هنگامی که تشخیص سرطان گردن رحم برای شما مطرح می شود، سوالات بی شماری در ذهن شما پدیدار می گردد. شما می بایست از پزشک خود در مورد مسائل اساسی و مهم سوال بپرسید و مطمئن باشید که اطلاعات کافی و کاملی در مورد پاسخ های پزشک بدست می آورید.

از پزشک خود چه سوالاتی را بپرسید؟
 • من به کدام نوع  از انواع سرطان گردن رحم مبتلا هستم؟ دو نوع اصلی سرطان گردن رحم وجود دارد- این دو نوع شامل سرطان بدخیم سلول سنگفرشی( Squamous cell carcinoma)  و آدنوکارسینوم (Adenocarcinoma)  است. سایر انواع نادر سرطان هم وجود دارد. شما می بایست نوع سرطان  و گزینه های درمانی پیش رو  را بدانید.
 • آیا سرطان من به خارج از گردن رحم هم پخش شده است؟ پخش شدن سرطان به ما نشان می دهد که بیماری در چه حدی پیشرفت کرده است و نوع آن را هم نشان می دهد. اگر سرطان محدود به گردن رحم باشد، می توان آن را به طور کامل درمان کرد ولی هنگامی که به خارج از لگن دست اندازی کند، گزینه های درمانی پیش روی ما محدود می شود.
 • آیا می توان مرحله ی سرطان گردن رحم را معلوم کرد؟ دانستن مرحله ی سرطان گردن رحم مهم است، چون در مورد پیشرفت بیماری و گزینه های درمانی به ما اطلاعاتی می دهد. سرطان گردن رحم در سیستم مرحله بندی خود، 5 نوع مختلف دارد. سیستم مرحله بندی از مرحله ی صفر شروع شده و به مرحله ی 4 ختم می شود، در واقع مرحله ی صفر مرحله ی اولیه و آغازین سرطان گردن رحم را نشان می دهد و مرحله ی 4 بیماری پیشرفته را مطرح می کند.
 • چه گزینه های درمانی برای من وجود دارد؟ بر اساس تشخیص کلی بیماری، شما می بایست در مورد گزینه های درمانی در دسترس و نتایج احتمالی هر یک از این روش ها، از پزشک خود سوال کنید. گزینه های درمانی در دسترس، بر اساس پیشرفت بیماری عبارتند از: جراحی، LEEP، درمان با لیزر، کرایوسرجری، رادیوتراپی (اشعه درمانی) یا شیمی درمانی.
 • چه درمانی را شما پیشنهاد می کنید؟ شما می بایست در مورد بهترین گزینه درمانی از نظر اثرات آن بر روی میزان کلی سلامتی، از پزشک خود سوال کنید.
 • آیا من می توانم بعد از درمان، بچه دار شوم؟ اگر شما می خواهید بجه دار شوید، می بایست در مورد گزینه های درمانی در دسترس از پزشک خود سوال کنید. در مراحل ثانویه سرطان گردن رحم، گزینه های درمانی مثل رادیوتراپی، هیسترکتومی یا شیمی درمانی، با بچه دار شدن شما تداخل دارند.
 • برای اینکه برای درمان آماده شوم، می بایست چه کاری انجام دهم؟ ممکن است لازم شود تا شما شیوه ی زندگی خود را تغییر دهید و رفتار ذهنی خود را تغییر دهید تا برای درمان سرطان گردن رحم آماده شوید.
 • آیا من باید رژیم  غذایی خاصی داشته باشم؟ به نصیحت پزشک خود گوش کنید  و رژیم پر از مواد مغذی را قبل از درمان مصرف کنید. متخصص سلامتی شما ممکن است برای شما رژیم خاصی را بعد از درمان پیشنهاد کند، بویژه بعد از شیمی درمانی و هیسترکتومی.
 • شانس بقا چقدر است؟ شما می بایست در مورد پروگنوز (پیش آگهی) سرطان گردن رحم آگاه باشید و این مسئله می تواند به شما در کنار آمدن با بیماری کمک بهتری کند.
قبل از اینکه روش درمانی را بگیرید در مورد آن سوال کنید
 • کدام تست یا تست ها را شما پیشنهاد می کنید؟ هنگامی که شما در مورد مرحله ی سرطان گردن رحم خود اطلاع دارید، می بایست در مورد این تست ها قبل از شروع درمان از پزشک خود سوال کنید. تشخیص و غربالگری سرطان گردن رحم شامل موارد زیر است:
آزمون بیوپسی (نمونه برداری از بافت زنده)، چک کردن و بررسی تغییرات پیش سرطانی در سلول های بافت گردن رحم، ضایعه ی داخل اپی تلیالی سنگفرشی با درجه ی پائین low-grade squamous intraepithelial lesion و ضایعه ی داخل اپی تلیالی سلول سنگفرشی با درجه ی بالا  High-grade squamous intraepithelial lesion.
 • آیا من باید به بیمارستان بروم؟
شما می بایست بدانید که آیا این تست ها در حالت سرپایی انجام می شود و یا نیاز به بستری در بیمارستان دارد.
 • چه مدتی زمان می برد؟ آیا من هشیار می مانم؟ آیا آسیب رسان است؟ دانسته های شما خوب است و شما می بایست زمان بندی و برنامه  مناسب هر درمان را بدانید. همچنین شما می بایست بدانید که کدام روش تحت بیهوشی انجام می شود و یا اینکه در کدام روش شما هشیار می مانید.
 • آیا خطری هم در این روش ها وجود دارد؟ شما می بایست در مورد خطرات احتمالی مرتبط با این روش ها سوال کنید.
 • کی می توانم جواب تست را بفهمم؟ شما ممکن است در مورد نتیجه بررسی، نگران و مضطرب باشید و می بایست در مورد زمانی که نتیجه تست را می گیرید از پاتولوژیست (متخصص آسیب شناسی) سوال کنید.
 • من سرطان ندارم، بعد باید با کی صحبت کنم؟ اگر نتیجه ی تست پاپ اسمیر شما منفی باشد و شما هنوز علائم داشته باشید، می بایست با ژنیکولوژیست ( متخصص زنان و مامایی) در مورد قدم بعدی  بررسی مشورت کنید.
بعد از درمان چه اتفاقی می افتد؟
 • پیگیری و فالوآپ: در مورد پیگیری بعد از درمان از پزشک خود سوال کنید. شما می بایست اهمیت پاپ اسمیر و همینطور سایر تست هایی که در برنامه منظم مطرح شده توسط متخصص زنان و مامایی وجود دارند، را بدانید.
 • ملاقات با پزشک جدید: در مورد موضوع بیماری خود، عقیده ی پزشک جدیدی را هم بخواهید، که توسط شرکت های بیمه لازم است. اگر شما به دنبال عقیده ی (نظر پزشک) دیگری می روید، بگذارید پزشک اول از برنامه شما مطلع باشد. از کارهای پزشکی خود کپی تهیه کنید، پس  با این کار شما می توانید از تکرار تست های پزشکی غیرضروری جلوگیری کنید.
 • تغییر در سبک زندگی: برخی تغییرات در شیوه زندگی، مثل قطع مصرف سیگار، ورزش و تمرینات منظم، پرهیز از مصرف الکل لازم است. شما می بایست در مورد این موارد با پزشک خود صحبت کنید.
 • کارهای را انجام دهید، که به سلامتیتان کمک می کند: در هنگام صرف غذا، توصیه می شود که گزینه های تغذیه ای را انتخاب کنید. به میزان کافی استراحت کنید.
 • رژیم غذایی و تغذیه: رژیم غذایی متعادل و مناسب و تغذیه خوب، انرژی و قدرت کافی را برای درمان در فرد ایجاد می کند، که این امر مورد نیاز است.
اگر سرطان گردن رحم درمان نشود، چه اتفاقی می افتد؟
در مورد حالتی که سرطان گردن رحم بصورت درمان نشده رها شود، با پزشک خود  صحبت کنید.
 
نام فرستنده
 
مجموعه
سرطان » سرطان سرویکس - گردن رحم
Top