برخی از پزشکان سایت

 
پیر شدن فرایندی طبیعی است که هرگز نمی توان جلوی آن را گرفت اما به تاخیر انداختن آن ممکن است. بدن ما به صورت یک واحد کامل کار می کند که در آن همه چیز به هم ربط دارند. غذا سوخت اصلی است که انرژی مورد نیاز بدن را تامین می کند. به نظر دکتر نیکولاس پریکون متخصص پوست معروف می توان غذاها را به سه گروه اصلی تقسیم کرد: باعث التهاب، خنثی و ضد التهاب. از این سه دسته ماده غذایی، گروه ایجاد کننده التهاب باعث سرعت گرفتن فرایند پیری می شود و گروه ضد التهاب گروهی است که به تاخیر انداختن پیری کمک می کند.

فرایند پیر شدن و استحاله با التهاب و اکسیداسیون فعال می شود. بنابراین غذاهایی که ماهیتی ضد التهابی دارند و حاوی آنتی اکسیدان هستند غذاهای اصلی هستند که باید انتخاب شوند. حالا این سوال پیش می آید که چه مواد غذایی در گروه ضد التهابی قرار می گیرند؟ راهنمای کلی برای غذاهای ضد پیری براساس کاهش مصرف چربی، سوزاندن کالری و مصرف مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان است.

آب- آب مهم ترین بخش رژیم ضد پیری است. نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در روز برای تصفیه بدن از توکسین ها و آب رسانی به ماهیچه ها، اندام های بدن و دستگاه گردش خون لازم است.

میوه ها و سبزیجات-
میوه ها و سبزیجات در رژیم غذایی ضد پیری اهمیت زیادی دارند. میوه ها و سبزیجاتی که رنگ تیره ای دارند سرشار از مواد فیتوشیمیایی هستند که ماهیتی بسیار آنتی اکسیدان دارند. در زیر توضیح مختصری برای تعدادی از چنین میوه¬ ها و سبزیجاتی داده شده است.
  • مواد غذایی سبز رنگ محتوای کلروفیل زیاد و مقدار منیزیوم زیادی دارند که برای اعصاب، ماهیچه ها و تعادل هورمون ها مورد نیاز هستند.
  • مواد غذایی زرد رنگ سرشار از كاروتينوئيدها هستند که آنتی اکسیدان های قوی محسوب می شوند. كاروتينوئيدها در برابر اثرات زیان بار رادیکال های آزاد محافظت ایجاد می کنند. مواد غذایی زرد رنگ در برابر اثرات زیان بار رادیکال های آزاد نیز حفاظت ایجاد می کنند. آن ها داری فیتومغذی هایی هستند که ماهیتی ضد التهابی دارند.
  • پرتقال و مواد غذایی سرخ رنگ کارتنوئید (مانند بتاکاروتن و لیکوپن) و فلاونوئید زیادی دارند. تمام این کاروتنوئیدها آنتی اکسیدان های بسیار قوی هستند که مانع پیری پوست می شوند.
  • میوه های آبی و ارغوانی رنگ سرشار از فلاونوئیدها هستند که مواد فیتوشیمیایی با محتوای زیاد آنتی اکسیدان هستند. از جمله موثرترین فلاونوئیدها آنتوسیانیدین ها هستند که به میوه ها رنگ ارغوانی می دهند.
ماهی- ماهی و غذاهای دریایی دیگر غنی از اسیدهای چرب امگا3 بوده و بسیار ضدالتهاب هستند.

آجیل- آجیل تازه منبع بسیار خوب مواد معدنی و چربی های سالم است که به تولید الاستین و کولاژن در پوست کمک می کند. هرچند آجیل کالری زیادی اما مصرف روزانه آن به خاطر پتاسم، منیزیوم، آهن، روی، مس و سلنیوم زیادی که دارد توصیه می شود. بعضی آجیل ها به کاهش کلسترول نیز کمک می کنند.

زنجبیل و سیر- سیر به رقیق سازی خون کمک می کند و در بیماران مبتلا به فشار خون بالا بسیار موثر است. سیر نه تنها در مراقبت از قلب تاثیر دارد بلکه دارای تاثیرات ضدسرطان نیز می باشد. زنجبیل برای هضم و گوارش و جریان خون بهتر در بدن بسیار مفید است.

کروهیدرات های مرکب / غلات کامل
- کربوهیدرات های مرکب و غلات کامل منابع بسیار خوب انرژی هستند. این مواد غذایی نه تنها برای مدتی شما را سیر نگه می دارند بلکه بیشترین محتوای فیبر را فراهم می کنند که باعث کاهش سطح کلسترول می شود. غلات کامل نیز سرشار از فیتومغذی ها هستند.

چای سبز- مصرف 8-6 فنجان چای سبز در روز به کاهش سطح کلسترول کمک می کند. چای سبز بسیار غنی از کاتچین هایی است که به سلامتی کمک می کنند. چای سبز رادیکال های آزاد را از بین می برد و بنابراین اثرات ضدپیری دارد.

سویا- سویا در کاهش فرایندهای پیری مانند بیماری های قلبی، آلزایمر، یائسگی، پوکی استخوان و سرطان بسیار موثر است. سویای تازه، شیر سویا، و خمیر سویا همه شکل های بسیار مفید سویا هستند.
 
 
دسته بندی
مبارزه با پیری » مبارزه با پیری - رژیم غذایی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

پرس سر شانه با دمبل

پرس سینه با تخته

کلین اند پرس

بلند کردن هالتر

غلتاندن با هالتر روی زانو

چرخش بازو

Top