جرم دندان یا پلاکی که به تدریج به ماده ای سخت تبدیل شده است منجر به پوسیدگی دندان ها و بروز بیماری های لثه می شود. جرم دندان چسبندگی سطح پلاک را بیشتر می کند و از آن جا که نفوذ پذیر است، به راحتی باکتری ها را روی دندان مستقر می سازد. اگر متوجه شوید که رنگ دندان ها یتان در ناحیه اتصال به لثه ( پایه ی دندان ) زرد  یا قهوه ای رنگ شده است احتمالا" جرم دندان دارید.

راههای جلوگیری از تشکیل پلاک و جرم دندان
  • دندان هایتان را حداقل دو بار در روز و به مدت 2 دقیقه مسواک بزنید و هر روز از نخ دندان استفاده کنید. اگر مستعد تشکیل پلاک و جرم روی دندان ها هستید، یعنی سیگاری هستید، مرتب قهوه، چای و نوشابه های کولا دار می نوشید باید برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان ها از خمیردندان حاوی پیروفسفات استفاده کنید. پیروفسفات مانع از رشد کریستال های پیروفسفات کلسیم روی سطح دندان ها می شود.
  • مدت زمان مسواک زدن را طولانی تر کنید به خصوص اگر جرم روی دندان هایتان تشکیل شده باشد. در مسواک زدن بخش های داخلی دندان های جلو در فک پایین و بخش خارجی دندان های عقب در فک بالا دقت کنید و حوصله به خرج دهید. بدین ترتیب میزان ترشح بزاق بیشتر شده و جرم جدید روی سطح دندان ها تشکیل نخواهد شد. مسواک زدن دندان ها به تقویت لثه ها و حفظ سلامتی آن ها هم کمک می کند.
  • هر 6 ماه یک بار جهت مراجعه به دندانپزشک برنامه ریزی کنید. اگر تشکیل شدن جرم دندان مشکل شما باشد دندانپزشک استفاده از مواد پاک کننده تخصصی تر را تجویز می کند.
  • اگر جرم دندان به تازگی روی پایه های دندان ها یا روی سطح آن ها تشکیل شده است به دندانپزشک مراجعه کنید تا آن ها را از بین ببرد. وی با استفاده از ابزار مخصوص پلاک ها و جرم ها را از روی سطح دندان ها ساییده و پاک می کند. به محض از بین رفتن پلاک و جرم از روی سطح دندان ها لازمست که سطح دندان صیقل داده شود ( polishing) تا دوباره پلاک و جرم روی آن ها ننشیند.
 
نام فرستنده
 
مجموعه
مشکلات و بیماری‌های دندان » جرم روی دندان ها
Top