پوست بزرگ ترین اندام انسان و یکی از اندام  هایی است که به بیشترین میزان مورد دید قرار دارد. هرچند پوست در مقایسه با سایر اندام های بدن ساده تر به نظر می رسد، سنگ بناهای آن پیچیدگی ها و ساختار خود را دارند. به علاوه در لایه های پوست فرایندهای شیمیایی زیادی اتفاق می افتند. پوست متشکل از سه لایه به نام های اپیدرم، درم، و هیپودرم است. بیایید نگاهی دقیق به ساختار پوست داشته باشیم.

اپیدرم

اپیدرم بیرونی ترین لایه پوست است که دیده می شود. اپیدرم چیزی است که از بدن انسان در برابر عوامل خارجی مانند موجودات میکروسکوپی، گرما و سرما محافظت می کند. ضخامت هپیدرم در جاهای مختلف بدن متفاوت است. به عنوان مثال، هپیدرم در پلک کمترین ضخامت و در کف دست بیشترین ضخامت را دارد.

تغذیه مورد نیاز برای رشد و حفظ اپیدرم توسط درم تامین می شود که لایه بعدی پوست است. لایه بیرونی پوست متشکل از چهار نوع سلول است: سلول های مرکل، کراتینوسیت ها، سلول های لانگرهانس، و ملانوسیت ها. در بین این چهار نوع سلول، کراتینوسیت ها بیشترین بخش اپیدرم یعنی حدود 85 درصد آن را شکل می دهند.

اپیدرم متشکل از 4 تا 5 لایه است. تعداد لایه ها به بخش های مختلف بدن بستگی دارد. این زیرلایه ها عبارتند از:
  1. قشر طبقه شاخی (لایه شاخی)
  2. قشر میانی (لایه شفاف)
  3. لایه دانه ای
  4. قشر زبرین (لایه خاردار)
  5. قشر انتهایی (لایه زاینده)

قشر انتهایی دارای سلول هایی به شکل ستون است. در این سطح سلول ها تقسیم می شوند و به بالا رانده می شوند تا سلول های لایه های بالایی را شکل بدهند. وقتی این سلول ها به لایه های بالایی می روند، سلول تغییر شکل می دهد و سرانجام در پوست خارجی می میرد.

درم

درم دومین لایه پوست است. ضخامت اپیدرم نیز مانند ضخامت درم در جاهای مختلف بدن متفاوت است. متفاوت بودن ضخامت در جاهای مختلف بدم ویژگی مشترک تمام لایه های پوست است چون عملکرد و شرایط پوست در جاهای مختلف بدن متفاوت هستند. پلک جایی است که درم کمترین ضخامت را دارد و در کمر ضخامت درم بیشترین مقدار خود را دارد. برخلاف اپیدرم، هیچ زیرلایه مستقلی در درم وجود ندارد بلکه سه نوع بافت دارد که در این زیرلایه وجود دارند.
  1. کلاژن
  2. بافت الاستیک
  3. فیبر مشبک (رتیکولر)
می توان درم را به دو لایه برآمده و رتیکولر تقسیم کرد. لایه بالایی از آرایش ظریف فیبرهای کلاژن تشکیل شده است و لایه پائینی که لایه رتیکولر است از آرایش ضخیم فیبرهای کلاژن شکل گرفته است.

ویژگی درم وجود سلول های تخصصی است. این سلول ها با عملکردهای مختلفی مانند حس کردن لامسه، فشار، و حس های دیگر در درم وجود دارند.

هیپودرم

هیپودرم آخرین لایه پوست است که در پائین پوست قرار دارد. هیپودرم عمدتا متشکل از چربی و بافت های پیوندی دیگر است. هدف اصلی این لایه پوست متصل کردن پوست به بافت های زیر آن است.

ترکیب و ساختار هیپودرم بسیار متفاوت از دو لایه دیگر پوست است. این لایه رگ های خونی و عصب های بزرگ و پیچیده ای را در خود جای داده است. به علاوه هیپودرم جایگاه فیبروبلاست ها است که مسئوا تولید کلاژن هستند. وقتی فیبرهای کلاژن در این لایه ساخته می شوند به لایه های بالایی انتقال پیدا می کنند.
تنظیم دمای بدن در این لایه پوست انجام می شود.
مهم تر از همه این که هیپودرم انرژی را ذخیره می کند. هیپودرم چربی و آب را برای مصرف آینده بدن ذخیره می کند.  به علاوه هیپودرم می تواند چربی ذخیره شده برای فرایند تولید انرژی را در زمانی که بدن به آن نیاز دارد ارائه کند. وقتی از کاهش وزن و از دست دادن چربی صحبت می کنیم در واقع در مورد کاهش کالری ذخیره شده در هیپودرم صحبت می کنیم.
 

ادامه این موضوع

اشعه ماوراء بنفش

پرتوی UV و مراقبت های پوستی مشترکات زیادی دارند. هرچند افراد زیادی دوست دارند با پرتوهای مصنوعی ماورا بنفش خود را برنزه کنند، فقط تعداد کمی از آن ها می دانند در فرایند برنزه کردن چه اتفاقی می افتد. شناخت دقیق پرتوهای UV به شما کمک می کند ریسک های استفاده از آن ها برای انجام مراقبت های پوستی را بدانید.

باورهای نادرست در مورد پوست

به خاطر باورهای نادرست زیادی که در مورد مراقبت از پوست وجود دارند، بعضی افراد در مورد پوستشان دچار مشکل می شوند چون یا درمان های صحیح را دنبال نمی کنند یا مشکل پوستی خود را نادیده می گیرند. این مقاله کوتاه چند باور نادرست و واقعیت هایی را در مورد مراقبت از پوست ارائه می کند.

پوست و عملکرد آن

پوست انسان با محافظت از بدن در برابر عوامل خارجی کار فوق العاده ای انجام می دهد. اگر به پوست خود اهمیت می دهید یا متخصص آرایش و زیبایی هستید، شناخت پوست یکی از شرایط به بهترین نحو انجام دادن کارتان است.

تشخیص نوع پوست شما

اگرچه بسیاری از ما در مورد انواع پوست صحبت میکنیم، ولی به سختی میتوانیم نوع پوست را تشخیص دهیم و اینکه چطور یک درمان مناسب را انجام دهیم. توضیح مختصری در مورد انواع پوست و مراقبت از پوست داده شده است، برای شما مناسب میباشد.

Top