باورهای نادرست زیادی در  مورد پوست و مراقبت از پوست وجود دارند. به خاطر این باورهای نادرست، افراد اغلب اهمیت مراقبت های لازم پوستی را نادیده می گیرند و به علاوه کارهایی می کنند که برای پوست ضرر دارند. بیایید نگاهی به این باورهای نادرست در مورد پوست داشته باشیم.

برنزه کردن ضرر ندارد


قرار گرفتن طولانی در معرض اشعه شدید ماورا بنفش می تواند باعث آسیب دیدگی های پوستی بشود. وقتی پوست برای مدتی طولانی در معرض نور خورشید قرار می گیرد همین آسیب دیدگی ها ایجاد می شوند. سرطان، چین و چروک، پیری پوست و مشکلات زیاد دیگری به خاطر برنزه کردن پوست به وجود می آیند.

آکنه ناشی از چیزی است که می خورید


باورهای نادرستی در مورد علل آکنه وجود دارند. رایج ترین باور نادرست در مورد پوست این است که بین آکنه و چیزی که می خورید  رابطه ای وجود دارد. چند تحقیق علمی در این زمینه انجام شده است و در آن ها هیچ رابطه ممکن و قابل تشخیصی بین مواد خوراکی و آکنه پیدا نشده است. بنابراین حداقل در حال حاضر می توان با اطمینان گفت هیچ رابطه اثبات شده ای بین مواد خوراکی و آکنه وجود ندارد.

متخصصان پوست می توانند تمام مشکلات پوستی را تشخیص بدهند

وقتی پیش متخصص پوست می روید و او می گوید هیچ مشکلی وجود ندارد ممکن است احساس آسودگی خاطر پیدا کنید. اما متخصص پوست نمی تواند تمام مشکلات پوستی را تشخیص بدهد. گاهی اوقات معاینات و آزمایش های پزشکان عوامل مهمی را که می توانند باعث مشکلات پوستی بشوند از قلم می اندازند. ممکن است بخواهید برای این که متوجه بشوید متخصص پوست چه چیزی را از قلم انداخته است پیش پزشک عمومی بروید و آزمایش هایی را بگذرانید.

آنتی اکسیدان های موضعی چین و چروک های پوست را از بین می برند


البته آنتی اکسیدان ها باعث جوانی پوست می شوند اما متاسفانه نمی توانند چین و چروک پوست را از بین ببرند. هرچند تحقیقات علمی در مورد چین و چروک های پوستی انجام شده است، دانشمندان نتوانسته اند رابطه ای بین آنتی اکسیدان ها و چین و چروک پوست پیدا کنند. اما این به آن معنا نیست که آنتی اکسیدان های موضعی چین و چروک ها را از بین نمی برند بلکه به این معنا است که برای تصمیم گیری درباره این موضوع خیلی زود است چون شواهد علمی زیادی درباره این موضوع منتشر نشده است.

محصولات مراقبت های پوستی "کاملا طبیعی" سالم هستند

در بازار کنونی لوازم آرایش پیدا کردن محصولی "کاملا طبیعی" غیرممکن است. هرچند شرکت های تولید لوازم آرایش به مشتریان می گویند محصولاتشان هیچ ماده مصنوعی ندارند، واقعیت چیز دیگری است.  هرچند مواد اولیه اصلی چنین محصولاتی می توانند طبیعی باشند، مواد نگهدارنده و مواد افزودنی مصنوعی زیادی برای افزایش تاثیر محصولات مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین قبل از خرید چنین محصولات کاملا طبیعی برچسب آن ها را بخوانید.

پوست خشک باعث چین و چروک می شود

چین و چروک و پیری پوست رابطه مستقیمی دارند. وقتی پوست پیر می شود نمی توانید از تغییراتی که در پوست ایجاد می شوند جلوگیری کنید. البته رطوبت می تواند باعث خوب به نظر رسیدن پوست دچار چین و چروک بشود اما این به آن معنی نیست که رطوبت می تواند پوست آسیب دیده را بهبود بدهد.  این یکی از رایج ترین باورهای نادرست در مورد پوست است.

محصولات پوستی گران قیمت بهتر از محصولات پوستی ارزان هستند

تعیین قیمت محصولات مراقبت از پوست خودش یک کسب و کار مجزا است. نمی توان در مورد کیفیت یا اثربخشی یک محصول مراقبت پوستی فقط براساس قیمت آن قضاوت کرد. عوامل زیادی از جمله کشور سازنده (مالیات) ، نام مارک و مواد اولیه محصول، قیمت یک محصول مراقبت پوستی را تعیین می کنند. استفاده از مواد اولیه کمیاب یا ارائه محصول توسط شناخته شده ترین شرکت های تولید محولات آرایشی و بهداشتی به این معنا نیست که این محصولات روی پوست تاثیری دارند.

مردان کمتر از زنان دچار مشکلات پوستی می شوند

مردان به اندازه زنان دچار مشکلات پوستی می شوند. به علاوه آن ها مشکلات بیشتری در رابطه با موهای صورتشان دارند. تنها تفاوت بین زنان مقدار زمان و هزینه ای است که آن ها صرف چین و چروک ها و دیگر مشکلات پوستی مربوط به پیری می کنند. تنها تفاوت این است که مردان معمولا به اندازه زنان این موضوع را بزرگ نمی کنند و به آن اهمیت نمی دهند.
 

ادامه این موضوع

اشعه ماوراء بنفش

پرتوی UV و مراقبت های پوستی مشترکات زیادی دارند. هرچند افراد زیادی دوست دارند با پرتوهای مصنوعی ماورا بنفش خود را برنزه کنند، فقط تعداد کمی از آن ها می دانند در فرایند برنزه کردن چه اتفاقی می افتد. شناخت دقیق پرتوهای UV به شما کمک می کند ریسک های استفاده از آن ها برای انجام مراقبت های پوستی را بدانید.

پوست و عملکرد آن

پوست انسان با محافظت از بدن در برابر عوامل خارجی کار فوق العاده ای انجام می دهد. اگر به پوست خود اهمیت می دهید یا متخصص آرایش و زیبایی هستید، شناخت پوست یکی از شرایط به بهترین نحو انجام دادن کارتان است.

تشخیص نوع پوست شما

اگرچه بسیاری از ما در مورد انواع پوست صحبت میکنیم، ولی به سختی میتوانیم نوع پوست را تشخیص دهیم و اینکه چطور یک درمان مناسب را انجام دهیم. توضیح مختصری در مورد انواع پوست و مراقبت از پوست داده شده است، برای شما مناسب میباشد.

سه لایه پوست

هرچند پوست ساده به نظر می رسد، پیچیدگی ها و زیست شناسی خود را دارد. پوست سه لایه دارد و این لایه ها سه عملکرد مختلف برای پوست دارند. هر لایه در حالی که مکمل لایه های بالا و زیر خود است وظیفه ویژه خود را انجام می دهد.

Top