ادامه موضوع

آیا پوست شما پیری زودرس دارد؟
استراتژی های ضد پیری کنونی
 

برخی از پزشکان سایت

 
هر موچود زنده ای به خاطر ساخت و ساز پیچیده سلول ها شکل می گیرد. هر اندام، هر ماهیچه و هر بافتی سلول های خود را دارد. این سلول ها سن خاص خود را دارند. هر گونه از موجودات زنده سن تقریبی خود را دارد اما این سن تقریبی به خاطر بعضی عوامل تغییر می کند. این عوامل می توانند به افزایش طول عمر کمک کنند یا حتی می توانند سن فرد را کاهش بدهند. پیر شدن فرایندی طبیعی است که به محض تولد افراد شروع می شود. هر سلول برای خودش پیر می شود. خطرات محیطی و شیمیایی به سرعت پیدا کردن فرایند پیری کمک می کنند. اما می توان فرایند پیری را تا اندازه ای معکوس یا کاملا کنترل کرد.

می توان پیر شدن را به دو دسته درون زاد و برون زاد تقسیم کرد. پیری برون زاد همان طور که نام آن نشان می دهد تحت تاثیر عوامل خارجی است ولی پیری درون زاد ناشی از مرگ برنامه ریزی شده خود سلول ها است. بنابراین ضد پیری با بهبود عوامل درونی یا با حذف یا کنترل عوامل بیرونی صورت می گیرد. تئوری های خاصی در مورد درمان های ضد پیری وجود دارند اما رهنمودهای زیر مطالب عمومی هستند.

رژیم غذایی
- رژِیم غذایی نقش مهمی هم در پیری و هم در ضدپیری دارد. اگر می خواهید رژیم ضد پیری موثری داشته باشید کاهش مصرف چربی، دریافت کالری کمتر، و کاهش وزن اضافی همه به یک اندازه اهمیت دارند. پیری با مصرف قند و مواد غذایی فراوری شده که به فرایند التهاب کمک می کنند شتاب زیادی پیدا می کند. مصرف کم قند و کربوهیدرات های دارای ضریب گلیسمیک زیاد که بدن به سرعت آن ها را تبدیل به قند می کند یکی از بهترین شیوه های کاهش التهاب است که در نهایت به جلوگیری از پیری کمک می کند. روغن های خوراکی معمولا حاوی اسیدهای چرب امگا6 هستند که برخلاف اسیدهای چرب امگا3 باعث التهاب به همراه افزایش وزن می شوند.

مصرف مواد غذایی یا مکمل های حاوی آنتی اکسیدان نیز به جوان سازی و ضدپیری کمک می کند. آنتی اکسیدان ها موادی ارگانیک هستند که حاوی ویتامین A ، C و E به همراه سلنیوم، آلفا لیپوئیک اسید و کاروتنوئیدها می باشند. این آنتی اکسیدان ها با وجود رادیکال های آزاد اکسیژن که در بدن وجود دارند مبارزه کرده و با عملکرد التهابی آن ها مقابله می کنند.

مرطوب سازی
- وقتی به طور کلی در مورد مرطوب سازی صحبت می شود ممکن است فقط مرطوب سازی خارجی در نظر گرفته شود. بی شک آب رسانی و مرطوب سازی موضعی بسیار مهم است اما آب رسانی داخلی نیز اهمیت زیادی دارد. آب درمانی بخشی از این کار است. نوشیدن 8 تا 12 لیوان آب در روز باعث می شود خوب به بدن آب رسانی بشود و رطوبت رسانی داخلی بدن را انجام می دهد. استنشاق نیز می تواند به عنوان یک منبع مرطوب سازی داخلی مورد استفاده قرار بگیرد. مرطوب سازی خارجی با استفاده از بخور صورت، استفاده از تونرهای خانگی، استفاده از ماسک های خانگی، و استفاده از کرم ها و لوسیون های خانگی انجام می شود.

مرطوب سازی به نرم نگه داشتن بافت لایه سلولی کمک کرده و سلول ها را در حالت آب رسانی شده نگه می دارد. آب رسانی مناسب سلول ها با ایجاد حالت تورم در سلول ها آن ها را در شکل مناسب خود نگه می دارد. این ظاهر متورم سلول وجود چین و چروک های چوستی را کاهش می دهد.

مواد آرایشی- مواد آرایشی خاصی با در نظر داشتن عوامل ضد پیری و ترکیب آن ها با آنتی اکسیدان ها ساخته می شوند. مفیدترین کرم های پوست حاوی مواد تشکیل دهنده ضد پیری مانند DMAE، اسکوربیل پالمیتات، ALA، عصاره چای سبز و ویتامین E هستند.
به مدت طولانی قرار گرفتن در معرض پرتوهای ماوراء بنفش هم می توان عامل بسیار مهم پیری پوست باشد. این عامل نه تنها به ظاهر خارجی پوست آسیب می رساند بلکه باعث سرطان پوست نیز می شود. بعضی متخصصان برآورد می کنند که حدود 80 درصد پیری پوست ناشی از اثرات آفتاب است. بنابراین استفاده از ضد آفتاب لازم و ضروری است. بی شک استفاده از ضد آفتاب و مواد آرایشی حاوی آنتی اکسیدان به جلوگیری از پیری پوست کمک می کند اما جلوگیری از خطرات خاص و کنترل ریسک های احتمالی نیز بسیار مهم است. تمیز بودن پوست، مصرف لوازم آرایش باکیفیت و پاک کردن لوازم آرایش از صورت پیش از خواب اهمیت دارند.
 
 
دسته بندی
مبارزه با پیری » دانستنی‌های مبارزه با پیری
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

پرس با کتل

کشش پشت بازو با سیم کش و نیمکت صاف

پرس سرشانه با یک دمبل

دمبل یک طرفه - نیمکت شیب دار

دوچرخه زدن

چرخش آرنج ها

Top