می توان با تغییر در شیوه ی زندگی در اکثر بیماران چاق، در مراحل اولیه، وزن فرد را کاهش داد. همچنین آن ها می توانند با پیگیری رژیم درمانی، ورزش و تعدیل رفتارها کاهش وزن مداومی داشته باشند. ولی برای بیماران دچار چاقی مفرط این روش موثر نمی باشد و از راه رژیم، ورزش و یا تعدیل رفتاری، وزن آن ها به طور مشخصی کاهش نمی یابد.

حتی ممکن است بعدها وزنشان افزایش هم پیدا کند. بنابراین آن ها به سراغ جراحی درمان چاقی می روند تا زندگی سالمی داشته باشند و طول عمرشان افزایش یابد.
دو نوع جراحی برای چاقی (bariatric surgery) وجود دارد، شامل روش های محدود کننده و روش های سوء جذبی. نوار و یا قلاب ها برای کنترل مقادیر دریافت غذا در جراحی محدود کننده و برخی از روش ها به کار می روند، شامل نوار معده به صورت قابل تنظیم با روش لاپاراسکوپی (Laparoscopic Adjustable Gastric Bands) همانند باند ریلایز -Realize Band و لپ باند- Lap Band، گاستروپلاستی عمودی با نوار- Vertical Banded Gastroplasty و گاسترکتومی اسلیو - آستینی- Gasrectonomy-.

بخشی از سیستم گوارشی بریده می شود و در روش سوء جذبی، جذب کالری کاهش می یابد، همانند انحراف بیلیوپانکراتیک- Biliopancreatic Diversion. برخی روش ها از ترکیب هر دو متد استفاده می کنند تا سیستم گوارشی را کوتاه کنند و میزان دریافت غذا را کاهش دهند.

سیستم لپ باند

سیستم لپ باند در مقایسه با سایر روش های کاهش وزن بسیار موثرتر است. این سیستم کاهش وزن یک برنامه ی دراز مدت است. در اینجا، نوار سیلیکونی با بالون های هوا پر شده و در اطراف بخش فوقانی معده قرار می گیرد. کیسه کوچکی در معده ایجاد می شود که مقادیر دریافت غذا را در یک زمان کاهش می دهد. بدین ترتیب، بیماران مبتلا به چاقی می توانند با محدود کردن دریافت غذا در زمانی که اشتهایشان کم شده، وزن خود را کاهش دهند.

تنظیمات متعدد نواری در جراحی لپ باند وجود دارد. برخی از بیماران ممکن است به 5 تا 8 تنظیم نیاز داشته باشند، در حالی که سایرین تنها معدودی از تنظیمات را در سال اول نیاز دارند. رژیم غذایی پس از جراحی و ورزش منظم می بایست برای حصول موفقیت در کاهش وزن با سیستم جراحی لپ باند پیگیری شود. مایعات نمی بایست با غذا مصرف شوند، به طوری که آن ها مستقیما به سمت کیسه می روند.

از طرفی روش جراحی لپ باند معایبی هم دارد، همانند این که شروع کاهش وزن آهسته است، ممکن است به علت لغزش نوار غیر موثر باشد، ممکن است در پورت در دسترس نشت ایجاد شود، و ممکن است جراحی وارونه هم نیاز باشد.

سایر روش های جراحی برای کاهش وزن

سایر روش های جراحی برای کاهش وزن عبارتند از
 • بای پس معده (Gastric Bypass)
 • بای پس معده(Roux-en-Y (Roux-en-Y Gastric Bypass
 • جراحی آستینی ( اسلیو) معده (Gastric Sleeve)

برای کاهش اندازه ی معده، در روش جراحی بای پس معده، برشی انجام می شود. بخش بزرگی از معده و روده بای پس می شود، بنابر این بیماران با دستکاری سیستم گوارشی برای جذب کالری های کمتر می توانند وزن خود را کاهش دهند.

در روش جراحی آستینی ( اسلیو) معده، اندازه ی معده با استفاده از تکنیک جایگذاری در محل کاهش می یابد و بخش بزرگ تر معده به طور دائمی برداشته می شود. بنابر این بیماران می توانند غذای کمی صرف کنند، و در نتیجه وزنشان کاهش می یابد.

مزیت های روش های جراحی کاهش وزن
 • روند کاهش وزن فوری در ابتدا
 • میانگین کاهش وزن در مقایسه با روش جراحی لپ باند بالاتر است.
 • تجربه ی بالینی آن در ایالات متحده بیشتر است.
 • و جراحی های ذکر شده برای بیماران مبتلا به دیابت ( مرض قند) کاربردی و مفید است.

معایب روش های جراحی کاهش وزن
 • برش معده
 • بای پس سیستم گوارشی
 • کاهش در بازجذب معدودی از ریزمغذی ها
 • عوارض بیشتر جراحی
 • و سندرم دامپینگ (dumping syndrome) (شامل نشانه‌هایی است که پس از خوردن غذا در بیمارانی که گاسترکتومی شده‌اند ایجاد می‌شود، شامل تهوع، بی‌حالی، عرق کردن، تپش قلب و حتی سنکوپ).
 

ادامه این موضوع

جراحی لپ باند چه نوع روش جراحی است؟ این روش چگونه عمل می کند؟

جراحی لپ باند چیزی جز بستن قابل تنظیم معده با روش لاپاراسکوپی نمی باشد، و برای کمک به کاهش وزن در افرادی که اضافه وزن دارند استفاده می شود. در حیطه ی پزشکی، جراحی لپ باند برای کمک به افراد چاق برای دوری از خطرات همراه با وزن بالا به کار می رود.

آمار مربوط به جراحی لپ باند

چاقی یک مشکل طبی جدی است که امروزه ملیون ها انسان با آن دست به گریبان هستند. اکثر آن ها راه کار های گوناگونی را برای کاهش وزن انتخاب می کنند، ولی در مدت زمان طولانی، تمام آن ها با موفقیت همراه نمی باشد. حقایق در مورد جراحی لپ باند، میزان موفقیت این روش جراحی را تفسیر می کند.

چرا روش جراحی لپ باند انجام می شود؟

روش های گوناگونی برای کاهش وزن وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد. یکی از این گزینه ها پس از آن که افراد از روش های معمولی برای کاهش وزن ناامید می شوند، روش جراحی است،. جراحی لپ باند مقبولیت عام دارد.

خطرات جراحی لپ باند

جراحی لپ باند که یکی از روش های جراحی کاهش وزن است، خطراتی را به همراه دارد و پیش از تصمیم به جراحی تمامی این خطرات می بایست توسط جراح و تیم کاری متخصص به صورت جزء به جزء بحث شوند.

رژیم مناسب برای جراحی لپ باند

در مراحل قبل و بعد از جراحی لپ باند و همچنین در طی آن، در نظر داشتن رژیم مناسب یک عامل بسیار مهم است که بایستی در نظر گرفته شود. عادات غذا خوردن فرد، نشانه های مستقیمی هستند که بیان می کند در چه حدی احتمال دارد، وزن فرد کاهش یابد و یا اضافه شود.

عوارض جانبی جراحی لپ باند

جراحی لپ باند یک سری اثرات مثبت و منفی مربوط به خود را دارد که در این بخش بحث شده اند. این داده ها می تواند به فرد در دریافت ایده ی بهتر در زمینه کاری که باید انجام شود، کمک کند.

ماه های پس از جراحی لپ باند – وضعیت زندگی پس از جراحی

جراحی لپ باند، مرحله ی آخر این روش نیست. بیمار می بایست برای هفته ها و یا ماه ها پس از روند بازتوانی، برای حفظ سلامتی کامل و مناسب و کاهش وزن مداوم، مراقب وضعیت خود باشد.

Top