خطوط بیو - beau

این خطوط بصورت خطوط عمیق شیاردار روی ناخن انگشت مشخص میشوند که از یک طرف ناخن تا طرف دیگر آن بوجود میایند. این خطوط عموماً دوجانبه هستند و در طی بیماریهای جسمی متعددی، مانند قطع موقتی رشد ناخن بوجود میایند. پزشکان نیز بر این باورند که این بیماری ها میتواند به علت عفونت و یا بعضی مشکلات در ناخن بوجود بیاید. خط بیو یک طرفه بسیار غیر معمول است و این خط بصورت یک شکستگی برآمده و یا فرورفته بر روی ناخن بوجود میاید. خطوط بیو به چندین علت امکان دارد بوجود بیاید.

یکی از این علت ها سوء تغذیه است. کمبود آهن و روی و در شرایطی مانند کم خونی یا دیابت و مشکلات عمده متالولیکی میتواند باعث این بیماری در ناخن شود. این مشکل را با نظافت ناخن میتوان بر طرف کرد، به این صورت که ناخن را کوتاه نگه داشت و از مرطوب کننده ناخن و کوتیکول ناخن (یک لایه پوستی نازک در قسمتی که ناخن رشد میکند که ناخن از این قسمت تغذیه میشود) استفاده کرد و کمتر از لاک ناخن و پاک کننده های ناخن استفاده کرد.

فرو رفتگی ناخن شصت پا

فرورفتگی ناخن شصت پا به این صورت است که یک فرورفتگی که به طرف پایین انحنا پیدا کرده در ناخن بوجود میاید و رشد پیدا میکند و بعد در پوست فرو میرود، این حالت بیشتر در کناره های ناخن بوجود میاید. آن قسمت از " فرورفتگی " که داخل پوست شده است باعث تحریک پوست میشود و باعث تورم و قرمزی آن قسمت از پوست میشود. در بعضی موارد این حفره باعث میشود که پوست شکاف پیدا کند و باکتری از طریق این شکاف وارد پوست میشود و آن قسمت از پوست را آلوده میکند و قسمت عفونی شده همراه با بوی بد و به علت فقدان آب موجود در پوست باعث خشک شدن پوست میشود. اگر چه قسمت بیمار شده دردناک نیست ولی متورم و قرمز باقی میماند و در این قسمت احساس گرما میشود.
 
این بیماری عموما به علت فشارهای مکرری است که بر اثر خوردن شصت پا به این طرف و آن طرف یا دویدن و یا ضربه زدن به چیزی بر روی ناخن بوجود میاید. یکی دیگر از علت های فراوان این بیماری نظافت نامناسب ناخن ها است. پوشیدن کفش های تنگ و کوچک هم میتواند عاملی برای بوجود آمدن این مشکل بر روی ناخن شود. این مشکل را میتوان با آ نتی بیوتیک های خوراکی، جراحی و یا حذف دائمی ناخن از ریشه معالجه کرد.

کویلونی چیا  Koilonychia  (ناخن های بشقابی شکل)

این بیماری میتواند به علت اختلال در تغذیه بوجود بیاید که باعث میشود که ناخن انگشتان صاف شود و کناره های ناخن به سمت بالا بیاید. بوجود آمدن این حالت در ناخن را اصطلاحاً قاشقی شدن ناخن میگویند. علت ریشه ای این ناخن کم خونی و فقر آهن در بدن است. در بسیاری از مواقع این بیماری را میتوان ناشی از بیماری های ارثی در ناخن دانست که توسط یک ژن اتوزوم غالب (به کروموزومهایی اطلاق می‌گردد که برخلاف کروموزوم جنسی در تعیین جنسیت نسل‌های بعدی، به طور مستقیم نقشی ندارند) بوجود میاید. استفاده بیش از حد مواد پاک کننده، صابون و روغن نیز میتواند باعث بوجود آمدن این مشکل در ناخن شود. سایر علل های شایع برای بوجود آمدن این بیماری اختلالات در تغذیه، کمبود انواع ویتامین B، التهاب زبان است. در بعضی مواقع به علت شیمی درمانی بوجود میاید. برای جلوگیری از این بیماری باید هنگام شستن ظرف ها با پوشیدن دستکش از دست ها محافظت کرد. ناخنها را باید کوتاه نگه داشت و از چیدن لایه کوتیکول هم خود داری کرد.

لکه سفید در ناخن

لکه سفید در ناخن یک نوع اختلال در ناخن است که در ارتباط با یک بیماری دیگر بنام هیپوآلبومینِمی hypoalbuminaemia (کاهش  آلبومین خون کمتر از حد طبیعی) بوجود میاید. این بیماری یا بصورت سفیدی کامل یا لکه سفید روی ناخن مشخص میشود. این حالت میتواند با مصرف داروهای سیتوتوکسیک cytotoxic (نوعی داروی ضد سرطان) بر روی ناخن نمایان شود که در چنین حالتی خطوط موازی سفید رنگ روی ناخن بوجود میاید. لکه های سفید به عنوان یک اثر جانبی شیمی درمانی در چندین بیمار که به بیماری غدد مبتلا هستند، ایجاد شده است. گاهی اوقات بر اثر مسمومیت آرسنیک ( یک نوع ماده سمی )، عفونت های ریوی یا نارسایی کلیه سفیدی ناخن بوجود میاید.

این بیماری میتواند به چند صورت باشد، بصورت لکه های سفید، خطوط سفید، خطوط منقطع سفید باشد. تغییر رنگ درماتریکس کوچک ناخن ( ریشه ناخن )، سفیدی، صورتی یا قرمز رنگ درقسمت بیش از نصف ناخن، لکه های سفید در قسمت کناره های ناخن تا نزدیک کوتیکول هم یکی از انواع این بیماری است. خطوط سفید بصورت خطوط عرضی روی ناخن مشخص میشوند در حالیکه خطوط سفید منقطع تمام ناخن را سفید نشان میدهد و لکه های سفید دربعضی مواقع روی ناخن پدیدار میشود.

خطوط طولی

خطوط طولی یک نوع بیماری ناخن است که رگه های طولی در سطح ناخن پدیدار میشود. بصورت راه راههای رنگی و قهوه ای و یا سیاه و سفید رنگ روی ناخن بوجود میاید. افراد سبزه تیره که مهم هم نیست از چه نژادی باشند بیشتر در معرض این بیماری قرار میگیرند. ایجاد این بیماری در بین بیماران سفید پوست و یا قفقازی ها میتواند نمایانگر تومور درغده هیپوفیرباشد و یا میتواند به علت سوء تغذیه و کمبود ویتامین B12، ضایعه پوستی و غلظت داروهای سیتو توکسیک (داروی ضد سرطان) در بدن بوجود میاید.

این بیماری رنگهای سیاه و قهوه ای ناخن نام دارد که باعث رسوب رنگدانه های ملانین در زیر ناخن میشود. یکی از شایعترین علل اختلال ناخن عفونت های قارچی است. رنگ سیاه و مشکی با شکل گیری ضایعات ملانوسیتی (رنگدانه در زیر پوست) در بدن همراه با ملانوم بدخیم (نوعی سرطان خطرناک که به شکل یک نوار قهوه ای یا سیاه روی ناخن) بوجود میاید. این بیماری عمدتا به ناخن مربوط میشود و در موارد نادر نیز به اسکلرودرمی scleroderma (نوعی بیماری نادر و پیش رونده روماتیسمی) ارتباط پیدا میکند. برای درمان رنگ سیاه یا قهوه ای روی ناخن نمونه برداری انجام میگیرد. در این نوع بیماری بهترین وضعیت این است که در اوایل بیماری درمان شود.
 
 
دسته بندی
زیبایی ناخن » اختلالات ناخن

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
Top