ادامه موضوع

تشخیص نوع پوست شما
اشعه ماوراء بنفش
سه لایه پوست
باورهای نادرست در مورد پوست

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
پوست بزرگ ترین اندام بدن است. هرچند اغلب اوقات پوست یک اندام در نظر گرفته نمی شود، یک بخش لازم و ضروری بدن است که به عنوان سپر حفاظتی بدن در برابر محیط خارجی عمل می کند. فقط فردی بدون پوست را تصور کنید!

پوست به عنوان سدی در برابر عفونت عمل می کند

پوست حفاظ اصلی بدن انسان است که علیه محیط خارج عمل می کند. پوست به عنوان لایه محافظ بافت ها و اندام های زیرین عمل می کند. پوست با ساختار و موقعیتی که دارد از بدن در برابر سرما، گرما، نور و عوامل بیماری زا محافظت می کند. به خاطر وجود پوست، هیچ موجود خارجی نمی تواند با ماهیچه ها یا بافت ها تماس مستقیم داشته باشد. اگر پوست وجود نداشت، موجودات خارجی مانند موجودات میکروسکوپی می توانستند با داخل بدن تماس مستقیم پیدا کنند.

به علاوه، پوست به عنوان سدی در برابر عفونت ها عمل می کند و ساختار پوست یک سیستم ایمنی قوی دارد. این سیستم ایمنی بر کنش عوامل خارجی با پوست نظارت دارد و در صورت تشخیص هرنوع تداخل به آن پاسخ می دهد.

پوست حس ایجاد می کند


حس کردن یکی از عملکردهای اصلی پوست انسان است. چون در پوست پایانه های عصبی زیادی وجود دارند، انسان از طریق پوست چند حس را احساس می کند. پایانه های عصبی به سرما، گرما، فشار، ارتعاش و لمس شدن واکنش نشان می دهند. انسان ها به واسطه بعضی از این حس ها با هم ارتباط برقرار می کنند و این امر به دلیل حساس بودن پوست امکانپذیر شده است.

پوست دمای بدن را تنظیم می کند

دمای بدن یکی از عناصر کلیدی بدن انسان است. چون دمای بدن انسان ایستا است بسیار لازم است که دمای بدن در سطح ثابتی نگه داشته شود. اگر دمای بدن از سطح خاصی بالاتر برود، عملکرد بعضی اندام های بدن از جمله مغز متوقف می شود. بنابراین تنظیم دمای بدن مکانیزم پیشرفته ای دارد و پوست در این مکانیزم نقشی کلیدی دارد.

وقتی بدن هضم غذا یا ورزش های ماهیچه ای انجام می دهد گرما تولید می شود. این حرارت به واسطه جریان خون در تمام بدن توزیع می شود و جریان خون زیادی به پوست می رسد، هرچند چنین جریان خون زیادی برای عملکرد پوست لازم نیست. جریان خون زیاد در رگ های ظریفی که در سطح پوست هستند گردش پیدا می کند و حرارت خون به هوا می رود. وقتی فرد فعالیت فیزیکی دارد سرعت جریان خون بیشتر شده و انتشار حرارت سریع تر می شود.

پوست مواد زائد را از بدن خارج می کند

وقتی انرژی در سطح سلول تولید می شود، مواد زائد زیادی تولید می شوند. قسمت عمده این مواد به شکل توکسین هستند. این توکسین ها باید در اسرع وقت از بدن خارج شده و در بدن باقی نمانند. به این دلیل پوست در کنار مکانیزم های دیگری مانند دفع ادرار مورد استفاده قرار می گیرد.

به عنوان مثال وقتی افراد ورزش می کنند مواد زائید زیادی در سطح سلول ایجاد می شوند که تخلیه سریه توکسین ها را ایجاب می کنند. به این دلیل است که در زمان ورزش کردن زیاد عرق می کنیم. وقتی عرق تبخیر می شود مقدار مشخصی حرارت توسط وامنش ها در بدن ایجاد شده و جذب می شود تا دمای بدن تنظیم شود.

پوست ویتامین D را سنتز می کند

پوست انسان توانایی شگفت انگیزی برای سنتز ویتامین D دارد. ویتامین D یکی از ضروری ترین ویتامین ها برای بدن است. پوست می تواند با استفاده از نور خورشید ویتامین D را سنتز کند و این ویتامین برای برآوردن نیازهای بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

پوست در تعامل اجتماعی نقش دارد

در رابطه با تعامل اجتماعی، پوست به عنوان یک وسیله ارتباطی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به این دسته از ارتباطات معمولا زبان بدن (تن گفتار) گفته می شو.د. سرخ شدن یکی از کارهایی است که پوست برای ابراز احساسات انجام می دهد.
 
 
دسته بندی
زیبایی پوست » درباره پوست - آناتومی پوست
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

حرکت ضربدری با دستگاه سیم کش

پرس با کتل

سیم کش با تکنیک فلیپ ( Flip ) جودو

کرانچ معکوس با سیم کش

ایستاده با دمبل

Bottoms up

Top