افرادی که برای انجام جراحی فیوژن (الحاق) ستون فقرات ( خشک کردن مهره ها)  (Spinal Fusion) کاندید هستند

افراد گوناگونی وجود دارند که از عوارض مختلف ستون فقرات رنج می برند. افرادی که کاندید این جراحی هستند تنها می توانند پس از انجام مجموعه وسیعی از تست ها و تشخیص های پزشکی مشخص شوند. به نظر می رسد که معیار مشخصی برای اندیکاسیون ها ( مواردی که شامل این جراحی می شوند) وجود دارد، که ممکن است آن ها را متوجه انجام جراحی فیوژن ستون فقرات کند.

چه افرادی کاندیدهای بالقوه برای انجام جراحی فیوژن ستون فقرات هستند؟


گروه های متفاوتی از بیماران وجود دارند که علائم گوناگونی را نشان می دهند، در حالیکه معدودی از بیماران که به عنوان کاندید های بالقوه این جراحی درمان می شوند در زیر لیست شده اند:
  • افرادی که برای دوره ی زمانی بیش از 6 هفته، دچار کمردرد حاد هستند، و  ممکن است به عنوان کاندید بالقوه ای برای جراحی فیوژن ستون فقرات مطرح شوند.
  • بیمارانی که دچار اسکولیوز (scoliosis) هستند (انحراف در جهت ستون فقرات) و ممکن است کاندید این روش جراحی باشند.
  • بیمارانی که دچار هرنیاسیون (فتق) دیسک ( بافت ارتجاعی بین مهره ها) (disk herniation  ) و یا دژنراسیون (از بین رفتن) دیسک (disk (degeneration  هستند و برای انجام  جراحی فیوژن ستون فقرات انتخاب می شوند.
  • به علاوه، افرادی که به شکستگی های مهره ای و یا اسپوندیلولیستزیس (spondylolisthesis ) ( سر خوردگی مهره ای) مبتلا هستند، می بایست به عنوان کاندیدی برای جراحی فیوژن ستون فقرات مطرح شوند و این روند درمانی با میزان موفقیت بالایی در رابطه با درمان بیماران همراه است.
  • اسکولیوز یک وضعیت پزشکی است  که ستون فقرات به شکل S در می آید. این اختلال به عنوان دفرمیتی (بدشکلی) ستون فقرات نامیده می شود و افرادی که به این بیماری مبتلا هستند را می توان با جراحی فیوژن ستون فقرات درمان نمود و این جراحی در این موارد بسیار کاربردی و کمک کننده می باشد.
  • افرادی که از درد به علت جابجایی تصادفی و ناپایدار بین مهره ای شکایت دارند، هم ممکن است به عنوان کاندید جراحی فیوژن ستون فقرات درمان شوند.
  • بیمارانی که دچار هرنیاسیون (فتق) دیسک گردنی هستند هم می بایست برایشان روش درمان جراحی فیوژن ستون فقرات  انتخاب شود تا هر نوع بخش گردنی مهره ای  که در طول جراحی دیده می شود، برداشته شود.
  • وضعیت فلج مغزی (Cerebral palsy) را به راحتی می توان با جراحی فیوژن ستون فقرات درمان کرد. بنابر این افرادی که به این اختلال دچار هستند، می بایست برای انجام این روش درمانی مراجعه کنند.
  • بیمارانی که به هر نوع از انواع بیماری های عصبی عضلانی (Neuro-muscular disease) در ناحیه ستون فقرات مبتلا هستند، پس از مشورت با جراح می توانند برای انجام جراحی فیوژن ستون فقرات مراجعه کنند و به نظر می رسد که در بخش اعظمی از بیماران، این درمان مناسب باشد.
افرادی را که در بالا به آن ها اشاره شده است، می توان به عنوان کاندیدهای بالقوه برای جراحی فیوژن ستون فقرات درمان کرد. در حالی که، در هر یک از این افراد که سیگاری باشند، عموماً توصیه می شود که تحت عمل جراحی قرار نگیرند، چون تا 80 درصد نتایج با شکست همراه است. یا گرافت پیوند نمی خورد و یا از رشد مهره جلوگیری می شود. بیش از یک دلیل وجود دارد که نشان می دهد افراد سیگاری نباید تحت جراحی فیوژن ستون فقرات قرار بگیرند.

تشخیص و آماده سازی بیمار پیش از جراحی فیوژن ستون فقرات

افرادی که برای جراحی فیوژن ستون فقرات کاندید هستند، تحت بررسی ها و  تست های پزشکی زیادی قرار می گیرند. آن ها تحت اشعه های ایکس و ام آر آی (X-rays and MRI’s) قرار می گیرند تا محل درد و همچنین جراحی کاملاً مشخص شود. در کنار آن، به بیمارانی که در سلامتی به سر می برند توصیه می شود تا 6 هفته پس از جراحی در فواصل منظم  کمی خون اهدا کنند تا حجم متعاقبی از همان خون مورد نیاز در طی روند انتقال خون ایجاد شود. در طول این مدت، بیمار تحت رژیم کاملی از مکمل های خونی قرار دارد تا  کمبود آهن ناشی از اهدای منظم خون جبران شود.

هر نوع آفتاب سوختگی و یا زخمی که در پشت بدن باشد، قبل از جراحی فوراً درمان می شود، چون وجود این ضایعات احتمال ابتلا به عفونت را بالا می برد. آزمون های خونی و همینطور آزمون های ادراری برای پیگیری ویژگی های حیاتی بیمار و مشاهده ی هر نوع میکروبی که می تواند روند ترمیم را مختل کند، به کار می روند.  
الکتروانسفالوگرافی (نوار مغزی) (Electroencephalogram (EEG برای شبیه سازی اثربخشی عملکرد نورونی (سلول عصبی) در ستون فقرات به کار می رود. تصاویر حاصله برای ارزیابی وسعت  خمیدگی در ستون فقرات به کار می رود. بیمار در شب قبل از  جراحی بستری می شود و هیچ نوع غذایی پس از نیمه شب نمی تواند استفاده کند تا سیستم معده ای- روده ای وی کاملاً پاک و تمیز باشد و  پس از انجام بی هوشی این سیستم  بی تحرک بماند.
 
نام فرستنده
 
مجموعه
گردن-کمر درد » جراحی فیوژن ستون فقرات
Top