تشنج ناشی از تب غالبا در اولین روز تب کودک رخ می دهد. به عبارت دیگرتب و تشنج رخ می دهد قبل از اینکه پدر و مادر متوجه بیماری کودک خود شوند، حمله تشنج اتفاق می افتد. جلوگیری از اولین حمله تشنج تشنج ناشی از تب ممکن نیست و اکثریت کودکانی که دچار این نوع تشنج می شوند نیازی به درمان با دارو ندارند. در طول تشنج بیمار باید به یک محل امن انتقال داد، باید بیمار را بر روی زمین و یا اگر زمین سخت است،بر روی یک پتو خواباند. اشیاء برنده و خطرناک باید از نزدیکی کودک دور کرد و نباید چیزی در دهان کودک گذاشت. بیمار باید به پهلو چرخانده شود تا از خفگی ناشی از بزاق دهان یا استفراغی که در دهانش جمع شده، جلوگیری شود. تشنج های ناشی از تب عوارضی همچون آسیب به دنبال تشنج های طولانی یا پیچیده، سقوط، گاز گرفتن خود، عفونت های جدی مانند مننژیت یا انسفالیت، شانس ابتلا به پنومونی و نیز عوارض ناشی از داروها دارند.

اگر چه در بسیاری از موارد درمان دارویی مورد نیازنیست، اما باید در اسرع وقت کودک را پس از اولین حمله تشنج ناشی از تب به بیمارستان انتقال داد، حتی اگر تشنج فقط برای چند ثانیه طول کشد. چرا که لازم است در بیمارستان کودک مورد یک معاینه کامل جهت بررسی علت زمینه ای بروز تشنج ناشی از تب، قرار گیرد.

کودک باید فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرد اگر:
  • اگر تشنج ناشی از تب، طولانی و پیچیده باشد، با آمبولانس تماس بگیرید تا هر چه سریع تر کودک را به بیمارستان منتقل کند.
  • اگر در طول یک دوره بیماری، تشنج ناشی از تب چندین بار تکرار شود، باید کودک به بیمارستان منتقل شود.
  • اگر متوجه علائم جدیدی از تشنج در فرزند خود شدید.

اگر کودک قبل یا بعد از تشنج ناشی از تب علائمی همچون تهوع، استفراغ، بثورات جلدی، لرزش، رشد غیر طبیعی، خواب آلودگی، اضطراب، گیجی، خواب آلودگی، بیقراری و آشفتگی، و غیره را نشان می دهد، از پزشک کمک بگیرید. ( به طور معمول کودکان بلافاصله پس از تشنج، احساس خواب آلودگی یا تا حدی کسل بودن و گیجی دارند.)
  • اگر تب کودک تا سه روز بعد از اولین حمله تشنج ناشی از تب ادامه پیدا کند.
  • اگر درجه حرارت بدن کودک حتی پس از دادن داروی مناسب پایین نیاید.
  • اگر کودک در حین تشنج زخمی شود.
  • اگر کودک شما گلو درد داشته باشد.
  • اگرکودک شما مدام گوش خود را بکشد ( به گوش خود دست بزند) و یا گوش درد داشته باشد. اگر چه خواب آلودگی بعد از تشنج شایع است، اما اگر متوجه شدید که کودک به سختی از خواب بیدار می شود، او را به بیمارستان منتقل کنید. درباره داروهایی که از حملات بیشتر تشنج جلوگیری می کند، با پزشک مشورت کنید. در مشورت با پزشک جزئیات تشنج مانند اینکه آیا هر دو طرف بدن کودک شروع به لرزش کرد، تشنج چه مدت طول کشید، فاصله زمانی بین افزایش دمای بدن و وقوع تشنج چه مدت بود، آیا کودک پس از تشنج خواب آلوده شد و نکات دیگر را حتما توضیح دهید. برخی از داروها برای پیشگیری از حملات بیشتر تشنج در کودکانی که یک حمله را تجربه کرده اند، مفید خواهد بود، اما این داروها عوارض جانبی بالقوه در برخواهد داشت. از این رو به پدر و مادر توصیه می شود به جای استفاده از داروها، تب کودک را کنترل کنند.
 
نام فرستنده
 
مجموعه
۰ الی ١٢ ماه » تشنج ناشی از تب
Top