ادامه موضوع

نیازها و قوانین مراقبت از پوست
اصول مراقبت از پوست
مراقبت از پوست بصورت موضعی
مراقبت از پوست برای سن خاص
آیا آب برای پوست مفید است؟
پوست سالم در مقایسه با پوست ناسالم
راه هایی برای پوشاندن صورت
درمان خشکی آرنج
روش‌های درمان خشکی پا
حلقه‌های سیاه زیر جشم ها را چطور بپوشانیم؟
مراقبت از پوست خشک بدن
درمان خشکی دست
دستور العمل برای پوست صورت
مراقبت از پوست بر اساس نوع پوست
مراقبت از پوست صورت
درمان پوست های خشک
ورزش دادن صورت
مراقبت از پوست صورت برای خانمها
مراقبت از پوست برای آقایان
مراقبت دائمی از پوست صورت
مراقبت از پوست

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
امکان دارد که در مورد اثرات مضر نور خورشید بر روی پوست شنیده باشید. اما چگونه و چطوراین اثرات مضر پیش میاید؟ صدمات احتمالی که ناشی از نور خورشید است، چیست؟ و اینکه نور خورشید به تولید یتامین D کمک میکند آیا یک دروغ است؟ در این مقاله به تمام سوالات و شک و تردیدهای شما در مورد خورشید و اثرات آن بر روی پوست پاسخ داده میشود.

پیری زودرس

چطور خورشید باعث میشود که من مسن تر از سن حقیقی خودم بنظر برسم؟ خوب، برای این پرسشها چندین پاسخ وجود دارد. نور خورشید رنگ پوست را تغییر میدهد. اگر شما در زیر نور خورشید ساعتها راه بروید، هنگام بازگشت به خانه شبیه یک موجودعجیبی میشوید که بر اثر آفتاب سوختگی لکه هایی به رنگ  قرمز، سفید و یا سیاه ( بستگی به رنگ پوست شما دارد ) روی پوست شما بوجود آمده است.

صحبت تخصصی در این مورد به این صورت است که اشعه UV ( اشعه ماوراء بنفش نور خورشید ) خورشید وارد پوست شما میشود و به کلاژن ( فراوان ترین ویتامین موجود در بدن ) پوست آسیب میرساند. هنگامی که کلاژن پوست آسیب ببیند قابل ترمیم نیست و در نتیجه چروک هایی روی پوست شما بوجود میاید که باعث میشود مسن تر از سن خود بنظر برسید.

به علت نور اضافی خورشید بافت پوست شما تغییر میکند

هنگامی که در زیر نور خورشید بدون استفاده از مرطوب کننده و لوسیون ضد آفتاب راه میروید، این احتمال وجود دارد که پوست شما بسوزد. آن قسمت از لکه های آفتاب سوختگی درروی پوست شما بعداً حساس میشود و گاهی اوقات دردناک و در مواقعی همراه با سوزش است. چند روز بعد میبیند که آن قسمت از پوستتان که دچار آفتاب سوختگی شده، درحال  پوسته پوسته شدن است. بنابراین اگر برای مدت طولانی در زیر نور آفتاب بودید، از دیدن لکه هایی در سراسر پوست که بر اثر آسیب دیدگی از نور خورشید بوجود آمده اند تعجب نکنید حتی امکان دارد تا خوب شدن آنها دوره سختی را بگذرانید.

تاثیر بر روی عروق – بیش از حد در معرض نور خورشید قرار گرفتن هم باعث میشود که دیواره رگهای خونی نازکتر شوند. امکان دارد که این نازک شدن عاملی برای کبود شدن بخشهای آسیب دیده پوست از نور خورشید شود. بخشهایی از پوست مانند ساعد دست، پا و غیره پس از اینکه بیش از حد در معرض اشعه  UV ( اشعه ماوراء بنفش ) خورشید قرار میگیرند حالت کبودی پیدا میکنند.

رنگدانه های پوست تغییر پیدا میکنند – بیش از حد درمعرض خورشید قرار گرفتن باعث تغییر رنگدانه های پوست میشود که به آنها  لک صورت گفته میشود. با این حال، بدانید که در افرادی که پوست روشن تری دارند نسبت به افرادی که پوست تیره دارند لک  راحتتر روی پوست آنها بوجود میاید. از نظر علمی سلول های ملانین ( رنگدانه اصلی ایجاد کننده رنگ پوست ) وقتی درمعرض نور خورشید قرار میگیرند آسیب میبینند و بزرگتر میشوند و لک صورت را بوجود میاورند. بسیاری از مردم باور دارند که ایجاد لک پوست یک اختلال در پوست است که به سن فرد ارتباط پیدا میکند، اما حقیقت این است که این مسئله نه به سن و نه به خورشید ربطی ندارد.

برجستگی های پوست – معمولاً این برجستگی ها که بصورت خال هستند در قسمت هایی از پوست بوجود میاید که بیشتر در معرض نور خورشید قرار دارند و به اشعه UV واکنش نشان میدهند. بطور مشابه، یک بیماری که بنام کراتوز آکتئیک Actic Keratoses ( یک بیماری پوستی پیش سرطانی شایع که ناشی از قرار گرفتن در معرض بیش از حد در برابر اشعه UV بوجود میاید ) که وقتی لمس میشود بصورت یک خال است گرچه قابل دیدن نیست. پشت دست، صورت و گوش بیشترین مکانهای آسیب پذیری هستند که در معرض بیماری کراتوز آکتئیک  Actic Keratoses قرار دارند. یک نوع برجستگی دیگر بنام کِراتوز سبورئیک seborrheic keratosis ( یک نوع بیماری التهابی پوست ) وجود دارد که بیشتر بصورت یک ضایعه میباشد که بنظر میرسد به پوست چسبیده است. کراتوز آکتیک میتواند بعداً به سرطان تبدیل شود در حالیکه کِراتوز سبورئیک عامل چنین خطری نیست.

سرطان پوست و خورشید

همه ما میدانیم که نور خورشید یک عامل پیش برنده درسرطان پوست است. تا آنجا به انواع سرطان پوست مربوط میشود، سه نوع سرطان پوست است که افراد میتوانند به آن مبتلا شوند. سرطان ملانوم melanoma، سرطان سلول سنگفرشی squamous cell carcinomaو سرطان کارسینوم سلول بازال basal cell carcinoma.

در میان این سه نوع سرطان کارسینوم سلول بازال شایع ترین نوع سرطان شناخته شده است و در مقایسه با ملانوم که به سرعت رشد میکند و پخش میشود کمتر خطرناک است. بنابراین ملانوم به عنوان خطرناک ترین نوع سرطان پوست است که تا بحال  شناخته شده است. بعد از ملانوم، کارسینوم سلول سنگفرشی دومین نوع سرطان شایع پوست است، اما سرعت رشد آن به اندازه ملانوم نیست.

در حال حاضر برای پیدا کردن درمان این سرطان ها طبابت های  دارویی انجام میگیرد، بنابراین بهترین کاری که ما میتوانیم انجام دهیم این است که تا آنجا که امکان دارد از اشعه UV خورشید دوری کنیم به این دلیل که مبتلا شدن یک فرد به سرطان تقریباً به ژن های خودشان و به میزان زمانی که در معرض اشعه UV قرار میگیرد، بستگی دارد.
 
 
دسته بندی
زیبایی پوست » مراقبت از پوست
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

پرس شانه با هالتر

تمرین با غلتک - غلتاندن به سمت خارج

کرانچ معکوس با سیم کش

پشت بازو خوابیده

کلین اند پرس

دمبل روی نیمکت شیب دار

Top