درهر لحظه ممکن است بیماری ها و ناخوشی ها به طور ناگهانی گریبان فرد را بگیرند. سرطان پروستات سرطانی است که غده ی پروستات را در هزاران نفر در سرتاسر جهان مبتلا می کند. بسیاری از مبتلایان به این نوع ازسرطان معمولا از ابتلای خود ناآگاهند  و در برخی موارد به پذیرش آن علاقه نشان نمی دهند.  با این حال آنچه که از آن غافلند این واقعیت است که در صورت پیچیده ترشدن اوضاع و پیشرفت بیماری نمی توان به وضعیت اولیه بازگشت.

در اینجا این پرسش مطرح است که چه زمانی برای  درخواست مشاوره پزشکی مناسب است؟ زمان مناسب برای مراجعه به پزشک چه موقع است؟ در صورت مشاهده ی هر کدام از علایم و نشانه های مرتبط با سرطان پروستات مشورت هر چه سریع تر با پزشک اهمیت شایانی پیدا می کند. فهرست علایم و نشانه های زیر را به همان ترتیبی که آمده است مد نظر قرار دهید.
  • تکرر ادرار و مخصوصا شب هنگام
  • مشکل در دفع ادرار
  • جریان ضعیف ادرار
  • وجود خون در ادرار یا منی
  • کمردرد در بخش پایینی کمر
  • انزال دردناک
معمولا سرطان پروستات اغلب مردان بالای 45 سال را مبتلا می کند. بنابراین اگر بالای 45 سال سن دارید و برای سرطان پروستات اسکرین نشده اید، اکنون زمان مناسب مشاوره با پزشک است. احتمال درمان بیماری هنگام تشخیص در شرایط اولیه رشد بالاتر است. علاوه براین، در صورتیکه سیاهپوست هستید و یا اینکه یکی از افراد خانواده ی شما به سرطان پروستات مبتلاست باید به دنبال مشاوره با پزشک باشید. غذاهای دارای محتوای چربی بالا به عنوان ریسک فاکتورهای ابتلا به سرطان پروستات در نظر گرفته شده اند، لذا اگر عادت به مصرف غذاهای چرب دارید و یا سطح تستسترون شما بالاست باید با پزشک مشورت کنید.

پزشک شما بر اساس توصیف شما از علائم، از شما می خواهد تا تست های خاصی راانجام دهید تا بتواند یافته های بالینی خود را تایید کند. تست ها شامل تست آنتی ژن اختصاصی پروستات PSA می باشد. در این تست، نمونه ی خون شما بررسی می شود تا معلوم شود آیا در خون شما PSA وجود دارد یا خیر. همچنین ممکن است پزشک تست آزمایش دیجیتال رکتال DRE را تجویز کند. در این تست پزشک شما را معاینه بدنی می کند. در این معاینه پزشک انگشت خود را در حالی که دستکش به دست دارد و چرب شده است وارد رکتوم بیمار می کند تا پروستات بیمار را برای پیدا کردن هر گونه حالت غیر طبیعی معاینه کند. در آزمایش بیوپسی یک کاوشگر مافوق صوت وارد رکتوم می شود و با کمک یک سوزن کوچک بخش هایی از بافت غده ی پروستات خارج می شود تا توسط پاتولوژیست از لحاظ وجود سرطان بررسی شود. در موارد خاص دیگری درجه بندی گلیسون در تعیین خطر اختصاصی مرگ در بیمار مبتلا به سرطان پروستات و یا اسکن استخوان هر جایی که سطح پیشرفت رشد سرطان در استخوان ها قابل تایئد باشد انجام می گیرد.
 
نام فرستنده
 
مجموعه
سرطان » سرطان پروستات
Top