انجام دهید. مجموعه ای از سوالات هم داده شده است که با جواب دادن به آنها میتوانید تعیین کنید که انجام دادن این روال مناسب است یا نه؟

نیازها و قوانین مراقبت از پوست

مراقبت از پوست شما چیزی است که باید بطور دقیق انجام گیرد. در طی مراقبت از پوستتان باید از قوانین و از استانداردهایی که بطورکلی قابل قبول است، پیروی کنید. بنابراین بدنبال این باشید که برای مراقبت از پوست خودتان باید چکار کنید و از چه محصولاتی باید استفاده کنید.

ورزش دادن صورت

این مقاله در مورد ورزش دادن صورت توضیح میدهد. یک مراقبت دائمی خوب از پوست صورت باید شامل ورزش دادن صورت هم باشد. در این مقاله در مورد تعدادی از ورزشها که برای عضلات صورت، گردن و همچنین چشم است، توضیح داده شده است.

Top