جراحی لپ باند یکی از روش های جراحی کاهش وزن است که به فرد چاق کمک می کند تا وزن خود را تحت کنترل بگیرد. این روش جراحی، یک متد ابتکاری است که سریعا پیشرفت کرده است، به علت این که بی خطر است و در مقایسه با سایر روش های جراحی قابل اتکاتر است و عوارض کمتری در زمان جراحی و پس از آن دارد.

مهم ترین خطر

اولین و جدی ترین خطر این جراحی، وقوع مرگ است. این اتفاق یا در زمان جراحی و یا در مدت کوتاهی پس از جراحی حادث می شود. این خطر در تمام روش های جراحی مرتبط با چاقی وجود دارد و اختصاصی جراحی لپ باند نمی باشد. تحقیقات اخیر آن را تائید کرده اند، در حالی که خطر آن در زمان انجام جراحی لپ باند به طور نسبی کم است، پس در تمام مراحل جراحی می بایست احتیاط لازم انجام شود.

مهم ترین فردی که مسئول کنترل این خطر است، جراح می باشد. این خطر بسته به اعتماد به نفس و مهارت جراح دارد که باعث می شود این روند جراحی برای بیمار بدون عارضه باشد. جراح می بایست تحقیقات کافی و کار کافی در این زمینه انجام دهد و در مورد روند جراحی در مورد تمام فعالیت ها، دستورات کلی داشته باشد. میزان موفقیت جراحی مستقیما به چابکی و تجربه ی جراح بستگی دارد.

سایر خطرات

برخی از دیگر خطرات که در حد کمتری نقش دارند شامل سن، وزن، وجود هر نوع بیماری دیگر می باشد که ممکن است مستقیما با چاقی مرتبط باشد و یا ارتباطی با آن نداشته باشد. خطر دیگر اینست که پارگی تدریجی دیواره شکم که پرفوراسیون معده (سوراخ شدن معده) (gastric perforation) نام دارد در حدود چند درصد موارد رخ می دهد.

عوارض معدودی وجود دارد که در چند روز و یا چند هفته پس از جراحی رخ می دهد. در حالی که، در هر حال جدی و یا تهدید کننده حیات نیستند. با داروهای ساده می توان مراقب این خطرات بود. نکته مهم اینست که به یاد داشته باشیم، اگر کسی این عوارض را در حد خفیفی تجربه کرد، می توان با داروهای عمومی آن را درمان کرد. در حالی که، در مواردی که برخی عوارض در حد شدید و یا به طور مزمن تجربه می شوند، فرد ممکن است نیازمند توصیه های جراح باشد.

سایر خطرات شایع همانند لغزش باند در حدود نیمی از موارد رخ می دهد. در حد 95 درصد بیماران، تهوع و استفراغ شایع می باشد. گاهی اوقات محل گذر باریک، بسته می شود که در بین دو بخش و جزء شکم قرار دارد.
 
سایر عوارض متوسط تا شدید احتمالا شامل فرسایش باند درون معده و تاب خوردن و یا نشت و یا پارگی می باشد. مشکل در بلع، وضعیت شایعی است که دیسفاژی (dysphagia) ( دشواری در بلع) نام دارد، یبوست و اسهال هم برخی دیگر از عوارض شایع در این جراحی هستند.

در تعداد نادری از بیماران، برخی وضعیت های دیگر شامل التهاب معده، که گاستریت (ورم معده) (gastritis) نام دارد، التهاب پانکراس که به عنوان پانکراتیت (pancreatitis) نام دارد، دهیدراسیون، درد شکمی، اسیدیتی و درد قفسه سینه، درد مفاصل و پاها و هر نوع عفونت هم مسبب آن هستند.

روی هم رفته، نوع عارضه و درجه ی آن، اساسا به خود بیمار وابسته است. برخی افراد نسبت به یک نوع عارضه، مضنون تر هستند. جراح است که کل روند جراحی را رهبری می کند و بنابر این جراح و تیم متخصص وی هستند که تصمیم می گیرند چه کاری انجام دهند.

در زمانی که جراحی در حال انجام جراحی است، مشهود است که ممکن است عوارضی رخ دهد. همیشه بهتر است که به طور دقیق با پزشک همیاری وجود داشته باشد تا در حد امکان این عوارض محدود شوند.
 

ادامه این موضوع

جراحی لپ باند چه نوع روش جراحی است؟ این روش چگونه عمل می کند؟

جراحی لپ باند چیزی جز بستن قابل تنظیم معده با روش لاپاراسکوپی نمی باشد، و برای کمک به کاهش وزن در افرادی که اضافه وزن دارند استفاده می شود. در حیطه ی پزشکی، جراحی لپ باند برای کمک به افراد چاق برای دوری از خطرات همراه با وزن بالا به کار می رود.

آمار مربوط به جراحی لپ باند

چاقی یک مشکل طبی جدی است که امروزه ملیون ها انسان با آن دست به گریبان هستند. اکثر آن ها راه کار های گوناگونی را برای کاهش وزن انتخاب می کنند، ولی در مدت زمان طولانی، تمام آن ها با موفقیت همراه نمی باشد. حقایق در مورد جراحی لپ باند، میزان موفقیت این روش جراحی را تفسیر می کند.

چرا روش جراحی لپ باند انجام می شود؟

روش های گوناگونی برای کاهش وزن وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد. یکی از این گزینه ها پس از آن که افراد از روش های معمولی برای کاهش وزن ناامید می شوند، روش جراحی است،. جراحی لپ باند مقبولیت عام دارد.

رژیم مناسب برای جراحی لپ باند

در مراحل قبل و بعد از جراحی لپ باند و همچنین در طی آن، در نظر داشتن رژیم مناسب یک عامل بسیار مهم است که بایستی در نظر گرفته شود. عادات غذا خوردن فرد، نشانه های مستقیمی هستند که بیان می کند در چه حدی احتمال دارد، وزن فرد کاهش یابد و یا اضافه شود.

عوارض جانبی جراحی لپ باند

جراحی لپ باند یک سری اثرات مثبت و منفی مربوط به خود را دارد که در این بخش بحث شده اند. این داده ها می تواند به فرد در دریافت ایده ی بهتر در زمینه کاری که باید انجام شود، کمک کند.

ماه های پس از جراحی لپ باند – وضعیت زندگی پس از جراحی

جراحی لپ باند، مرحله ی آخر این روش نیست. بیمار می بایست برای هفته ها و یا ماه ها پس از روند بازتوانی، برای حفظ سلامتی کامل و مناسب و کاهش وزن مداوم، مراقب وضعیت خود باشد.

مقایسه ی جراحی لپ باند با سایر روش های جراحی کاهش وزن

هیچ نوع برش و یا قرار دهی مجدد روده در جراحی لپ باند در مقایسه با سایر روش های جراحی کاهش وزن دیده نمی شود. قطعا، روش کاهش وزن بی خطر مناسب است و نیازمند زمان بازتوانی کوتاهی برای جراحی لپ باند می باشد.

Top