مراقبت از ناخن یک بخشی از رعایت زیبایی است و نباید آنرا نادیده گرفت. در این صورت ناخن ها نیز در تعیین اینکه چگونه به نظر میرسید نقش بسزایی دارند. امکان دارد که شما بهترین لباس را بپوشید، بهترین آرایش صورت را داشته باشید و با زینت آلات زرق و برق دار خود را بیارایید، اما امکان دارد فراموش کنید که ناخنهایتان را مرتب کنید و آنها را تمیز نگه دارید! بسیار حائز اهمیت است که مرتباً از ناخنهایتان مراقبت کنید و آنها را سالم و درخشان نگه دارید.

مراعات کردن در مراقبت های اولیه از ناخن

مراقبت از ناخن بخش جدایی ناپذیر برای حفظ زیبایی عمومی شخص است و خوشبختانه این یک کار سخت و طاقت فرسا نیست. هر هفته 10 الی 15 دقیقه را به مراقبت های ابتدایی برای ناخن خود اختصاص دهید و ناخن های درخشان و سالمی داشته باشید. اما این به این معنا نیست که ناخن هایتان را سوهان کنید و لاک بزنید و فکر کنید که این تمام کاری است که باید انجام دهید. حداقل ماهی یک بار ناخنهایتان را توسط یک مانیکوریست متخصص مانیکور کنید. این کار باعث میشود که مشکلاتی مانند لایه کلفت کوتیکول، بد شکلی ناخن ها را نداشته باشید و حتی از ایجاد عفونت های ناخن هم جلوگیری می کنید.

نکات مفید برای مراقبت از ناخن

مراقبت از ناخن در خانه
 • ناخن های خود را تحت یک روال منظم سوهان بکشید، زمانی ناخن های خود را سوهان بکشید که سفیدی ناخن هایتان به اندازه ¼ قسمت صورتی ناخن رشد کرده باشد. دائماً سوهان زدن به ناخن ها، آنها را ضعیف میکند. همیشه سوهان کشیدن را از کناره های ناخن شروع کنید و به قسمت وسط ناخن بیایید.
 • برای درخشان تر کردن ناخن ها روی آنها بافر (یک نوع سوهان بسیار نرم که از یک لایه با زبری بسیار ملایمی درست شده است) بزنید. از قسمت کوتیکول ناخن شروع کنید و در نهایت به نوک ناخن برسید. با یک فشار ملایم این کار را انجام دهید تا زمانی که تمام روی سطح ناخن صاف و یک دست شود. بافر را بصورت حرکت عقب به جلو روی ناخن نکشید که باعث میشود روی ناخن ایجاد حرارت و گرما کند و موجب آسیب رساندن به ناخن میشود.

نکاتی برای صیقل دادن و براق کردن ناخن
 • پیش از صیقل دادن و براق کردن ناخن ها مطمئن شوید که آنها تمیز و خشک هستند. در ابتدا یک لایه محلول پایه را روی ناخن بزنید و چند لحظه صبر کنید تا خشک شود. این لایه از ناخن ها محافظت میکند و مانع از لب پریدگی و شکنندگی ناخن میشود و باعث دوام بیشتر لاک بر روی ناخن میشود. و در آخر با قلمو لاک یکبار کناره ناخن یک بار کناره دیگر ناخن و یکبار هم وسط ناخن را در دو مرحله لاک بزنید.
 • پیش از اینکه لایه بعدی لاک را بزنید چند لحظه صبر کنید تا لایه اولیه کاملا خشک شود و بعد لایه بعدی را بزنید. خوب خشک شدن لایه اولی لاک باعث میشود که لایه بعدی قسمتهایی که خوب رنگ نگرفته را کاملاً پوشش دهد. به خاطر بیاورید که لاک های تیره رنگ دیرتر خشک میشوند و آنهایی که زود خشک میشوند روی ناخن دوام زیادی  ندارند.
 • زمانیکه لاک ناخن خشک شد یک لایه برق لاک روی آن بزنید. برق لاک باعث میشود که دوام لاک روی ناخن شما بیشتر شود و ناخن های شما شاداب و تازه بنظر برسد.
 • یک لایه نازک برق لاک روی ناخن هایتان بزنید که حباب ایجاد نشود.
 • از لاک پاک کن های حاوی روغن برای پاک کردن لاک ناخن هایتان استفاده کنید.

راهنمایی برای بهداشت ناخن
 • مرطوب نگه داشتن، در معرض مواد شیمیایی و آب قرار دادن دائمی ناخن ها به آنها آسیب میرساند و باعث میشود لایه رویی ناخن از بین برود و حساسیت و آلرژی بوجود بیاورد.
 • هنگام کار کردن در آشپزخانه یا آزمایشگاه برای حفاظت از ناخن هایتان دستکش پلاستیکی دست کنید.
 • برای درست کردن و مرمت کردن ناخن هایتان هرگز از قیچی استفاده نکنید چه بهداشتی باشند یا نباشند.

راهنمایی برای مراقبت از ناخن های مصنوعی
 • هیمیشه برای کاشت ناخن مصنوعی یا چسباندن ناخن مصنوعی حتما پیش متخصص ناخن بروید.
 • ناخن مصنوعی را هر  2 یا 3 هفته یکبار باید ترمیم کرد.
 • استفاده دائمی از چسب ناخن برای چسباندن ناخن مصنوعی، ناخن را آسیب میرساند حتی اگر روی ناخن ها برق ناخن بزنید.

راهنمایی برای داشتن ناخن های شیک و زیبا

مانیکور کردن مناسب و بطور مرتب مراقبت کردن از ناخن، راز داشتن ناخن های زیبا و شاداب است. امروزه ناخن های کوتاهی که وسط ناخن ها صاف و کناره های آن کمی گرد باشد متداول است. از لاک های با رنگ های متفاوتی استفاده میکنند و روی ناخنها طراحی میکنند. چینی ها و ژاپنی ها در طراحی های ناخن بی نظیر هستند. در طراحی های سه بعدی و مدل های متنوع با لاک های اکلیلی برروی ناخن و تاتو پیشرو هستند. استفاده از ترکیب رنگهای متضاد لاک بر روی ناخن ها بسیار زیاد شده است.
 
 
دسته بندی
زیبایی ناخن » مراقبت از ناخن

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
Top