آمارهای مربوط به سرطان تخمدان نشان می دهد که 94 درصد موارد این سرطان درمان می شوند و اگر سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود، بیماران بیش از 5 سال زنده می مانند (بقای بالای 5 سال دارند). در حدود 20 درصد موارد سرطان های تخمدانی در مراحل اولیه بیماری شناسایی می شوند. اگر زنان در مورد بیماری اطلاع کافی داشته باشند و درمان شوند و علائم صحیحی داشته باشند، این امر امکان پذیر است. علائمی با شیوع کمتر در مورد سرطان تخمدان وجود دارد. این علائم می بایست توسط همه ی زنان، حداقل آن هایی که در خطر خانوادگی بالا هستند و مواردی که در جمعیت مضنون هستند شناخته شده باشند. برای همه ی زنانی  که شرح حال فردی یا خانوادگی سرطان تخمدان را دارند، مشاوره ی پزشکی مورد نیاز است.  هنگامی که زنان به سرطان پستان مبتلا می شوند، احتمال کمی  وجود دارد که به سرطان تخمدان مبتلا شوند.

هنگامی که خطر فردی یا خانوادگی برای سرطان وجود دارد، زنان می بایست با انکولوژیست (متخصص خون شناسی و سرطان شناسی) مشورت کنند.  شرح حال ژنتیکی زنان توسط پزشک بررسی می شود و غربالگری انجام می شود، پس هر نوع سرطانی اگر وجود داشته باشد، در مراحل پیشرفته مشخص می شود. مهمترین عامل در درمان سرطان، شناسایی سرطان در مراحل اولیه و زودرس است. اگر زنانی خطر فردی یا خانوادگی برای سرطان نداشته باشند،  مشورت کردن آن ها با پزشک و جستجوی توصیه های پزشکی در مورد سرطان تخمدان غیرطبیعی است. این زنان ممکن است دچار انواع تک گیر سرطان تخمدانی شوند و آن ها انتظار آن را ندارند، پس ممکن است این بیماران متوجه علائم اولیه سرطان نشوند.

درد پشت، دفع گاز، تهوع، و سوءهاضمه شایعترین علائمی هستند که در مراحل اولیه مشخص می شود. این علائم با برخی تظاهرات معده ای و درمان این بیماری  اشتباه گرفته می شوند. این موارد باعث می شود تا سرطان پیشرفت کند و در طول زمان علائم واضحی مثل تورم و درد شکمی، خونریزی واژینال (دستگاه تناسلی خارجی مونث) و غیره ایجاد شود.

زنان می بایست با این علائم و عوامل خطر آشنا باشند. مصرف پودر تالک، چاق شدن و استعداد ژنتیکی عوامل خطر آن هستند. اگر خانمی این عوامل خطر را داشته باشد، احتمال این وجود دارد که علائم سرطان تخمدان واقعی باشد.

علائم سرطان تخمدان می تواند همواره واقعی نباشد، تا اگر خانمی این علائمی را به طور اشتباه داشت، احتمال آن وجود داشته باشد که علائم در زمان دیگری نادیده گرفته شود. این مسئله باعث می شود که سرطان پیشرفت کند. علائم اصلی سرطان تخمدان شامل مشکلات ادراری از جمله فوریت ( اضطرار) در دفع ادرار و تکرر ادرار می باشد، همچنین تورم و باد کردن شکم و کوتاه شدن تنفس و فشار به واژن هم وجود دارد. اگر خانمی این علائم را ذکر کند، بهتر است این خانم برای تائید بیماری و علائم خود با انکولوژیست ( متخصص خون شناسی و سرطان شناسی) و یا ژنیکولوژیست (متخصص زنان) مشاوره انجام دهد.

معاینات بالینی دوره ای واژن و پارامترهای خونی (اندکس های آزمایش خون) بسیار سودمند است. سطوح افزایش یافته ی آنتی ژن همراه توموری CA125 نشانگر اصلی سرطان تخمدان است. آزمون های بافت شناسی اسمیرهای واژن و تست های لمسی هم ارزش و اهمیت برابری با آن دارند. این تست ها می توانند وجود یا عدم وجود سرطان تخمدان را تائید کنند. به زنانی که شرح حال خانوادگی سرطان تخمدانی دارند، توصیه می شود  که تست های دوره ای را انجام دهند و در صورت وجود بیماری، با این تست ها آن را  تائید کنند.
 
نام فرستنده
 
مجموعه
سرطان » سرطان تخمدان
Top