این یکی از سوالاتی است که اغلب افراد مشتاق مراقبت از پوست آن را مطرح می کنند. ممکن است تا کنون این سوال را بارها شنیده باشید اما آیا تا حالا در مورد آن مطلبی خوانده اید؟ یا پاسخ صحیح این سوال را شنیده اید؟ اگر جواب هر یک از این سوالات منفی است، این مقاله برای شما نوشته شده است.

دمای آب

دمای آب یکی از عوامل اصلی است که تاثیر مستقیمی بر پوست دارد. مخصوصا اگر دچار مشکلات پوستی مانند آکنه هستید باید به دمای آب توجه داشته باشید. بعضی مشکلات پوستی با آب گرم و بعضی دیگر با آب سرد بهبود پیدا می کنند.

چه زمانی باید از آب سرد، گرم یا داغ استفاده شود؟

اول از همه بیایید در مورد آب داغ صحبت کنیم. آب داغ برای پوست خوب نیست. معمولا آب داغ انواع چربی های طبیعی موجود در پوست را از بین می برد. این چربی های طبیعی توسط پوست تولید می شوند و برای داشتن پوستی سالم لازم و ضروری هستند. بدون این چربی ها احتمالا دچار  مشکلات پوستی زیادی می شوید. به علاوه، آب داغ باعث دهیدراسیون سلول های پوست (لایه بالایی پوست) می شود و بنابراین سلول های پوستی بیشتر مستعد آسیب دیدگی می شوند.

معمولا آب گرم بهترین راه حل برای داشتن پوستی سالم در نظر گرفته می شود. این امر ناشی از این واقعیت است که وقتی از آب گرم استفاده می شود منافذ پوست به اندازه کافی باز می شوند تا آلودگی ها و باکتری های پوست به آسانی پاک شوند. وقتی از آب سرد استفاده می شود دقیقا برعکس این موضوع اتفاق می افتد و منافذ پوست جمع می شوند. وقتی منافذ پوست جمع می شوند پاک کردن آلودگی هایی که در منافذ هستند سخت تر می شود. به غیر از این، بعضی مواد اولیه صابون ها در آب گرم عملکردی موثرتر داردند. بنابراین وقتی از آب گرم استفاده می شود مکانیزم های پاکسازی پوست اثربخش تر می شوند.

پوست خشک و صابون


نوع صابونی که استفاده می شود عامل اصلی در سلامت پوست است. اگر پوست خشکی دارید در بازار صابون هایی وجود دارند که رطوبت پوست را افزایش می دهند. متخصصان پوست توصیه می کنند برای پوست های خشک از صابونی استفاده شود که حداقل یک سوم مرطوب کننده دارد.

صابون گلیسیرین خالص هم در گروه "بهترین مرطوب کننده"  ها قرار دارد. هرچه مقدار مرطوب کننده موجود در صابون بیشتر باشد حفاظت بیشتری برای پوست خشک فراهم می شود. بنابراین خواندن برچسب صابون عادت خوبی برای اطمینان پیدا کردن از خرید صابون مناسب پوست است.

هنگام درمان پوست خشک باد از مصرف بعضی صابون ها اجتناب کرد. اگر پوستتان خشک است نباید از صابون هایی که خوشبو کننده دارند استفاده  کنید. اغلب صابون ها خاصیت قلیایی دارند. صابون های قلیایی چربی طبیعی پوست را از بین می برند. چون افرادی که پوست خشکی دارند باید چربی طبیعی پوست خود را حفظ کنند، این افراد نباید از صابون های قلیایی استفاده کنند.

دوش گرفتن و حمام کردن

وقتی دوش می گیرید یا حمام می کنید مطمئن شوید دمای مناسب آب و شرایط صابون مناسب را رعایت می کنید. بعد از این عوامل باید عامل دیگری را در نظر گرفت: کلر. در آبی که برای شستشو استفاده می کنید مقدار کلر زیادی وجود دارد. کلر خاصیت دهیدراسیون و تاثیر خشک کنندگی دارد. آبی که مقدار کلر زیادی دارد برای پوست خوب نیست چون چنین آبی پوست را خشک می کند. استخر یکی از جاهایی است که آب آن کلر زیادی دارد. بنابراین اگر نگران پوست خود هستید یا تحت درمان مشکل پوستی قرار دارید خوب است وقت کمتری در استخر بگذرانید.
 

ادامه این موضوع

اصول مراقبت از پوست

در این مقاله در مورد الفبای اصول مراقبت از پوست صحبت شده است که برای شما یک شروع تازه در این مورد است. اصول اولیه برای زندگی لازم است و اصول اولیه مراقبت از پوست هم باید برای شما اهمیت داشته باشد.

پوست سالم در مقایسه با پوست ناسالم

اگر می خواهید پوست سالمی داشته باشید باید بتوانید تشخیص بدهید پوست ناسالم چیست. این راهنمای مختصر، چند ترفند و چگونه مقایسه کردن پوست سالم و ناسالم برای تشخیص پوست ناسالم را ارائه می کند. با رعایت این نکات هر وقت مسواک می زنید یا دوش می گیرید می توانید پوستتان را از نظر سلامت آن بررسی کنید.

حلقه‌های سیاه زیر جشم ها را چطور بپوشانیم؟

حلقه های سیاه زیر چشم یکی از مشکلات رایجی هستند که بعضی افراد با آن مواجه می شوند. هرچند صدها کرم برای این مشکل پوستی در بازار موجود است، به دلایل بسیاری پوشاندن این ناحیه با آرایش کاملا کارساز است.

خورشید و اثرات آن بر روی پوست

هنگامیکه درمورد حفاظت از پوست صحبت میشود، خورشید میتواند به عنوان بزرگترین دشمن شناخته شود. اما همه ما میدانیم که بدون خورشید هیچ کاری نمیتوانیم انجام دهیم. پس به منظور یک سری اقدامات احتیاطی بهتر است که در مورد آسیب احتمالی که خورشید میتواند بوجود بیاورد، اطلاعاتی بدست بیاوریم.

درمان پوست های خشک

مقاله حاضر به مشکلات پوست های خشک و نحوه درمان آنها می پردازد، به ویژه، روی چشم ها، اطراف بینی، چانه و گونه ها و همچنین روی جوش های سر سیاه. به همان اندازه که به محصولات مراقبت های پوستی اهمیت داده می شود، پوست های خشک نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

درمان خشکی آرنج

آرنج بخشی از بدن است که به بیشترین میزان مورد استفاده و در معرض هوا قرار می گیرد. بنابراین آرنج آسان تر از بخش های دیگر بدن خشک شده و سلول های پوست مرده ایجاد می کند. این درمان های خانگی می توانند با موفقیت برای بدون هزینه درمان کردن خشکی آرنج مورد استفاده قرار بگیرند.

درمان خشکی دست

خشکی دست یکی از مشکلات پوستی رایج است که در همه جای دنیا دیده می شود. خشکی دست دلایل زیادی دارد. با رعایت چند نکته ساده می توان به آسانی این شرایط را کنترل کرد. این مقاله نکته ها و ترفندهای جلوگیری از خشکی دست را توضیح می دهد.

دستور العمل برای پوست صورت

دراین مقاله یک دستور العمل ماسک صورت آمده است که به آسانی میتوان آنرا در خانه ساخت. عوامل مغذی برای هر یک از مواد تشکیل دهنده هم برای هر دستور العمل داده شده است. این روش بهتر از رفتن به سالن زیبایی و استفاده از ماسک صورت است.

راه هایی برای پوشاندن صورت

بسیاری از خانم ها با شرایط اضطراری مواجه می شوند که در آن باید جوش و لکه و چیزهای مشابه دیگر را روی صورتشان بپوشانند. در این مقاله راهنمائی در مورد کارهایی ارائه شده است که در صورت احساس نیاز به پوشاندن یک بخش از صورتتان باید انجام بدهید.

روش‌های درمان خشکی پا

"خشکی پا" یکی از رایج ترین مشکلات پوستی بین بزرگسالان است. بین درمان های دیگر، درمان های خانگی خیلی خوب خشکی و ترک پا را رفع می کنند. می توانید از چیزهایی که در آشپزخانه دارید برای درست کردن یک دارو در مدت زمانی کوتاه استفاده کنید.

مراقبت از پوست

جراحان پلاستیک توجه بسیار کمی در بافت پوست تا سال های اخیر داشتند. در عوض آنها در عمل جراحی برای برداشت پوست اضافی تاکید می کردند. امروز تعدادی از روش های جوان سازی پوست بدون جراحی در دسترس هستند.

مراقبت از پوست بر اساس نوع پوست

این مقاله در مورد انواع پوست صحبت میکند. آشنایی با انواع پوست به شما کمک میکند که نوع پوست خود را تشخیص دهید. مشکلات احتمالی در مورد انواع پوست نیز مورد بحث قرار میگیرد و راه حل های احتمالی نیز برای آن ارائه داده میشود.

مراقبت از پوست برای آقایان

این مقاله مواردی که برای مراقبت از پوست آقایان مورد نیاز است را ارائه میدهد. در سه سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته، با ذکر جزییات مفصلاً در مورد آن صحبت شده است. اهمیت ماسک صورت و تقویت کننده های صورت هم مورد بحث قرار گرفته شده است.

مراقبت از پوست برای سن خاص

در هر سنی مراقبت از پوست یک کار خاص است به این دلیل که در سنین مختلف با مشکلات گوناگونی روبرو میشویم. روش مناسب برای رسیدگی به این مشکلات به شما کمک میکند که به راحتی بتوانید اختلالات پوستی را برطرف کنید و سلامتی پوست را حفظ کنید.

مراقبت از پوست بصورت موضعی

اگرچه ما روزانه پوست خود را میشوییم، اما آیا اینکار را به روش صحیح انجام میدهیم؟ آیا ما تمام قسمت های پوست بدنمان را که احتیاج به مراقبت و رسیدگی دارند، توجه میکنیم؟ یا اینکه با بی توجهی باعث میشویم که پوست ما حالت سرزندگی و شادابی خودش را از دست بدهد و آسیب ببیند، آیا این خواست ما است؟

مراقبت از پوست خشک بدن

مراقبت از پوست خشک کار سختی است. وقتی کارهای ابتدایی را که شرایط پوست را بهتر می کنند بدانید، می توانید به آسانی از خشکی پوست جلوگیری کرده و آن را کنترل کنید.

مراقبت از پوست صورت

این مقاله به مواردی می پردازد که شخص باید در مراقبت از پوست خود به آن بپردازد. دو مورد مراقبت از پوست در هنگام صبح و عصر از مواردی هستند که به تفصیل به آنها اشاره شده است. بعضی نکاتی هم که باید در کل صورت باید انجام شود مورد بررسی قرار گرفته است.

مراقبت از پوست صورت برای خانمها

این مقاله روال مراقبت از پوست صورت را برای خانمها توضیح میدهد. شایع ترین مشکل زنان آکنه و چین و چروک پوست صورت است. خانمها با این جزئیات سروکار دارند. یک راهنمای کامل مراقبت از صورت در اینجا تهیه شده است.

مراقبت دائمی از پوست صورت

انگیزه اصلی این است که برای مراقبت از پوست صورت به شما آگاهی داده شود تا طبق یک روال منظم آنرا انجام دهید. مجموعه ای از سوالات هم داده شده است که با جواب دادن به آنها میتوانید تعیین کنید که انجام دادن این روال مناسب است یا نه؟

نیازها و قوانین مراقبت از پوست

مراقبت از پوست شما چیزی است که باید بطور دقیق انجام گیرد. در طی مراقبت از پوستتان باید از قوانین و از استانداردهایی که بطورکلی قابل قبول است، پیروی کنید. بنابراین بدنبال این باشید که برای مراقبت از پوست خودتان باید چکار کنید و از چه محصولاتی باید استفاده کنید.

ورزش دادن صورت

این مقاله در مورد ورزش دادن صورت توضیح میدهد. یک مراقبت دائمی خوب از پوست صورت باید شامل ورزش دادن صورت هم باشد. در این مقاله در مورد تعدادی از ورزشها که برای عضلات صورت، گردن و همچنین چشم است، توضیح داده شده است.

Top