ادامه موضوع

اختلالات ناخن - علل، علائم و درمان
 

برخی از پزشکان سایت

 
سندرم پاتلا ناخن (Nail Patella Syndrome (NPS

سندرم ناخن پاتلا یک بیماری از ناخن است که میتواند از سن نوزادی تا بزرگسالی در هر فردی بوجود بیاید. این بیماری یک نوع بیماری نادر و مادرزادی ارثی است که از طریق اتوزوم غالب (نوعی از وراثت است که در آن اول ژنها روی کروموزومهای اتوزومال قرار گرفته اند) در نسل های بعدی نمایان میشود. تشخیص این بیماری نادر بسیار پیچیده است و حدود 30% از بیماران مبتلا به این نوع سندرم NPS به نقص در اندام، کلیه ها و اندام چشم مبتلا هستند.
 
برخی از شایع ترین اختلالات که با NPS همراه است، شامل آپلازی aplasia (تشکیل نشدن یا فقدان یک اندام یا قسمتی از یک اندام یا یک بافت است)، هیپوپ لازی hypoplasia (افزايش تعداد سلول ها است)، شبکه های پوستی، دیسپلاستیک ناخن (نوعی خال که در پوست و زیر ناخن بوجود می‌آید) یا یا برآمدگی غیر طبیعی استخوان و مفاصل در قسمت بازو میباشد. بیشترین ویژگی قابل رویت در این بیماری ناخن هایی است که لبه آنها مضرس شده و یا شکسته شده که با شیارهایی در روی سطخ ناخن همراه هستند. سندروم پاتلا و یا NPS نیز با چند اصطلاح جایگزین شناخته شده است مانند اونی چوزتئودیس پلاسی Onychoosteodysplasia، هِردیتاری Hereditary، اونی چوزتئودیس پلاسی ارثی یا هوود HOOD، بیماری های فونگ Fong Disease (یک اختلال بسیار نادر در ناخن که باعث خم شدگی ناخن میشود به علت انگل های پوستی)، سندرم ترنرکیِسر Turner-Kieser Syndrome و سندرم هورن لیاک Iliac Horn Syndrome.

Onychogryphosis اونی چوگری فوسیس

این بیماری با این نشانه که ناخن ضخیم میشود، شناخته میشود. هنگامی که این بیماری بوجود میاید در سالهای بعدی بیشتر مشخص میشود و ناخن انگشت شصت پا بیشتر تحت تاثیر این بیماری قرار میگیرد. در بسیاری از بیماران، سابقه بیماری تروما نیز حائز اهمیت است. ضخیم شدن ناخن را میتوان به علت پسوریازیس psoriasis (یک نوع بیماری پوستی حاد) و یا عفونت های قارچی دانست و یا به علت تغییر شکل در قسمت پنجه که دراز و کج و تاب خورده بنظر میرسد. معمولا این بیماری از طریق التهاب بوجود آمده تشخیص داده میشود. بنابراین یا بیوبسی پوست در قسمت پنجه دست و یا قطع عضو در بند سوم انگشت انجام میشود. از طریق درمان با مصون سازی قسمتی که  بیماری بوجود آمده، این بیماری را درمان میکنند. علامت این بیماری نوعی از بیماری لیشمانیوز leishmaniasis (انگل تک یاخته ای که ناقل آن پشه خاکی است). بیماران نباید کفش های تنگ بپوشند و از لاک هم نباید استفاده کنند.

اونی کولی سیز Onycholysis

یک نوع بیماری است که باعث جدایی تدریجی صفحه ناخن و بستر ناخن میشود. یکی از شایعترین علل این بیماری اونیکومایکوزیس onychomycosis و یا عفونت قارچی ناخن است. این بیماری بطور عمده بزرگسالان را مورد حمله قرار میدهد و امکان دارد در بیماری های پوست، عفونت، واکنش های آلرژیک پوستی و پر کاری غدد تیروئید همراه شود. خانم هایی که ناخن های بلند دارند بیشتر در معرض این بیماری قرار میگیرند. علائم این بیماری عبارتند از تغییر رنگ ناخن به رنگ زرد یا سبز. اگر اونیکومایکوزیس درمان نشود میتواند باعث ایجاد زخم هایی در بستر ناخن شود. درمان این بیماری کمی دشوار است و ظاهر ناخن را برای همیشه میتواند تحت تاثیر این بیماری باشد.

قارچ ناخن انگشت پا یا اونیکومایکوزیس (Onychomycosis)

قارچ ناخن انگشت پا یا اونیکومیکوزیس یک بیماری شایع ناخوشایند است که معمولاً به علت عفونت های موجودات زنده میکروسکوپی مانند درماتوفیت قارچی dermatophytes است. قارچ ناخن در بسترناخن رشد میکند و از کراتین ناخن تغذیه میکند و این قارچ در جوراب و کفش بیمار توسعه میابد. این قارچ تا نزدیکی نوک ناخن پا توسعه پیدا و تکه های سفید یا رگه های زرد رنگ یا یک تغییر رنگ زردی بر روی ناخن ایجاد میشود. بتدریج ناخن ها تغییر شکل میدهند و بوی بدی میدهند. در موارد نادر این قارچ به پوست اطراف ناخن حمله میکند. از آنجا که ناخن پا به آرامی رشد میکند این بیماری مزمن به سختی درمان میشود. با این حال، با پوشیدن کفش باز و کفشی که راحت باشد و از پا محافظت کند و با شستشوی روزانه پا با آب و خشک نگه داشتن پا میتوان از این بیماری جلوگیری کرد.

سندرم ناخن زرد

این نوع اختلال در ناخن بسیار نادر است. این اختلال ترکیبی از لنف برونشیکتازی (بیماری مزمن گشاد شدن نایژه ها در ریه ها همراه با تنفس بدبو) و ذات الریه و یا سینه پهلو است. علائم این بیماری تورم لنف ها در بخش های مختلف بدن مخصوصاً در دست و پاها است. 50%  از این بیماری بصورتی است که به سختی درمان میشود. این بیماری بیشتر از آنکه درناخن انگشتان دست باشد در ناخن پا بوجود میاید و باعث جدا شدن صفحه ناخن از تیغه ناخن میشود (تیغه ناخن قسمت سفید ناخن است که به سمت بیرون رشد میکند). هم ناخن و هم پوست زیر ناخن امکان ادارد تحت تاثیر این بیماری قرار گیرد و میتواند آن قسمت از پوست را به رنگها زرد و سیاه و سفید و سبز درآورد. این بیماری اغلب با بیماری های دیابت و اختلالات تنفسی همراه است. سندرم ناخن زرد بیشتر در میانسالی امکان دارد بوجود بیاید ولی تحت عوامل ارثی نیز میتواند افراد جوان را هم در معرض خطر این بیماری قرار دهد.
 
 
دسته بندی
زیبایی ناخن » اختلالات ناخن
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

خم به جلو با کابل

Butt-ups

غلتاندن با هالتر از روی نیمکت

پرس شانه با سیم کش

دیپ با نیمکت

حرکت دو ضرب با کتل بل

Top