ورتبروپلاستی رویکرد جراحی است که برای درمان کمردرد ناشی از شکستگی ستون فقرات به علت استئوپروز (پوکی استخوان) (osteoporosis)  به کار می رود. پوکی استخوان وضعیتی است که لایه ی کلسیمی در استخوان کم می شود، در نتیجه استخوان تضعیف می شود و نهایتاً شکستگی رخ می دهد. اکثر موارد شکستگی های ستون فقرات به علت کلاپس (روی هم خوابیدن) مهره ها و ناشی از فشردگی می باشد و اغلب این وضعیت به عنوان  شکستگی فشارنده ی مهره ای (vertebral compression fracture)  شناخته می شود. به علت سهولت  انجام این روش جراحی،  و فوریت در بازتوانی و ریکاوری پس از آن، جراحی ورتبروپلاستی به عنوان مقبول ترین روش درمانی برای موارد پوکی استخوان در ستون فقرات به ویژه در افراد مسن مطرح می شود، با انجام این روش، عوارض خطرناکی که در سایر روش های شایع جراحی باز ستون فقرات  دیده می شود، ایجاد  نمی شود.

در جراحی ورتبروپلاستی، ماده ی شبه سیمانی آکریلات به داخل بخش از قبل تعیین شده ی مهره ی شکسته شده تزریق می شود و  باعث سفت شدن شکستگی و ثبات استخوان کمر می شود. برخی موارد اساسی وجود دارد که قبل از ارجاع بیمار برای انجام جراحی ورتبروپلاستی لحاظ می شوند. همه ی بیماران مبتلا به کمردرد، نمی تواند توسط ورتبروپلاستی درمان شوند.

بیمارانی که کمردرد مخرب و شدیدی را تجربه می کنند و برای اسکن در نظر گرفته می شوند، علائمی از شکستگی فشارنده را نشان می دهند و ممکن است برای ورتبروپلاستی هم کاندیدا باشند. اکثر موارد شکستگی فشارنده، به دنبال استئوپروز (پوکی استخوان) رخ می دهد، در واقع در زمانی که فشار بر استخوان های تضعیف شده، بتواند باعث شکستگی مهره ای شود.

علاوه بر درد شدید، شکستگی های فشارنده می توانند منجر به خمیدگی غیر طبیعی در ستون فقرات هم بشوند که باعث ایجاد مشکلات دیگری در وضعیت سلامتی فرد می شود و وضعیت هایی شبیه کاهش در ارتفاع مهره ای را ایجاد می کند. برای تائید این حالت، و اینکه آیا بیمار به ورتبروپلاستی نیاز دارد یا که خیر، پزشک برای بیمار درخواست تصویر برداری با اشعه ایکس می دهد، تا از ستون فقرات بیمار تصویربرداری انجام شود، همچنین از آزمون های تصویربرداری مشابهی همانند ام آر آی MRI))  و غیره هم استفاده می کند. این آزمون ها نه تنها در تشخیص وضعیت بیمار کمک می کند، بلکه در تعیین محل دقیق و صحیح شکستگی مهره ای هم کمک کننده می باشد. تمام بیماران دچار شکستگی مهره ای، نیازمند این نیستند که برای انجام ورتبروپلاستی کاندید باشند، روش درمانی  که برای شکستگی های با سن کمتر از 6 ماه موثر است. به علاوه، بیماران دچار پوکی استخوان شدید ممکن است در خطر شکستگی های دنده ای قرار داشته باشند، به طوری که بیمار بایستی در وضعیت رو به پائین در نتیجه ی جراحی قرار داشته باشد.

اسکن MRI نقش مهمی را در تشخیص شکستگی ستون فقرات بازی می کند، به طور که اطلاعات ویژه و مهمی را در تعیین نیاز و یا عدم نیاز به ورتبروپلاستی نشان می دهد. MRI  همراه با نقاط موضعی تندرنس در تعیین محل اختصاصی مهره ی دچار  شکستگی بسیار سودمند است. نشانه های ادم مغز استخوان (bone marrow edema )، اختلال جابجایی قطعات  و فشردگی  بر روی ریشه های عصبی، نشانه هایی هستند که اهمیت ویژه ای از نظر مشاهده و بررسی دارند.

تمام شکستگی های حاد در تنه ی مهره ای با ادم مغز استخوان همراهی دارند. افراد کاندیدا برای تصویربرداری با ام آر آی ممکن است  دچار  اختلال در راه رفتن به صورت خفیف تا شدید شوند،  و البته  بدون هر نوع نقص عصبی. برخی از این بیماران را می توان تحت جراحی ورتبروپلاستی قرار داد. برای تکمیل این روند درمانی اولیه و روش های تشخیصی، بیماران  انتخاب شده را می توان به راحتی تحت جراحی ورتبروپلاستی قرار داد.

جراحی ورتبروپلاستی معمولاً با فلوروسکوپی سی آرم (C-arm fluoroscopy) (یک روش تصویربرداری توسط اشعه ی ایکس می باشد که به صورت زنده گرفته می شود و چون دسته ی این دستگاه به شکل C است به نام سی آرم هم خوانده می شود) با کیفیت بالا انجام می شود، به طوری که فلوروسکوپی در تعیین مناطق دقیق  شکستگی های فشارنده ی مهره ای و  همچنین  تعیین محل دقیق قرار دادن سوزن قبل از تزریق ماده ی سیمانی آکریلات  (acrylic cement ) کمک بسیار زیادی می کند.

در ادامه برخی وضعیت ها بصورت نمونه برای کمردرد مزمن مطرح شده است که نیازمند انجام جراحی ورتبروپلاستی می باشند:
  • اگر مهره به طور کامل کلاپه نشود (روی هم نخوابد).
  • شکستگی در مهره ی دچار پوکی استخوان، بیش از 2 هفته و کمتر از 6 ماه در ستون فقرات گردنی، کمری و توراسیک (قفسه سینه ای) باشد.
  • شکستگی به طور کامل جوش نخورده باشد.
  • شکستگی شدیداً دردناک است و روش های درمانی جایگزین در این حالت تاثیری ندارند.
  • وضعیت سلامتی بیمار و سن وی برای جراحی باز ستون فقرات (open spine surgery)  مناسب نمی باشد.
  • متاستازهای ( دست اندازی تومور) (metastasis) دردناک  همراه با میلومای (myelomas) (تکثیر بدخیم در پلاسماسل ها) متعدد با اشعه درمانی کمکی (adjuvant radiation ) همراه است و یا با آن همراه نمی باشد.
  • ضایعات دردناک مهره ها وضعیتی است که به طور شایع به عنوان همانژیوما -hemangiomas نامیده  می شود.
  • تقویت مهره ی تضعیف شده قبل از روش ثابت سازی در زمان جراحی.
 
نام فرستنده
 
مجموعه
گردن-کمر درد » جراحی ورتبروپلاستی
Top