یک معیار سلامت ابزاریست که برای سنجش سلامت فرد بکار می رود. این معیار می تواند "معیار پیشگیرنده" یا معیار فردی" باشد. معیار پیشگیرنده یک معیار استاندارد برای ارزیابی سلامت و بهبود آن است. معیار فردی معیاریست که فاکتورهای موثر بر سلامت را مدنظر قرار داده و معیاری است که برای هر شخص منحصر به فرد و اختصاصی است. یعنی تنها برای فردی قابل اعمال است که برایش طراحی شده باشد.

فرد می تواند ابعاد سلامت خود را با شرکت در برنامه های خودسنجی یا پاسخ به سولات خود سنجی موجود در اینترنت ارزیابی کند. بدین ترتیب زمینه هایی که فرد در آن دچارضعف است مشخص شده و تمرکز برای بهبود روی آنها معطوف می شود. در صورتی که میزان سلامتی در ابعاد مختلف در سطح قابل قبول باشد در مرحله بعد تلاشهای فرد باید بر حفظ این سطح سلامت متمرکز شود.

اگر سلامت بدنی نیازمند توجه باشد باید کمک پزشکی مناسب به فرد در صورت بیماری ارائه شود. سلامت شغلی را می توان بوسیله برنامه ریزی کاری و شرکت در برنامه های بازآموزی و حرفه ای بهبود بخشید. سلامت معنوی می تواند با گسترش عادت مطالعه و سلامت اجتماعی با ارتقاء مهارتهای اجتماعی و ارتباطی و حضور در جمع دوستان تضمین می شود.

برنامه های سلامتی بسیاری برای بهبود و سنجش سلامت فرد وجود دارد: برنامه هایی مثل شرکت در رویدادهای سلامتی، کلینیک های سلامت، ورزش و کلوب های سلامتی.

این برنامه ها برای بیمارتان دیابتی، بیماران قلبی- عروقی و سرطان سینه به پایش وضعیت سلامت فرد و بهبود وضعیت بدنی کمک می کند. کاهش وزن و کنترل آن، شناخت علم تغذیه سلامت بدنی را ارتقا می دهد. برنامه های مدیریت استرس و برنامه های پایش سلامت کارمندان برای کنترل استرس در محیط کار و منزل طراحی شده اند. تمرینات یوگا، تمرینات ریلکسیشن و بازسازی مثل ریکی، آروماتراپی، حمام سونا و موارد مشابه را می توان برای بهبود سلامت احساس و بدن بکار گرفت. بسیاری از شرکتهای تجاری برنامه هایی همچون تعطیلات سلامت و برنامه های تشوبقی سلامت را برای کارمندانشان به اجرا می گذارند.

معیارهای مختلفی برای سنجش ضربان قلب، قند خون، فشار خون و توده چذبی و عضلانی بدن وجود دارد. یک گام شمار می تواند میزان کالری سوزانده شده بازاء یک مایل پیاده روی را مشخص کند. نمودارهای معیار سلامت بر اساس خود سنجی طراحی شده اند. چرخ سلامت یک نمونه از این معیار هاست. چرخ سلامت 7 جنبه سلامت را شامل می شود. اگر مرکز چرخ را صفر و محیط دایره را ده فرض کنیم فرد بر اساس امتیازی که در هر جنبه به خود می دهد یک قاچ از این چرخ را تقسیم بندی کرده و سایه می زند. تصویر نهایی می تواند نشان دهد که سطح سلامت فرد در هر زمینه و نیز بطور کلی چقدر است. برای مثال اگر یک بعد از ابعاد دیگر کوچکتر باشد باید یا تمرکز بر آن وضعیت آنرا ارتقا دهد.

ضرورتی ندارد که در تمامی جنبه ها فرد 100% سلامت را حائز باشد بلکه برای مثال اگر 75% سلامت در تمام ابعاد را دارا باشد بعنوان فردی سالم با شخصیتی محکم لحاظ می شود. باید گفت که سلامت بهینه نیز امری شخصی بوده و در افراد مختلف متفاوت است و به اولویت های افراد در زندگی بستگی دارد. برای مثال برخی سلامت مالی را هدف خود می دانند و برخی دیگر بر سلامت اجتماعی یا معنی متمرکزند. دیدگاه افراد به مقوله سلامت متفاوت است. با اینحال تمرکز محض روی جنبه ای خاص توصیه نمی شود و لازم است که با کمک معیارهای سلامت سعی در ارتقا سلامت عام بشود.
 
نام فرستنده
 
دسته بندی
بهداشت روان » بهداشت روان
 

وبلاگ های دیگر
فرزندپروری

 
Top