ورزش برای سالم نگهداشتن بدن لازم و ضروری است.

رژیم غذایی منبع انرژی بدن است. از این انرژی است که بدن ما تغذیه کرده و زنده می ماند. رژیم غذایی مواد غذایی را فراهم می کند که بدن برای تولید انرژی به آن ها نیاز دارد. کربوهیدرات ها مهمترین منبع انرژی بدن ما هستند. چربی ها و پروتئین ها منابع مهم دیگر انرژی هستند. کالری که به واسطه تغذیه به دست می آید از طریق تمام فعالیت های ما مصرف می شود. ممکن است افراد از فهمیدن این نکته تعجب کنند که حتی خوابیدن به انرژی نیاز دارد و هنگام خواب نیز کالری سوزانده می شود. تمام فعالیت های دیگر مانند خوردن، نفس کشیدن، راه رفتن و نشستن کالری می سوزانند. اما هنگام انجام این کارهای روزمره فقط مقدار خیلی کمی کالری سوزانده می شود. فعالیت های شدیدتر مثل دویدن، دوچرخه سواری، شنا و دویدن آهسته انرژی خیلی بیشتری می خواهند.

انرژی کسب شده توسط بدن ما برای استفاده در آینده ذخیره می شود. چربی زیرپوستی و چربی احشایی نواحی اصلی ذخیره چربی و انرژی هستند. از این چربی ها است که بدن هنگام انجام فعالیت های شدید یا هنگام گرسنگی انرژی استخراج می کند.

رژیم غذایی نرمال شامل غلات، سبزیجات، گوشت، ماهی، شیر و تخم مرغ است. از این مواد تعدادی برای صبحانه، بعضی برای ناهار و بعضی برای شام مصرف می شوند. محتوای این مواد غذایی متفاوت است؛ غلات عمدتا کربوهیدرات به بدن می رسانند، گوشت پروتئین و چربی بدن را تامین می کند، شیر و تخم مرغ مواد غذایی کامل هستند و تمام مواد مغذی اصلی تامین کننده انرژی را به بدن می رسانند.

میوه ها و سبزیجات می توانند 30% رژیم غذایی روزانه را تشکیل بدهند. گوشت و ماهی باید 15% رژیم غذایی روزانه را به خود اختصاص بدهند. قندها، چربی ها و روغن ها باید تشکیل دهنده 15% رژیم غذایی باشند و 15% رژیم غذایی روزانه باید متشکل از شیر و محصولات لبنی باشد. 30% رژیم غذایی باید متشکل از غلات، سیب زمینی، نان و ماکارونی باشد.

اگر هریک از موارد ذکر شده بیش از حد مصرف شود، کالری اضافه به بدن می رسد و در بدن ذخیره می شود. بنابراین ورزش بهترین شیوه سوزاندن کالری اضافه و ذخیره شده در بدن است. در صورت ورزش کردن ATP تنها براساس نیاز بدن تولید می شود بنابراین اگر فردی هیچ فعالیت بدنی نداشته باشد ATP تولید نشده و چربی اضافی جذب نمی شود.

افراد می توانند برای سوزاندن کالری های اضافی فعالیت هایی مانند دوچرخه سواری، شنا، دویدن آهسته یا پیاده روی داشته باشند. علاوه بر این، افراد باید به اندازه کافی هوشیار باشند که در تمام روز فعالیت داشته باشند تا برای سوزاندن کالری به دردسر نیفتند.
 
نام فرستنده
 
مجموعه
رژیم غذایی و سلامتی » مدیریت وزن
Top