نیاز به کاهش وزن

روش بستن معده بصورت قابل تنظیم با لاپاراسکوپی به یکی از مناسب ترین روش های جراحی کاهش وزن تبدیل شده است. امروزه، تعداد افرادی که مشکل چاقی دارند، فراوانند و هر یک از آن ها به سختی در تلاشند تا وزن خود را کاهش دهند و از شر اضافه وزن خود خلاص شوند. با رعایت عادات تغذیه ای، همیشه به راحتی نمی توان وزن را کاهش داد. چاقی خطر بیماری های تهدید کننده ی حیات را افزایش می دهد و حتی می تواند بر روی کیفیت زندگی هم اثرگذار باشد.

چرا جراحی لپ باند انجام می شود؟
 
در برخی شرایط، روش های جراحی برای کاهش وزن مقبول تر می باشند. روش جراحی لپ باند یک روش جراحی است که در آن کیسه کوچکی در بخش بالایی معده با استفاده از سیستم لپ باند ایجاد می شود. اندازه ی معده با بستن آن کم می شود و مقادیر دریافت غذا هم کاهش می یابد. انواع متفاوتی از این سیستم لپ باند وجود دارد.
سیستم لپ باند با کنترل مقادیر دریافت غذا در زمان مناسب به کاهش وزن کمک می کند و از طرفی احساس گرسنگی را هم کاهش می دهد. کیسه نه تنها دریافت غذا را محدود می کند، بلکه روند تخلیه غذا به روده ها را هم آرام می کند. با کاهش سرعت هضم، فرد برای زمان طولانی احساس سیری می کند و در نتیجه نیاز به دریافت غذای بیشتر را کاهش می دهد.

مزایا و معایب

روش جراحی لپ باند، متدی امیدوار کننده برای کاهش وزن است. این روش مزایای فراوانی دارد.

لاپاراسکوپی- این روش جراحی نوعی روش جراحی لاپاراسکوپی است و در آن برش بزرگی در شکم داده نمی شود. کل جراحی از راه سوراخ کوچکی در شکم انجام می شود.

نوار قابل تنظیم- توانایی تنظیم اندازه ی نوار یکی از مزایای برجسته ی این روش می باشد. در زمان ناخوشی و یا در زمان بارداری، می توان اندازه ی نوار را در سیستم لپ باند تغییر داد ( اگر برای راحتی بیشتر لازم باشد).

روند بازتوانی سریع تر- فردی که جراحی می شود، نسبت به جراحی کلی در وضع بهتری است. پس از جراحی، تنها زمان کوتاهی لازم است تا بیمار در بیمارستان بماند. زمان بازتوانی هم در مقایسه با سایر روش های جراحی مشابه بسیار کوتاه است.

برگشت پذیری- مزیت برجسته ی روش جراحی لپ باند اینست که در صورت نیاز می توان آن را برداشت. به نظر می رسد که برای دراز مدت بماند، ولی در صورت نیاز می توان آن را خارج کرد. هنگامی که نوار برداشته می شود، معده و دستگاه هضم غذا بدون هیچ مشکلی به طور طبیعی کار می کنند.

سیر کاهش وزن آهسته- یکی از مزیت های روش جراحی لپ باند اینست که درصد کاهش وزن حاصله در اثر این روش در مقایسه با سایر روش های جراحی کاهش وزن کمتر می باشد. در مقایسه، کاهش وزن در این روش جراحی سیری آهسته تر دارد.

رژیم-  به محض اینکه عملکرد طبیعی بدن تغییر می کند، فرد نمی تواند همه غذاها را صرف کند. با محدودیت مقدار غذا، نوع غذاها هم محدود می شود. تمام غذاها می بایست به طور کامل جویده شوند تا انسدادی ایجاد نشود.

سبک زندگی- درست همانند هر نوع جراحی دیگر، روش جراحی لپ باند می تواند عوارض مختص به خود را داشته باشد، از جمله لیز نوار و یا افزایش سایز کیسه. پس از جراحی، مهم است که رژیم مناسب و بهداشتی استفاده شود، چون مصرف غذاهای نامناسب، عوارض جانبی و درد ایجاد می کند.

روش جراحی لپ باند یک روش کاهش وزن ایمن و بی خطر می باشد. بیماران درد کمی دارند و زمان بازتوانی آن بسیار سریع است و عوارضی هم ندارد و یا اگر هم داشته باشد، خیلی کم است.
 

ادامه این موضوع

جراحی لپ باند چه نوع روش جراحی است؟ این روش چگونه عمل می کند؟

جراحی لپ باند چیزی جز بستن قابل تنظیم معده با روش لاپاراسکوپی نمی باشد، و برای کمک به کاهش وزن در افرادی که اضافه وزن دارند استفاده می شود. در حیطه ی پزشکی، جراحی لپ باند برای کمک به افراد چاق برای دوری از خطرات همراه با وزن بالا به کار می رود.

آمار مربوط به جراحی لپ باند

چاقی یک مشکل طبی جدی است که امروزه ملیون ها انسان با آن دست به گریبان هستند. اکثر آن ها راه کار های گوناگونی را برای کاهش وزن انتخاب می کنند، ولی در مدت زمان طولانی، تمام آن ها با موفقیت همراه نمی باشد. حقایق در مورد جراحی لپ باند، میزان موفقیت این روش جراحی را تفسیر می کند.

خطرات جراحی لپ باند

جراحی لپ باند که یکی از روش های جراحی کاهش وزن است، خطراتی را به همراه دارد و پیش از تصمیم به جراحی تمامی این خطرات می بایست توسط جراح و تیم کاری متخصص به صورت جزء به جزء بحث شوند.

رژیم مناسب برای جراحی لپ باند

در مراحل قبل و بعد از جراحی لپ باند و همچنین در طی آن، در نظر داشتن رژیم مناسب یک عامل بسیار مهم است که بایستی در نظر گرفته شود. عادات غذا خوردن فرد، نشانه های مستقیمی هستند که بیان می کند در چه حدی احتمال دارد، وزن فرد کاهش یابد و یا اضافه شود.

عوارض جانبی جراحی لپ باند

جراحی لپ باند یک سری اثرات مثبت و منفی مربوط به خود را دارد که در این بخش بحث شده اند. این داده ها می تواند به فرد در دریافت ایده ی بهتر در زمینه کاری که باید انجام شود، کمک کند.

ماه های پس از جراحی لپ باند – وضعیت زندگی پس از جراحی

جراحی لپ باند، مرحله ی آخر این روش نیست. بیمار می بایست برای هفته ها و یا ماه ها پس از روند بازتوانی، برای حفظ سلامتی کامل و مناسب و کاهش وزن مداوم، مراقب وضعیت خود باشد.

مقایسه ی جراحی لپ باند با سایر روش های جراحی کاهش وزن

هیچ نوع برش و یا قرار دهی مجدد روده در جراحی لپ باند در مقایسه با سایر روش های جراحی کاهش وزن دیده نمی شود. قطعا، روش کاهش وزن بی خطر مناسب است و نیازمند زمان بازتوانی کوتاهی برای جراحی لپ باند می باشد.

Top