پله نوردی چیست؟

ممکن است مفهوم پله نوردی به اندازه کافی آسان به نظر برسد، اما ورزشی که ارائه می کند باور نکردنی است. واداشتن بدن به داشتن حرمات سریع عمودی باعث می شود ماهیچه ها کاری متفاوت از زمانی داشته باشند که به بدناتن به طور افقی فشار وارد می کنید. بالا رفتن از پله ها با دوی آهسته، استفاده از دستگاه پلکان، یا شرکت در دوره ای که تنظیم شده است همگی راه های ممکن برای انجام این ورزش هستند.

آیا می دانید پله نوردی دو برابر بسیاری دیگر از ورزش ها کالری می سوزاند؟ این یکی از دلایل اصلی انجام پله نوردی توسط افراد است. یکی از دلایل دیگر افراد برای پله نوردی این است که این ورزش به هماهنگی کمک می کند. بسیاری از ورزشکاران حرفه ای این ورزش را انجام می دهند. این ورزش در افزایش سرعت و استقامت به آن ها کمک می کند.

چه کسی می تواند از پله نوردی سود ببرد؟

افراد در تمام سنین و سطوح آمادگی بدنی می توانند از پله نوردی سود ببرند. ممکن است این ورزش برای افرادی که مشکل زانو یا مشکل تعادل دارند سخت باشد. این افراد باید اقدامات احتیاطی بیشتری مثل استفاده از نرده برای کمک به هدایتشان داشته باشند. انجام این ورزش در ناحیه کوچکی از پله ها نیز ایده خوبی است.

انواع پله نوردی که باید در نظر گرفته شوند

شیوه های مختلف بسیاری برای پله نوردی وجود دارند. اگر در آپارتمان زندگی می کنید می توانید موقع رفت و آمد از پله ها بالا و پائین بروید. همچنین می توانید در طی روز از پله های ساختمانتان برای ورزش کردن استفاده کنید. ممکن است ساختمانی در اطرافتان باشد که پله های زیادی دارد. قسمت بدون سقف ورزشگاه ها نیز می توانند قابل دسترسی باشند و ردیف پله های زیادی دارند.

دستگاه هایی نیز وجود دارند که می توانید در خانه یا سالن ورزش برای پله نوردی از آن ها استفاده کنید. این دستگاه ها همان نتایج عالی پله نوردی را به شما می دهند، اما با استفاده از آن ها مسیری را طی نمی کنید و فقط در یک جا بالا و پائین می روید. ممکن است استفاده از این دستگاه به سرعت باعث دلزدگی بشود بنابراین جایی را پیدا کنید که بتوانید در آن جا از تعداد زیادی پله بالا و پائین بروید.

برای مقاومت بیشتر، استفاده از وزنه زانو هنگام پله نوردی را در نظر داشته باشید. استفاده از وزنه بازو نیز می تواند به بهره کلی که از این ورزش می برید اضافه کند. توصیه می شوید فقط وقتی استفاده از وزنه ها را شروع کنید که بتوانید 10 تا 15 دقیقه متوالی پله نوردی کنید.

نکاتی برای پله نوردی

وقتی صحبت از پله نوردی می شود، باید مطمئن شوید کفش های مناسبی دارید که از پاها و زانوهایتان حفاظت می کنند. همچنین باید مطمئن شوید کنترل سرعتتان را دارید. اگر تمرکز نداشته باشید که پله بعدی کجا خواهد بود ممکن است آسیب دیدگی ایجاد شود. سرعت و همچنین تعداد پله های طی شده چیزی است که باید برای افزایش آن ها تلاش کنید.

به فرمت بدنتان طی پله نوردی توجه دقیق داشته باشید. اگر خیلی به جلو خم بشوید احتمال آسیب دیدن پشتتان وجود دارد. عضو دیگری از بدن که می تواند با پله نوردی دچار درد بشود کفل (قسمت بین ران و تهیگاه) است. اگر طی پله نوردی در این نواحی درد داشتید باید نحوه قرار گرفتن بدنتان را تغییر بدهید.

پله نوردی می تواند ورزشی عالی برای سطوح مبتدی تا پیشرفته آمادگی جسمانی باشد. به سطح آمادگی بدنی خود توجه کرده و کار را از آنجا شروع کنید. سه یا چهار بار در هفته انجام دادن این ورزش بسیار خوب است. بهترین کار این است که در هر جلسه برای حدود 15 تا 20 دقیقه با حدکثر سرعتی که می توانید این کار را انجام بدهید.
 
نام فرستنده
 
دسته بندی
فیتنس » ورزش‌های هوازی
 

وبلاگ های دیگر
بارداری

 
Top