حفظ کاهش وزن

ملیون ها نفر با چالشی به نام کاهش وزن و حفظ وزن خود مواجهند، تا بتوانند وضعیت سلامتی و بهداشت خود را بهبود ببخشند. مرحله ی اول در راه کاهش وزن، داشتن رژیم غذایی بهداشتی و سالم و ورزش منظم می باشد. شما باید غذای کمی بخورید و از غذاهای پر از چربی پرهیز کنید. با کاهش وزن، پاداش می گیرید. مشکل اینست که پس از یک سال این کار را متوقف می کنید. بنابر این، حفظ کاهش وزن، چالش بزرگتری است. گزارش شده است که بیش از 90 درصد افراد که روش های غیر جراحی مختلفی را برای کاهش وزن انجام می دهند، نمی توانند وزن خود را حفظ کنند.

انواع جراحی های مربوط به کاهش وزن

نهاد ملی سلامتی و بهداشت، روش جراحی کاهش وزن را برای افرادی پیشنهاد می کند که نمی توانند با ورزش و یا رژیم وزن خود را کاهش دهند. این جراحی بویژه برای افرادی توصیه شده است که به شدت اضافه وزن دارند و خطرات بیماری های قلبی در آن ها بالا رفته است. جراحی های کاهش وزن می تواند به انواع محدود کننده (Restrictive)، سوء جذبی (Malabsorptive)، و ترکیبی (Combination) تقسیم بندی شود.

جراحی لپ باند یک نوع روش محدود کننده است و سایر روش های شایع در ایالات متحده شامل بای پس معده (gastric bypass) می باشد که یک روش ترکیبی است. جراحی لپ باند روش ترجیحی است که خیلی هم تهاجمی نمی باشد.

تاریخچه و عواقب

اولین روش جراحی لپ باند در بلژیک در اول سپتامبر سال 1993 انجام شد. سازمان Food and Drug Administration -FDA روش جراحی لپ باند را در ماه جون سال 2001 تائید کرد. از آن موقع به بعد، برای بسیاری از افراد این نوع جراحی انجام شد و اکثر آن ها از آن راضی بودند و از نتایج آن خوشحال بودند. آمارها نشان می دهد که بیش از 500 هزار سیستم لپ باند تا سال 2009 در جهان فروخته شد.

افراد با سن بین 18 تا 55 سال برای جراحی لپ باند افراد واجد شرایطی هستند. در حالی که پزشکان بر روی بقیه ی افراد زیر این گروه سنی هم کار می کنند. بویژه این مطلب برای افرادی که حجم توده ی بدنی body mass index- (BMI) 40 و یا بالاتر دارند و بین سن 35 تا 40 هستند، مطرح است. معیار اصلی برای این روش جراحی، اضافه وزن است، برای مثال حدود 100 پوند بالای وزن طبیعی. فردی که بالای 35 سال سن دارد و وضعیت سلامتی نامناسبی را به علت اضافه وزن دارد، ممکن است برای وی این روش جراحی توصیه شود. افرادی که بیماری غددی درمان نشده دارند از جمله کم کاری تیروئید (hypothyroidism) این جراحی برایشان مفید نمی باشد.

زمان متوسط برای این جراحی حدودا 40 دقیقه است. بیماران با سیستم لپ باند تمایل دارند که هر هفته حدودا به طور متوسط 2 پوند وزنشان را کاهش دهند. اکثر آن ها حدود 50 درصد اضافه وزن را در سال اول از دست می دهند. در بسیاری از افراد این روش جراحی انجام شده و تغییرات مشخصی را نشان داده اند. این روش جراحی کمتر دردناک است و دوره ی بهبودی و بازتوانی سریعی دارد.

جراحی لپ باند به عنوان بهترین روش جراحی جایگزین برای کاهش وزن

هنگامی که تصمیم گرفته می شود تا جراحی کاهش وزن انجام شود، بسیاری از افراد به سراغ روش لپ باند می روند. علت آن اساسا 3 مورد می باشد، شامل ایمنی و بی خطری، قابل تنظیم بودن و برگشت پذیر بودن. توانایی تنظیم باند و این موضوع که این روش در صورت نیاز، می تواند قابل برگشت باشد، آن را به جراحی کاهش وزن بی خطری تبدیل کرده است.

اگر شما نمی توانید بازی کنید، و یا نمی توانید پیاده روی کنید و یا از پله بالا بروید و یا حتی در حالتی که پاها ی شما متقاطعند بنشینید، ( به علت وزنتان )، جراحی لپ باند می تواند به شما کمک کند تا از زندگی خود لذت ببرید و بر این مشکلات غلبه کنید. به یاد داشته باشید که، نظم و انضباط، نگرش مثبت و تعهد می تواند به شما کمک کند تا برای دراز مدت وزن خود را کاهش دهید.
 

ادامه این موضوع

جراحی لپ باند چه نوع روش جراحی است؟ این روش چگونه عمل می کند؟

جراحی لپ باند چیزی جز بستن قابل تنظیم معده با روش لاپاراسکوپی نمی باشد، و برای کمک به کاهش وزن در افرادی که اضافه وزن دارند استفاده می شود. در حیطه ی پزشکی، جراحی لپ باند برای کمک به افراد چاق برای دوری از خطرات همراه با وزن بالا به کار می رود.

چرا روش جراحی لپ باند انجام می شود؟

روش های گوناگونی برای کاهش وزن وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد. یکی از این گزینه ها پس از آن که افراد از روش های معمولی برای کاهش وزن ناامید می شوند، روش جراحی است،. جراحی لپ باند مقبولیت عام دارد.

خطرات جراحی لپ باند

جراحی لپ باند که یکی از روش های جراحی کاهش وزن است، خطراتی را به همراه دارد و پیش از تصمیم به جراحی تمامی این خطرات می بایست توسط جراح و تیم کاری متخصص به صورت جزء به جزء بحث شوند.

رژیم مناسب برای جراحی لپ باند

در مراحل قبل و بعد از جراحی لپ باند و همچنین در طی آن، در نظر داشتن رژیم مناسب یک عامل بسیار مهم است که بایستی در نظر گرفته شود. عادات غذا خوردن فرد، نشانه های مستقیمی هستند که بیان می کند در چه حدی احتمال دارد، وزن فرد کاهش یابد و یا اضافه شود.

عوارض جانبی جراحی لپ باند

جراحی لپ باند یک سری اثرات مثبت و منفی مربوط به خود را دارد که در این بخش بحث شده اند. این داده ها می تواند به فرد در دریافت ایده ی بهتر در زمینه کاری که باید انجام شود، کمک کند.

ماه های پس از جراحی لپ باند – وضعیت زندگی پس از جراحی

جراحی لپ باند، مرحله ی آخر این روش نیست. بیمار می بایست برای هفته ها و یا ماه ها پس از روند بازتوانی، برای حفظ سلامتی کامل و مناسب و کاهش وزن مداوم، مراقب وضعیت خود باشد.

مقایسه ی جراحی لپ باند با سایر روش های جراحی کاهش وزن

هیچ نوع برش و یا قرار دهی مجدد روده در جراحی لپ باند در مقایسه با سایر روش های جراحی کاهش وزن دیده نمی شود. قطعا، روش کاهش وزن بی خطر مناسب است و نیازمند زمان بازتوانی کوتاهی برای جراحی لپ باند می باشد.

Top