از بیمار خواسته می شود تا تغییراتی را در رابطه با نوع غذای مصرفی و چگونگی مصرف و میزان مصرف، در رژیم غذایی خود اعمال کند.

رژیم مرحله ی پیش از جراحی

در مرحله ی پیش از جراحی، جراح برای شما رژیم ویژه ای را تجویز می کند. این رژیم در اصل سیستم بدنی شما را برای جراحی آماده می کند. از طرفی این رژیم به طور ویژه چربی بدنی اطراف کبد و معده را کاهش می دهد و از بافت عضلانی محافظت می کند و روند کاهش وزن را افزایش می دهد، از طرفی به شما در روند بازتوانی یاری می رساند. دریافت کالری در این مرحله می بایست حدود 800 تا 1200 کالری در روز باشد، به طوری که حدود 80 تا 120 گرم آن شامل دریافت مواد پروتئینی می باشد.

رژیم مرحله ی پس از جراحی

در مرحله ی پس از جراحی، مسئله مهم اینست که شما غذایی مصرف کنید که ارزش تغذیه ای خوبی داشته باشد، پس در نتیجه ی آن شما می توانید سالم و سرحال باشید. رژیم متعادل مناسب اساسا شامل پروتئین های با چربی کم (برخی انواع گوشت، ماهی، مرغ بدون پوست، و تخم مرغ)، میوه ها و سبزیجات، نان غلات و حبوبات بهداشتی، محصولات لبنی و غیره می باشد. مهم اینست که به جای آن که 3 وعده غذایی بزرگ و حجیم صرف کنیم، چندین وعده غذایی کم حجم داشته باشیم. در بین وعده های غذایی نمی بایست میان وعده ای صرف شود. می بایست غذا به آرامی خورده شود و به درستی هم جویده شود. در غذا خوردن افراط نکنید و با شدت غذا نخورید. می بایست غذاهای پروتئینی زیادی بخورید و غذاهای حاوی کربوهیدرات و چربی بسیار کمی استفاده کنید. نوشیدن مقادیر زیادی آب و سایر مایعات در طی روز می تواند مفید باشد.

پس از جراحی از بیمار می خواهیم تا برای 2 هفته ی اول، تنها غذاهای آبکی مصرف کند. در این مرحله، اساسا غذاها شامل خامه ی شیر، سوپ و آبگوشت و غیره می باشد. پس از 2 هفته از زمان رژیم غذایی داده شده، برای بیمار غذاهای نیمه جامد همانند مرغ بدون پوست، ماهی و غیره هم تجویز می شود. تنها پس از 6 هفته از جراحی به بیمار اجازه داده می شود تا غذاهای جامد مصرف کند.

غذاهایی که قبل و بعد از جراحی می بایست از خوردن آن ها پرهیز کرد

غذاهای مشخصی وجود دارند که نیاز است قبل و بعد از جراحی از خوردن آن ها اجتناب شود. اول از همه، تمام غذاهای با محتوای غنی از شکر و قند، و چربی می بایست کنار گذاشته شوند. هر نوع ماده غذایی فاسد و یا غذاهای با ارزش غذایی کم می بایست کنار گذاشته شوند و از مصرف آن ها اجتناب شود.

برای سرعت بخشیدن به روند کاهش وزن، نیاز است تا از موارد زیر پرهیز شود
  • غذاهای پر از کربوهیدرات، همانند: آب نبات، شیرینی، نوشابه، شربت، عسل، مربا، کیک، بستنی
  • غذاهای با میزان چربی بالا: شکلات، چیپس، کیک، شیرینی، بستنی، گوشت خوک، سوسیس، غذاهای سرخ شده، سس های خامه ای
  • به طور کلی میلک شیک، نوشابه، آبجو، شیر و الکل
  • غذاهای با نشاسته و آرد سفید، مانند ماکارونی، برنج و نان
  • کره و روغن و سایر چربی ها را می بایست به حداقل میزان مصرفی در روز محدود کرد.
  • نوشیدنی های گاز دار مانند آب گازدار، شامپاین می تواند باعث افزایش حجم شکم شود و باعث ایجاد ناراحتی شوند.
  • غذاهای حاوی محتوای بالای فیبر از جمله ذرت، کرفس، مارچوبه، میوه خشک، پرتقال، آناناس، سیب زمینی شیرین که به راحتی قابل هضم نیستند و ممکن است در شکم شما گیر کنند.
  • سایر غذاها شامل بادام زمینی، پاپ کورن، دانه میوه ها و سبزیجات، و گوشت هایی که به سختی جویده و بلعیده می شوند مانند گوشت گاو و حتی همبرگر که می بایست از خوردن آن ها اجتناب شود.
  • پس از جراحی، نباید فورا الکل مصرف شود. بلافاصله قبل و پس از وعده های غذایی از هر نوعی مایعی استفاده نکنید.
شما می بایست از تمام دستورات تجویز شده توسط پزشک در رابطه ی با رژیم غذایی داده شده تبعیت کنید، در نتیجه می توانید روند بازتوانی خود را سرعت ببخشید.
 

ادامه این موضوع

جراحی لپ باند چه نوع روش جراحی است؟ این روش چگونه عمل می کند؟

جراحی لپ باند چیزی جز بستن قابل تنظیم معده با روش لاپاراسکوپی نمی باشد، و برای کمک به کاهش وزن در افرادی که اضافه وزن دارند استفاده می شود. در حیطه ی پزشکی، جراحی لپ باند برای کمک به افراد چاق برای دوری از خطرات همراه با وزن بالا به کار می رود.

آمار مربوط به جراحی لپ باند

چاقی یک مشکل طبی جدی است که امروزه ملیون ها انسان با آن دست به گریبان هستند. اکثر آن ها راه کار های گوناگونی را برای کاهش وزن انتخاب می کنند، ولی در مدت زمان طولانی، تمام آن ها با موفقیت همراه نمی باشد. حقایق در مورد جراحی لپ باند، میزان موفقیت این روش جراحی را تفسیر می کند.

چرا روش جراحی لپ باند انجام می شود؟

روش های گوناگونی برای کاهش وزن وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد. یکی از این گزینه ها پس از آن که افراد از روش های معمولی برای کاهش وزن ناامید می شوند، روش جراحی است،. جراحی لپ باند مقبولیت عام دارد.

خطرات جراحی لپ باند

جراحی لپ باند که یکی از روش های جراحی کاهش وزن است، خطراتی را به همراه دارد و پیش از تصمیم به جراحی تمامی این خطرات می بایست توسط جراح و تیم کاری متخصص به صورت جزء به جزء بحث شوند.

عوارض جانبی جراحی لپ باند

جراحی لپ باند یک سری اثرات مثبت و منفی مربوط به خود را دارد که در این بخش بحث شده اند. این داده ها می تواند به فرد در دریافت ایده ی بهتر در زمینه کاری که باید انجام شود، کمک کند.

ماه های پس از جراحی لپ باند – وضعیت زندگی پس از جراحی

جراحی لپ باند، مرحله ی آخر این روش نیست. بیمار می بایست برای هفته ها و یا ماه ها پس از روند بازتوانی، برای حفظ سلامتی کامل و مناسب و کاهش وزن مداوم، مراقب وضعیت خود باشد.

مقایسه ی جراحی لپ باند با سایر روش های جراحی کاهش وزن

هیچ نوع برش و یا قرار دهی مجدد روده در جراحی لپ باند در مقایسه با سایر روش های جراحی کاهش وزن دیده نمی شود. قطعا، روش کاهش وزن بی خطر مناسب است و نیازمند زمان بازتوانی کوتاهی برای جراحی لپ باند می باشد.

Top