هر وقت تحت استرس قرار می گیریم سیگنالی به مغز فرستاده می شود. این سیگنال باعث ترشح هورمون آدرنالین می شود. آدرنالین باعث پاسخی می شود که به آن پاسخ جنگ یا گریز گفته می شود. هجوم آدرنالین باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود؛جریان خون در چشم را افزایش می دهدکه باعث انبساط مردمک چشم می شود و همچنین باعث افزایش تعریق کف دست، goose bumps، لرزش، خشکی دهان، درد عضلات و غیره می شود.

این واکنش ها سطح انرژی بدن را بالا می برند، عملکرد مغز را تشدید می کنند و ظرفیت تمرکز فرد را افزایش می دهند. این پاسخ به استرس برای بردن فرد به محدوده ای با استرس کمتر ایجاد می شود. پاسخ به استرس برای پخش سریع انرژی طراحی شده است تا فرد در صورت لزوم پاسخ جسمانی سریع تضمین شده ای داشته باشد. برای مثال، در صورتیکه لازم باشد فردی از خطر فرار کند یا واکنش سریعی به یک موقعیت نشان بدهد، این پاسخ تضمین می کند که واکنش او سریع خواهد بود.

اما استرسی که ما این روزها تجربه می کنیم استرس فیزیکی نیست بلکه استرس احساسی و عاطفی است. در هر صورت، بدن به شیوه ای یکسان به استرس فیزیکی و احساسی پاسخ می دهد – با افزایش آدرنالین در بدن. پاسخ به استرس باعث خستگی و فرسودگی دائمی بدن در سطح اندام، بافت و سلول می شود. استرس سطح انرژی و مواد مغذی بدن را تحلیل می برد و این در بلند مدت بر عملکرد اندام های مختلف بدن تاثیر می گذارد.

ماهیچه ها

استرس اغلب اوقات باعث صدمه و درد عضلانی می شود. اگر استرس مزمن باشد اغلب اوقات به استحاله بافت عضلانی منجر می شود.

دستگاه گوارش

استرس سرعت هضم را کاهش می دهد و باعث سوء هاضمه و از دست دادن اشتها می شود. فردی که برای مدت زمان طولانی تحت استرس مزمن قرار داشته باشد افزایش ترشح اسید معده را تجربه خواهد کرد. استرس باعث زخم دستگاه گوارش و سندرم روده تحریک پذیر نیز می شود.

سیستم قلبی – عروقی

برای امکانپذیر ساختن واکنش های فیزیکی فوری تحت استرس، ضربان قلب افزایش پیدا می کند. افزایش ضربان قلب باعث رفتن خون بیشتر به اندام های مختلف بدن مخصوصا مغز، ریه و ماهیچه ها می شودکه باعث افزایش فشار خون می گردد. افزایش جریان خون در اندام های مختلف سطح کلسیم و پتاسیم خون را پائین می آورد. این موضوع بر عملکرد نرمال قلب تاثیر می گذارد.

پوست

استرس جریان خون در پوست را کاهش داده و باعث آکنه و آلرژی های پوستی می شود. سطح بالای کورتیزول رشد مو در زنان و طاسی در مردان را افزایش می دهد.

سیستم غدد مترشحه داخلی (غدد درون ریز)

به محض اینکه بدن احساس استرس می کند، مغز ترشح آدرنالین از مغز غدد فوق کلیوی را تحریک می کند. برای افزایش متابولیسم و برآوردن نیاز به انرژی، غده تیروئید و قشر غده فوق کلیوی تحریک می شوند. این باعث آزاد شدن گلوکز ذخیره از کبد و وارد شدن آن به جریان خون می شود. ترشح کورتیزول و تیروکسین باعث تب، آسیب رسیدن به ماهیچه ها و التهاب می شود.

مغز

وقتی تحت استرس قرار می گیریم، مغز اولین عضوی از بدن است که واکنش نشان می دهد. به همان شیوه که بدن به آلرژی پاسخ می دهد، مغز به استرس حساس می شود. تحت شرایط پراسترس، مغز اپی نفرین آزاد می کند و همچنین باعث می شود سیستم غدد درون ریز به مقدار زیادی آدرنالین و کورتیزول آزاد کند. استرس مانع ارتباط بین سلول های مغز نیز می شود. به این دلیل است که مغز با موجب افسردگی یا خشونت شدن به استرس پاسخ می دهد. این شرایط باعث افزایش سرعت متابولیسم می شود. در هر صورت، وقتی فرد دائما تحت استرس باشد مغز شروع به نشن دادن رفتاری متفاوت می کند یا مغز پاسخ پرشتابی را نشان می دهد که به خستگی و فرسودگی بخش های مختلف آن منجر می شود. افزایش سطح کورتیزول باعث کوتاه شدن حافظه، خستگی، افسردگی، بی خوابی، سردرد، و دردهای مزمن می شود.

استرس بر سیستم ایمنی بدن نیز تاثیر می گذارد، باعث انباشته شدن مواد سمی در بدن می شود و مسیرهای متابولیکی را تغییر می دهد. استرس باعث اعتیاد به الکل، مواد مخدر، سیگار و مصرف کافئین می شود.
 
نام فرستنده
 
مجموعه
بهداشت روان » استرس
Top