ادامه موضوع

اشعه ماوراء بنفش
سه لایه پوست
پوست و عملکرد آن
باورهای نادرست در مورد پوست

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
همه در مورد انواع پوست صحبت میکنند اما چند نفرمیدانند که چگونه میتوانند بدرستی انواع پوست را تشخیص دهد؟ تعیین نوع پوست یک نفر مانند یک موشک علمی پیچیده نیست. اگر ویژگی های اولیه پوست را بدانید، قطعاً آنچه که برای پوست بهترین است را انجام میدهید.

پوست خشک

مکانیسم پوست خشک به این صورت است که منافذ پوست به میزان کافی بزرگ نیستند تا چربی را در خود ذخیره کنند. بنابر این، منافذ کوچک نمیتوانند چربی را در خود نگه دارند تا این چربی را به پوست خشک بازگردانند. به همین دلیل پوست صورت خشک و پوسته پوسته میشود. هنگامی که پوست خشک است اغلب در پوست صورت احساس سوزش بوجود میاید. بعضی از قسمت های پوست شما امکان دارد که بافت های مختلف داشته باشد. اگر پوست شما خشک است پس بهتر است از محصولات مراقبت از پوست ملایم استفاده شود. به علت عدم وجود عناصری که باید در پوست باشد پوست خشک معمولاً بسیار حساس است.

درحالیکه استفاده دائمی از مرطوب کننده ها بر روی پوست خشک بسیار مهم است، اما نباید بیش از حد از مرطوب کننده استفاده کنید. هر زمان که میخواهید از لایه بردار استفاده کنید مطمئن شوید که این لایه بردار درحالیکه لایه های مرده پوست را برمیدارد، حاوی روغن های طبیعی، مواد مغذی و نرم کننده برای لایه جدید پوست است.
بهترین راه برای تشخیص اینکه آیا پوستی خشک دارید این است که پس از اینکه صورت خود را پاک کردید با گذاشتن یک دستمال سفید روی پوست خود آنرا آزمایش  کنید. اگر هیچ نشانه ای از چربی روی آن دستمال ندیدید تقریباً میتوانید مطمئن شوید که دارای پوستی خشک هستید. یک روش دیگر برای تشخیص خشکی پوست این است که ناخن خود روی یک قسمت دیگر از پوست بدنتان بکشید و اگر یک خط سفید روی پوستتان باقی ماند پوست شما خشک است و بطور جدی به یک نرم کننده احتیاج دارد.

پوست چرب

پوست چرب به علت ترشح بیش از حد چربی اغلب یک نوع پوست مشکل دار بنظر میرسد. به علت اینکه منافذ پوست چرب بیش از حد باز هستند بنابراین این منافذ میتوانند چربی بیشتری را در خودشان ذخیره کنند. اگرچه پوست چرب را در مقایسه با پوست خشک سالم است، اما مشکل زمانی بوجود میاید که آلودگی ها در این منافذ بزرگ پوست تجمع میکنند و باعث بوجود آمدن جوش و سایر بیماری های مشابه درپوست میشود.

هنگام استفاده از محصولات مراقبت از پوست چرب، مهم است که از محصولاتی استفاده کنید که منافذ پوست را جمع تر کند. این محصولات اغلب حاوی یک فرمول قوی تر پاک کنندگی هستند که هنگام استفاده از آنها آلاینده های انباشته شده در این منافذ را از بین میبرد.

بهترین تست برای پوست چرب این است که یک دستمال سفید را روی بینی خود بگذارید. از روی دستمال کمی اطراف بینی خود را فشار دهید و نتیجه آن این است که جای چربی روی دستمال باقی میماند!

پوست های معمولی

پوست معمولی معمولاً دارای منافذی با اندازه مناسب هستند. بنابراین پوست حاوی میزان متعادلی از چربی است. اگر پوست معمولی دارید، تا حدی خوش شانس هستید، زیرا مراقبت از پوست معمولی بسیار آسان است. اما اگر شما در مورد رسیدگی به کیفیت پوست خود سهل انگاری کنید، حتی در پوست معمولی هم میتواند جوش و یا دانه های سر سیاه بوجود بیاید. تا آنجا که به محصولات مراقبت از پوست معمولی مربوط میشود، محصولات فراوانی برای انتخاب وجود دارد. بنابراین شما آزادانه میتوانید هر محصولی را که بخواهید فراهم کنید، به این شرط که حساسیت های پوست های معمولی و یا مسائلی مشابه آنرا نداشته باشید.

یک نشانه واضح برای شناسایی یک پوست معمولی این است که  10 دقیقه پس شستن صورت، یک دستمال سفید را روی پوست صورت بگذارید و فقط کمی چربی روی دستمال باقی بماند.

پوست های مختلط

پوست مختلط بصورتی است که قسمت هایی از صورت مانند بینی و پیشانی بسیار چرب است  و قسمتهایی مانند گونه ها حالت معمولی دارند.
اگر شما چنین پوستی دارید، باید از پوستتان بیشتر مراقبت کنید و از محصولاتی که برای این نوع از پوست صورت است، استفاده کنید زیرا نمیخواهید که به قسمتهای چرب و یا قسمتهای خشک پوستتان آسیب برسانید.

امکان دارد که به علت داشتن پوست مختلط با مشکل مواجه شوید اما اگر بیشتر توجه کنید متوجه میشوید که قسمت بینی و پیشانی تمام مدت چربی بیشتری تولید میکنند در حالیکه قسمتهای دیگر پوست معمولی هستند. اگر هر روز پوست شما چنین حالتی را دارد دارای یک پوست مختلط هستید.

پوست حساس

هر فردی با هر نوع پوستی هم که باشد امکان دارد پوست حساسی داشته باشد. بنابراین با توجه به نوع پوست و میزان حساسیت پوست شما، برای مراقبت بیشتر باید بهترین محصولات مراقبت از پوست را تهیه کنید. حساس شدن پوست صورت یک امر طبیعی است که امکان دارد به علل گوناگون مانند اپیلاسیون کردن بالای لب، برداشتن ابرو و استفاده از کرم های مخصوص از بین بردن موهای زائد بوجود بیاید. اگر پس از آرایش کردن در قسمتی از پوست خود احساس سوزش کردید، احتمالاً  قسمتی از عصب آن بخش از پوست تحت فشار قرار گرفته است! بنابراین برای پوست های حساس فقط از لوسیون های ملایم و محصولات مراقبت از پوست که مخصوص این نوع پوست ها است باید استفاده کرد.

پوست های آسیب دیده و پیری پوست

پیری پوست و پوست آسیب دیده از آفتاب را به راحتی نمیتوان ترمیم کرد. در این شرایط پوست بینهایت حساس میشود و گاهی اوقات انعطاف ناپذیر میشود. بنابراین، از محصولات مراقبت از پوست که بسیار ملایم هستند باید استفاده کرد.
 
 
دسته بندی
زیبایی پوست » درباره پوست - آناتومی پوست
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

غلتاندن با هالتر روی زانو

پرس سرشانه - مخالف جاذبه

وزنه برداری دو ضرب

چرخش آرنج ها

تمرین با دمبل سنگین

کرانچ معکوس با سیم کش

Top