عقیده های غیر علمی - افسانه ها

در رابطه با رژیم غذایی چندین عقیده غیر علمی وجود دارد. اطلاعات کسب شده از طریق مقالات مختلف کامل نیست و اغلب اوقات به خطراتی برای سلامتی منجر می شود. نکات تغذیه ای بسیار زیادی که وجود دارند همیشه به عادات غذایی سالم و غذاهای بی خطری که می توان خورد اشاره دارند. در هر صورت اطلاعات نادرست زیادی در مورد ترکیبات خاصی وجود دارند که پرهیز از آن ها توصیه می شود. غذا معمولا باید حاوی 30% کربوهیدرات و 30% میوه و سبزیجات و 15% از هریک از موارد چربی ها، پروتئین ها، ویتامین ها و مواد معدنی باشد.

عقاید غیر علمی مهم در مورد تغذیه در زیر مطرح شده اند و باید به عنوان خطاهایی در نظر گرفته شوند که ما تا امروز انجام می داده ایم و باید اصلاح شوند.

گوشت قرمز ضرر دارد و باید از آن پرهیز کرد- این موضوع تا اندازه ای صحیح است اما با انتخاب گوشت لخم می توان این مسئله را مدیریت کرد. گوشت مرغ با پوست هم به اندازه گوشت قرمز ضرر دارد. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که همیشه سعی کنید گوشت لخم بخورید و در صورت استفاده از گوشت مرغ، گوشت مرغ بدون پوست مصرف کنید.

روزه گرفتن وزن را کم می کند- روزه گرفتن باعث کاهش سرعت سوخت و ساز (متابولیسم) در بدن می شود و بنابراین ریتم بدن تغییر می کند. بعد از روزه گرفتن وقتی فرد آزادانه غذا می خورد بدن نسبت به زمان داشتن روتین نرمال رژیم غذایی کالری بیشتری دارد.

زنان باردار باید برای دو نفر غذا بخورند- زنان باردار براساس عقاید غیر علمی موجود بیشتر و برای دو نفر غذا می خورند. این کار سالمی نیست و یک وعده میوه و سبزیجات در روز کافی است.

آجیل نخورید- آجیل ها پروتئین زیادی داشته و غنی از چربی هستند. چربی های موجود در آجیل مونو و پلی چربی های غیر اشباع هستند که چربی های نسبتا بی ضرری هستند. می توان آجیل را به عنوان جایگزین مواد غذایی دارای چربی های اشباع مصرف کرد.

پرهیز از مصرف کربوهیدرات ها به کاهش وزن کمک می کند- این یک باور غلط مهم است و واقغیت این است که دریافت کالری بیشتر دلیل افزایش وزن است و بنابراین کربوهیدرات ها ضرری ندارند.

غذاهای دریایی کلسترول را بالا می برند- کلسترول رژیمی در غذاهای دریایی ضرری ندارد و غذاهای دریایی دلیل افزایش کلسترول خون نیستند بلکه چربی های اشباع در گوشت و روغن های دیگر دلیل افزایش کلسترول هستند.

مصرف قند باعث ابتلا به دیابت می شود- این یک باور غلط دیگر است و واقعیت ندارد. مصرف قند برای بیماران دیابتی ضرر دارد اما مصرف قند برای یک فرد عادی اصلا مشکلی ندارد.

این فکر که تمام چربی ها ضرر دارند نیز درست نیست- در واقع چربی ها برای فعالیت های بدنی نرمال مورد نیاز هستند و چربی ترکیبی لازم و ضروری برای رشد و نمو بدن است. مواد مغذی اضافی به صورت چربی در بدن ذخیره می شوند و این علت افزایش وزن بدن است.
 
نام فرستنده
 
دسته بندی
درباره تغذیه » عادت و باورهای نادرست در رابطه با تغذیه
 

وبلاگ های دیگر
دهان و دندان

 
Top