عمل جراحيِ كاهش وزن يا عمل جراحيِ‌ چاقي، فرآيندي است كه طي آن ساختار و پروسه‌‌ي هاضمه و سيستم گوارشيِ بدن دستخوش تغييراتي مي‌شود. ظرفيت نگهداري غذا در معده و سيستم گوارش و همچنين مقدار جذب كالري و مواد مغذي از غذاهاي مصرفي نيز تغيير مي‌كند. در اين عمل جراحي، از دو روش استفاده مي‌شود: يكي از اين روش‌ها، روشِ محدودسازي است. در اين روش، ظرفيت معده براي نگهداري مواد غذايي كاهش پيدا مي‌كند. روش دوم، شامل فرآيندي است موسوم به تكنيك سوء جذب (كاهش جذب) Malabsorptive Technique كه طي آن بخش عمده‌اي از روده‌ي كوچك باي‌پس زده مي‌شود تا مقدار كمتري از كالري مواد غذاييِ مصرفي جذب بدن شود. در برخي موارد هر دو روش بكار مي‌رود.

پزشك جراح بايد تجربه‌ي كافي درباره‌ي اين نوع عمل جراحي داشته باشد. البته ميزان تعهد پزشك به مسائل و مشكلات احتمالي پس از عمل جراحي نيز بايستي شفاف‌سازي شود. زيرا پس از عمل، بيمار درگير مشكلات و عوارض بسياري مي‌شود و به همين دليل است كه قبل از انجام عمل، بيمار بايستي از ميزان تعهد پزشك براي پي‌گيري مشكلات پس از عمل اطمينان حاصل كند.

پيش از عمل، بيمار تحت چك‌آپ روانشناختي و پزشكي قرار مي‌گيرد تا مشخص شود آيا به لحاظ رواني و جسماني شرايط لازم را براي انجام عمل جراحي دارد يا به اصطلاح كانديد مناسب و حائز شرايطي است يا خير. اين چك‌آپ‌ها معمولاً بسيار دقيق و همه‌جانبه انجام مي‌شوند تا مشخص شود كه آيا بيمار تابِ تحمل مشكلات و عوارض پس از عمل جراحي را دارد يا خير. در اين آزمايش‌ها و چك‌آپ‌ها مشخص مي‌شود كه پس از جراحي، چه كساني رو به بهبودي خواهند رفت و حال و شرايط چه كساني به احتمال زياد رو به وخامت خواهد گذاشت. بر اساس اين آزمايش‌ها براي هر بيمار تعيين مي‌شود كه پس از عمل جراحي، چه مسائل و نكاتي را بايستي رعايت كند تا به تدريج در شرايط مساعدتري قرار بگيرد. تغييرات و محدوديت‌هايي كه بيمار پس از عمل بايستي در رژيم غذايي و مصرف دخانيات و مشروبات الكلي خود اِعمال و رعايت كند نقش بسيار مهمي در بهبود شرايط او و موفقيت‌آميز بودنِ عمل جراحي دارد. انجام فعاليت‌هاي ورزشي منظم، وظيفه‌ي ديگري است كه بيمار بر عهده دارد و براي بهبود شرايط خود و كسب نتيجه‌ي مطلوب از عمل، بايستي خود را متعهد به رعايت آن و همه‌ي نكاتي بداند كه برايش تعيين شده است.

معده‌ي بيمار بايد از شب قبل از روز عمل جراحي بطور كامل خالي باشد. صبح روز عمل، چك‌آپ‌هاي اوليه انجام و مدارك و پرونده‌ي پزشكي بيمار آماده و كامل مي‌شود. سپس بيمار به اتاقي منتقل مي‌شود و لباس مخصوص عمل جراحي را به تن مي‌كند و از آنجا به بخش مراقبت‌هاي قبل از عمل منتقل مي‌شود. در اين مرحله، متخصص بيهوشي، ضمن بررسي پيشينه‌ي پزشكي بيمار و بيماري‌هايي كه بيمار پيش از اين به آنها مبتلا بوده، با او در مورد مراحل بعدي عمل جراحي صحبت مي‌كند. در اين مرحله، بيمار مي‌تواند در مورد همه‌ي ناراحتي‌ها، نگراني‌ها و ترديدهاي خود با متخصص متخصص بيهوشي و ديگر پزشكان و پرستاراني كه عمل را براي او انجام خواهند داد صحبت كند. سپس به اتاق عمل منتقل مي‌شود و متخصص بيهوشي اقدام به تزريق درون وريدي مي‌كند. بعد نوبت به پزشكان متخصص مي‌رسد تا با دستان معجزه‌گر خود در بدن بيمار تغييرات مورد نظر را ايجاد كنند.

فرد بايد يك ماه قبل از عمل جراحي، خودش را براي آن آماده كند. بيمار بايد با پزشك جراح خود تماس بگيرد و در مورد رژيم غذايي مناسب قبل و بعد از عمل با او مشورت كند. پزشك جراح با مطالعه‌ي پيشينه‌ي پزشكيِ بيمار و وضعيت چك‌آپ‌هاي انجام شده، رژيم مناسبي را براي او تجويز كند. حركات و برنامه‌هاي ورزشي ويژه‌اي براي اين بيماران تعيين مي‌شود. علاوه بر اين، به بيمار توصيه مي‌شود كه روزانه حدود دو ليتر آب بنوشد، سيگار و مشروبات الكلي را ترك كند، رژيم غذايي متناسب با وضعيت خود را رعايت كند و مواردي از اين قبيل. بنابراين بيمار بايستي هم به لحاظ جسماني و هم از نظر ذهني و رواني براي عمل جراحي آماده شود. بر خلاف ساير عمل‌هاي جراحي، اولويت در اين نوع عمل با آماده‌سازيِ ذهني و رواني است. بيمار بعد از اين عمل جراحي بايد برنامه‌ي خاصي را براي زندگي خود داشته باشد تا بهترين نتيجه را از عمل خود كسب كند، در غير اين صورت پس از مدتي به اين نتيجه خواهد رسيد كه دستاوردِ جراحيِ چاقي‌اش، به اين همه زحمت و سختي و دردسر نمي‌ارزيد!
 
نام فرستنده
 
دسته بندی
جراحی‌ چاقی مرضی » درباره جراحی‌ چاقی مرضی
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های دیگر
دهان و دندان

 
Top