رژیم غذایی- عامل تعیین کننده ظاهر شما

دیگران فقط با نگاه کردن به ما می توانند بگویند آیا ما سالم هستیم یا خیر. این کار چگونه ممکن است؟ بدن سالم همیشه خوب به نظر می رسد، شکل خوبی دارد، چشم ها سرزنده هستند و صورت احساس هوشیاری دارد. عامل اصلی این احساس خوب یا بدن سالم رژیم غذایی است. رژیم غذایی و مواد غذایی که این رژیم فراهم می کند چیزی است که بدن ما با آن انرژی لازم را ایجاد می کند. اگر تولید انرژی در بدن بیش از حد لازم صورت بگبرد، انرژی اضافی به صورت محصولات ذخیره شدنی درآمده و در بدن ذخیره می شود. این باعث چاق به نظر رسیدن بدن می شود و ممکن است اضافه وزن دلیل از دست رفتن احساس سلامتی بدن باشد. بعضی افراد بدن لاغری دارند و این هم نشانه بدن ناسالم است. بدن همیشه باید متناسب باشد.

رژیم غذایی تامین کننده اصلی مواد مغذی برای بدن است. ما هتروترفيك‌ (دگرپروره ای) هستیم و تغذیه ما از منابع دیگر است. تمام مواد مغذی لازم برای بدن ضروری هستند و رسیدن آن ها به بدن توسط مواد غذایی مختلف تضمین می شود. مواد مغذی اصلی عبارتند از کربوهیدرات ها، چربی ها، پروتئین ها، ویتامین ها، و مواد معدنی. این مواد مغذی به مقدار صحیح مورد نیاز هستند تا مقدار صحیح انرژی را در بدن بسازند و این انرژی در کارهای روزانه مورد استفاده قرار بگیرد.

انرژی از کربوهیدرات ها، چربی ها، و پروتئین ها ساخته می شود. مواد مغذی دیگر کوفاکتورهایی برای متابولیسم هستند و در مقایسه با پروتئین ها، کربوهیدرات ها و چربی ها عمدتا به مقدار بسیار کم مورد نیاز می باشند.

عادات غذایی نقش مهمی در حفظ سلامت بدن دارند. افراد باید مواد مغذی مورد نیاز را مصرف کنند. اگر مواد مغذی بیشتر از مقدار لازم مصرف شوند باعث اضافه وزن می شوند که وضعیت سلامتی نیست. مصرف این مواد به مقدار کمتر از مقدار لازم نیز ضرر دارد چون در این صورت بدن انرزی لازم را کسب نمی کند و در برابر بیماری ها آسیب پذیر می شود. ممکن است این وضعیت به بسیاری از سندرم های کمبود و کاستی منجر بشود ؛ در این وضعیت ممکن است سیستم ایمنی نیز ضعیف بشود و احتمال ابتلا به بیماری ها افزایش پیدا کند.

رژیم غذایی مردم در سراسر جهان عمدتا متشکل از کربوهیدرات ها است و بقیه مواد مغذی به صورت ضمیمه دریافت می شوند. نان، غلات، سیب زمینی و دیگر محصولات کشاورزی tuber همگی دارای کربوهیدرات به عنوان ماده مغذی اصلی خود هستند. پروتئین ها و چربی ها از غذاهای دیگر مانند گوشت، سبزیجات و میوه ها به دست می آیند. مواد معدنی و ویتامین ها نیز در میوه ها و سبزیجات وجود دارند. بنابراین رژیم غذایی باید شامل تمام مواد غذایی اصلی باشد. مواد غذایی فرآوری شده و مواد غذایی آماده نیز مقداری مواد مغذی دارند اما ممکن است حاوی مواد یا ترکیباتی باشند که برای سلامتی ضرر دارند. ینابراین بهتر است رژیم غذایی متشکل از محصولات غذایی طبیعی و تازه داشته باشیم.
 
نام فرستنده
 
دسته بندی
درباره تغذیه » نکات کلی در رابطه با تغذیه
 

وبلاگ های دیگر
دهان و دندان

 
Top