فلوراید یک ماده معدنی طبیعی موجود در پوسته زمین بوده و به طور گسترده در طبیعت پراکنده است. برخی از مواد غذایی و منابع آب حاوی فلوراید هستند.

فلوراید اغلب برای کمک به کاهش پوسیدگی دندان به آب آشامیدنی اضافه می شود. در  دهه 1930، محققان دریافتند افرادی که از آب آشامیدنی حاوی فلوراید استفاده می کنند تا 3/2 کمتر از دیگران دچار پوسیدگی دندان می شوند. مطالعات بعدی نیز مکررا نشان داد که وقتی فلوراید به آب آشامیدنی یک منطقه اضافه شود، پوسیدگی دندان کاهش می یابد.

نحوه تاثیر فلوراید چگونه است؟


فلوراید به دو روش به پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند:
  • فلوراید در استخوانهای در حال رشد و دندانهای کودکان تجمع یافته و به سخت تر شدن مینای دندان کمک می کند.
  • فلوراید به سخت شدن مینای دندان های بزرگسالی که  پدیدار شده اند نیز کمک می کند. فلوراید در فرایندهای کانی سازی مجدد و انحلال که بطور طبیعی در دهان روی می دهند حضور پیدا می کند.
  • بعد از خوردن غذا ، بزاق دهان حاوی اسیدهایی است که کلسیم و فسفر موجود در زیر سطح دندان ها را در خود حل می کند.
  • در زمانهای دیگر که بزاق اسیدیته کمتری دارد، این فرایند معکوس شده و کلسیم و فسفر موجود در دندانها سخت می شوند. این فرایند باعث کانی سازی مجدد در دندان می شود. وقتی طی کانی سازی مجدد فلوراید حاضر باشد، کانی های شکل گرفته سخت تر شده و در نتیجه استحکام دندان و مقاومت نسبت به مرحله بعدی انحلال بالاتر می رود.

چگونه می توان فهمید که میزان فلوراید کافی توسط فرد دریافت می شود یا خیر؟

اگر آب آشامیدنی حاوی فلوراید باشد و سپس مسواک زدن به طور مرتب با خمیر دندان حاوی فلوراید انجام بگیرد خطر پوسیدگی بسیار کاهش می یابد.

اگر آب مصرفی فرد به اندازه کافی حاوی فلوراید طبیعی (1 قسمت در میلیون است مطلوب در نظر گرفته شده ) نباشد، دندانپزشک و یا پزشک متخصص اطفال ممکن است قرص فلوراید و یا قطره حاوی فلوراید مخصوص کودکان را تجویز کند. دندانپزشک و یا پزشک متخصص اطفال می تواند بگوید که چقدر فلوراید برای خانواده شما مناسب است، بنابراین لازم است در این زمینه با آنها مشاوره صورت بگیرد.

اگر آب مصرفی از یک منبع تامین کننده دولتی ارائه می شود می توانید موضوع فلوراید دار بودن آنرا از مسئول مربوطه جویا شوید. اگرآب از یک چاه خصوصی تامین می شود، می توانید انرا به یک آزمایشگاه مستقل متخصص در زمینه اینگونه خدمات بدهید تا مورد آزمایش قرار بگیرد.
 
نام فرستنده
 
مجموعه
درباره دهان و دندان » دانستنی‌های دهان و دندان
Top