امکان دارد که در مورد اثرات مضر نور خورشید بر روی پوست شنیده باشید. اما چگونه و چطوراین اثرات مضر پیش میاید؟ صدمات احتمالی که ناشی از نور خورشید است، چیست؟ و اینکه نور خورشید به تولید یتامین D کمک میکند آیا یک دروغ است؟ در این مقاله به تمام سوالات و شک و تردیدهای شما در مورد خورشید و اثرات آن بر روی پوست پاسخ داده میشود.

پیری زودرس

چطور خورشید باعث میشود که من مسن تر از سن حقیقی خودم بنظر برسم؟ خوب، برای این پرسشها چندین پاسخ وجود دارد. نور خورشید رنگ پوست را تغییر میدهد. اگر شما در زیر نور خورشید ساعتها راه بروید، هنگام بازگشت به خانه شبیه یک موجودعجیبی میشوید که بر اثر آفتاب سوختگی لکه هایی به رنگ  قرمز، سفید و یا سیاه ( بستگی به رنگ پوست شما دارد ) روی پوست شما بوجود آمده است.

صحبت تخصصی در این مورد به این صورت است که اشعه UV ( اشعه ماوراء بنفش نور خورشید ) خورشید وارد پوست شما میشود و به کلاژن ( فراوان ترین ویتامین موجود در بدن ) پوست آسیب میرساند. هنگامی که کلاژن پوست آسیب ببیند قابل ترمیم نیست و در نتیجه چروک هایی روی پوست شما بوجود میاید که باعث میشود مسن تر از سن خود بنظر برسید.

به علت نور اضافی خورشید بافت پوست شما تغییر میکند

هنگامی که در زیر نور خورشید بدون استفاده از مرطوب کننده و لوسیون ضد آفتاب راه میروید، این احتمال وجود دارد که پوست شما بسوزد. آن قسمت از لکه های آفتاب سوختگی درروی پوست شما بعداً حساس میشود و گاهی اوقات دردناک و در مواقعی همراه با سوزش است. چند روز بعد میبیند که آن قسمت از پوستتان که دچار آفتاب سوختگی شده، درحال  پوسته پوسته شدن است. بنابراین اگر برای مدت طولانی در زیر نور آفتاب بودید، از دیدن لکه هایی در سراسر پوست که بر اثر آسیب دیدگی از نور خورشید بوجود آمده اند تعجب نکنید حتی امکان دارد تا خوب شدن آنها دوره سختی را بگذرانید.

تاثیر بر روی عروق – بیش از حد در معرض نور خورشید قرار گرفتن هم باعث میشود که دیواره رگهای خونی نازکتر شوند. امکان دارد که این نازک شدن عاملی برای کبود شدن بخشهای آسیب دیده پوست از نور خورشید شود. بخشهایی از پوست مانند ساعد دست، پا و غیره پس از اینکه بیش از حد در معرض اشعه  UV ( اشعه ماوراء بنفش ) خورشید قرار میگیرند حالت کبودی پیدا میکنند.

رنگدانه های پوست تغییر پیدا میکنند – بیش از حد درمعرض خورشید قرار گرفتن باعث تغییر رنگدانه های پوست میشود که به آنها  لک صورت گفته میشود. با این حال، بدانید که در افرادی که پوست روشن تری دارند نسبت به افرادی که پوست تیره دارند لک  راحتتر روی پوست آنها بوجود میاید. از نظر علمی سلول های ملانین ( رنگدانه اصلی ایجاد کننده رنگ پوست ) وقتی درمعرض نور خورشید قرار میگیرند آسیب میبینند و بزرگتر میشوند و لک صورت را بوجود میاورند. بسیاری از مردم باور دارند که ایجاد لک پوست یک اختلال در پوست است که به سن فرد ارتباط پیدا میکند، اما حقیقت این است که این مسئله نه به سن و نه به خورشید ربطی ندارد.

برجستگی های پوست – معمولاً این برجستگی ها که بصورت خال هستند در قسمت هایی از پوست بوجود میاید که بیشتر در معرض نور خورشید قرار دارند و به اشعه UV واکنش نشان میدهند. بطور مشابه، یک بیماری که بنام کراتوز آکتئیک Actic Keratoses ( یک بیماری پوستی پیش سرطانی شایع که ناشی از قرار گرفتن در معرض بیش از حد در برابر اشعه UV بوجود میاید ) که وقتی لمس میشود بصورت یک خال است گرچه قابل دیدن نیست. پشت دست، صورت و گوش بیشترین مکانهای آسیب پذیری هستند که در معرض بیماری کراتوز آکتئیک  Actic Keratoses قرار دارند. یک نوع برجستگی دیگر بنام کِراتوز سبورئیک seborrheic keratosis ( یک نوع بیماری التهابی پوست ) وجود دارد که بیشتر بصورت یک ضایعه میباشد که بنظر میرسد به پوست چسبیده است. کراتوز آکتیک میتواند بعداً به سرطان تبدیل شود در حالیکه کِراتوز سبورئیک عامل چنین خطری نیست.

سرطان پوست و خورشید

همه ما میدانیم که نور خورشید یک عامل پیش برنده درسرطان پوست است. تا آنجا به انواع سرطان پوست مربوط میشود، سه نوع سرطان پوست است که افراد میتوانند به آن مبتلا شوند. سرطان ملانوم melanoma، سرطان سلول سنگفرشی squamous cell carcinomaو سرطان کارسینوم سلول بازال basal cell carcinoma.

در میان این سه نوع سرطان کارسینوم سلول بازال شایع ترین نوع سرطان شناخته شده است و در مقایسه با ملانوم که به سرعت رشد میکند و پخش میشود کمتر خطرناک است. بنابراین ملانوم به عنوان خطرناک ترین نوع سرطان پوست است که تا بحال  شناخته شده است. بعد از ملانوم، کارسینوم سلول سنگفرشی دومین نوع سرطان شایع پوست است، اما سرعت رشد آن به اندازه ملانوم نیست.

در حال حاضر برای پیدا کردن درمان این سرطان ها طبابت های  دارویی انجام میگیرد، بنابراین بهترین کاری که ما میتوانیم انجام دهیم این است که تا آنجا که امکان دارد از اشعه UV خورشید دوری کنیم به این دلیل که مبتلا شدن یک فرد به سرطان تقریباً به ژن های خودشان و به میزان زمانی که در معرض اشعه UV قرار میگیرد، بستگی دارد.
 

ادامه این موضوع

آیا آب برای پوست مفید است؟

رابطه بین آب و پوست یکی از موضوعاتی است که سال ها مورد بحث بوده است. سلایق فردی در انتخاب آب و وسایل حمام نقش اصلی را دارند. دانستن اثرات دمای آب، صابون و کلر بر پوست اهمیت دارد.

اصول مراقبت از پوست

در این مقاله در مورد الفبای اصول مراقبت از پوست صحبت شده است که برای شما یک شروع تازه در این مورد است. اصول اولیه برای زندگی لازم است و اصول اولیه مراقبت از پوست هم باید برای شما اهمیت داشته باشد.

پوست سالم در مقایسه با پوست ناسالم

اگر می خواهید پوست سالمی داشته باشید باید بتوانید تشخیص بدهید پوست ناسالم چیست. این راهنمای مختصر، چند ترفند و چگونه مقایسه کردن پوست سالم و ناسالم برای تشخیص پوست ناسالم را ارائه می کند. با رعایت این نکات هر وقت مسواک می زنید یا دوش می گیرید می توانید پوستتان را از نظر سلامت آن بررسی کنید.

حلقه‌های سیاه زیر جشم ها را چطور بپوشانیم؟

حلقه های سیاه زیر چشم یکی از مشکلات رایجی هستند که بعضی افراد با آن مواجه می شوند. هرچند صدها کرم برای این مشکل پوستی در بازار موجود است، به دلایل بسیاری پوشاندن این ناحیه با آرایش کاملا کارساز است.

درمان پوست های خشک

مقاله حاضر به مشکلات پوست های خشک و نحوه درمان آنها می پردازد، به ویژه، روی چشم ها، اطراف بینی، چانه و گونه ها و همچنین روی جوش های سر سیاه. به همان اندازه که به محصولات مراقبت های پوستی اهمیت داده می شود، پوست های خشک نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

درمان خشکی آرنج

آرنج بخشی از بدن است که به بیشترین میزان مورد استفاده و در معرض هوا قرار می گیرد. بنابراین آرنج آسان تر از بخش های دیگر بدن خشک شده و سلول های پوست مرده ایجاد می کند. این درمان های خانگی می توانند با موفقیت برای بدون هزینه درمان کردن خشکی آرنج مورد استفاده قرار بگیرند.

درمان خشکی دست

خشکی دست یکی از مشکلات پوستی رایج است که در همه جای دنیا دیده می شود. خشکی دست دلایل زیادی دارد. با رعایت چند نکته ساده می توان به آسانی این شرایط را کنترل کرد. این مقاله نکته ها و ترفندهای جلوگیری از خشکی دست را توضیح می دهد.

دستور العمل برای پوست صورت

دراین مقاله یک دستور العمل ماسک صورت آمده است که به آسانی میتوان آنرا در خانه ساخت. عوامل مغذی برای هر یک از مواد تشکیل دهنده هم برای هر دستور العمل داده شده است. این روش بهتر از رفتن به سالن زیبایی و استفاده از ماسک صورت است.

راه هایی برای پوشاندن صورت

بسیاری از خانم ها با شرایط اضطراری مواجه می شوند که در آن باید جوش و لکه و چیزهای مشابه دیگر را روی صورتشان بپوشانند. در این مقاله راهنمائی در مورد کارهایی ارائه شده است که در صورت احساس نیاز به پوشاندن یک بخش از صورتتان باید انجام بدهید.

روش‌های درمان خشکی پا

"خشکی پا" یکی از رایج ترین مشکلات پوستی بین بزرگسالان است. بین درمان های دیگر، درمان های خانگی خیلی خوب خشکی و ترک پا را رفع می کنند. می توانید از چیزهایی که در آشپزخانه دارید برای درست کردن یک دارو در مدت زمانی کوتاه استفاده کنید.

مراقبت از پوست

جراحان پلاستیک توجه بسیار کمی در بافت پوست تا سال های اخیر داشتند. در عوض آنها در عمل جراحی برای برداشت پوست اضافی تاکید می کردند. امروز تعدادی از روش های جوان سازی پوست بدون جراحی در دسترس هستند.

مراقبت از پوست بر اساس نوع پوست

این مقاله در مورد انواع پوست صحبت میکند. آشنایی با انواع پوست به شما کمک میکند که نوع پوست خود را تشخیص دهید. مشکلات احتمالی در مورد انواع پوست نیز مورد بحث قرار میگیرد و راه حل های احتمالی نیز برای آن ارائه داده میشود.

مراقبت از پوست برای آقایان

این مقاله مواردی که برای مراقبت از پوست آقایان مورد نیاز است را ارائه میدهد. در سه سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته، با ذکر جزییات مفصلاً در مورد آن صحبت شده است. اهمیت ماسک صورت و تقویت کننده های صورت هم مورد بحث قرار گرفته شده است.

مراقبت از پوست برای سن خاص

در هر سنی مراقبت از پوست یک کار خاص است به این دلیل که در سنین مختلف با مشکلات گوناگونی روبرو میشویم. روش مناسب برای رسیدگی به این مشکلات به شما کمک میکند که به راحتی بتوانید اختلالات پوستی را برطرف کنید و سلامتی پوست را حفظ کنید.

مراقبت از پوست بصورت موضعی

اگرچه ما روزانه پوست خود را میشوییم، اما آیا اینکار را به روش صحیح انجام میدهیم؟ آیا ما تمام قسمت های پوست بدنمان را که احتیاج به مراقبت و رسیدگی دارند، توجه میکنیم؟ یا اینکه با بی توجهی باعث میشویم که پوست ما حالت سرزندگی و شادابی خودش را از دست بدهد و آسیب ببیند، آیا این خواست ما است؟

مراقبت از پوست خشک بدن

مراقبت از پوست خشک کار سختی است. وقتی کارهای ابتدایی را که شرایط پوست را بهتر می کنند بدانید، می توانید به آسانی از خشکی پوست جلوگیری کرده و آن را کنترل کنید.

مراقبت از پوست صورت

این مقاله به مواردی می پردازد که شخص باید در مراقبت از پوست خود به آن بپردازد. دو مورد مراقبت از پوست در هنگام صبح و عصر از مواردی هستند که به تفصیل به آنها اشاره شده است. بعضی نکاتی هم که باید در کل صورت باید انجام شود مورد بررسی قرار گرفته است.

مراقبت از پوست صورت برای خانمها

این مقاله روال مراقبت از پوست صورت را برای خانمها توضیح میدهد. شایع ترین مشکل زنان آکنه و چین و چروک پوست صورت است. خانمها با این جزئیات سروکار دارند. یک راهنمای کامل مراقبت از صورت در اینجا تهیه شده است.

مراقبت دائمی از پوست صورت

انگیزه اصلی این است که برای مراقبت از پوست صورت به شما آگاهی داده شود تا طبق یک روال منظم آنرا انجام دهید. مجموعه ای از سوالات هم داده شده است که با جواب دادن به آنها میتوانید تعیین کنید که انجام دادن این روال مناسب است یا نه؟

نیازها و قوانین مراقبت از پوست

مراقبت از پوست شما چیزی است که باید بطور دقیق انجام گیرد. در طی مراقبت از پوستتان باید از قوانین و از استانداردهایی که بطورکلی قابل قبول است، پیروی کنید. بنابراین بدنبال این باشید که برای مراقبت از پوست خودتان باید چکار کنید و از چه محصولاتی باید استفاده کنید.

ورزش دادن صورت

این مقاله در مورد ورزش دادن صورت توضیح میدهد. یک مراقبت دائمی خوب از پوست صورت باید شامل ورزش دادن صورت هم باشد. در این مقاله در مورد تعدادی از ورزشها که برای عضلات صورت، گردن و همچنین چشم است، توضیح داده شده است.

Top