برخی از مواد غذایی دارای اثرات مضر بربدن بوده و لذا از مصرفشان باید اجتناب شود. اغلب آن دسته از مواد غذایی که سرشاراز چربی هستند را از رژیم غذایی حذف می کنیم.در این راستا  مواد غذایی حاوی میزان بالای نمک و نیز مواد غذایی بدون فیبر و دارای شاخص گلایسمی بالا نیز حذف می شوند.

مواد غذایی که گیاه خواران حذف می کنند ممکن است با آنچه که غیر گیاه خواران احساس می کنند باید حذف شود متفاوت باشد. حذف مواد غذایی می تواند بر اساس ایدئولوژی و یا مبتنی بر حقایق علمی باشد. بعضی از مواد غذایی مانند گوشت نهنگ، گوشت حیوانات وحشی، و غیره هرگز نباید مصرف شوند چرا که  گونه های رو به انقراض بوده و مصرف این غذاها باعث مرگ تنوع زیستی می شود. گوشت نهنگ، گوشت برخی انو اع کوسه در معرض خطر، اسب دریایی به عنوان مکمل های غذایی و یا رژیم غذایی، خیار دریایی، لاک پشت های دریایی، تخم لاک پشت های دریایی، و غیره موارد ممنوعه هستند و باید حفاظت شوند در حالیکه محصولات بدست آمده از آنها در بازار موجود است. مردم باید هوشیار بوده و از مصرف اینگونه محصولات اجتناب کنند تا انگیزه یرای شکارشان از بین برود. بنابراین این محصولات در دسته مواد غذایی جای می گیرند که هرگز نباید مصرف شوند.

برخی از گیاهخواران می گویند گوشت برای مصرف انسان ها خلق نشده است و برخی دیگر می گویند که شیر برای مصرف انسان ها خلق نشده است. درست و نادرست این استدلالات به  نظر شخصی افراد بستگی دارد. طبیعت گرایان  استدلال می کنند که از مواد غذایی مصنوعی باید اجتناب شود و طرفداران مواد غذایی ارگانیک استدلال می کنند که مواد غذایی غیر ارگانیک باید کنار گذاشته شوند چرا که در تولیدشان از آفت کش های خطرناک استفاده شده است.

بعضی از میوه ها با روشهای هورمونی می رسند و برخی توسط مواد شیمیایی مانند آمونیاک، از آنجا که آمونیاک برای سلامت مضر است و هورمون های مزبورممکن است با فرایند های طبیعی بدن تداخل کرده و باعث هموستاز شوند از این نوع میوه ها باید اجتناب شود. برخی افراد استدلال می کنند که از مصرف مواد غذایی اصلاح شده ژنتیکی باید اجتناب نمود. چرا که که شانس انتقال جانبی ژن های از محصولات زراعی GM به محصولات زراعی طبیعی و از محصولات گوشت GM و تخم مرغ به انسان وجود دارد. مصرف مداوم گوشت مرغ یا دیگر حیوانات بصورت کبابی نیز بر سلامت تاثیر مخرب دارد. به  بسیاری از حیوانات پرورشی هورمون رشد داده می شود که ممکن است بصورت جانبی به انسان منتقل شده و باعث رشد غیر طبیعی یا بلوغ زودرس در کودکان گردد.
 
نام فرستنده
 
دسته بندی
درباره تغذیه » توصیه‌های تغذیه سالم
 

وبلاگ های دیگر
دهان و دندان

 
Top